Czy nauczyciel może nie dopuścić do matury? Uczeń nie będzie mógł napisać matury tylko w jednym przypadku

Matura – zwana kiedyś egzaminem dojrzałości – jest symbolicznym momentem wejścia w dorosłość każdego Polaka i Polki. Co roku przystępują do niej rzesze absolwentów klas maturalnych licealnych i z techników. Dobrze zdana matura gwarantuje dostanie się na dobre studia. Choć zasady matury wielokrotnie zmieniały się w ciągu ostatnich 20 lat, zawsze aktualne pozostaje pytanie – czy nauczyciel może nie dopuścić do matury? Jakie są warunki dopuszczenia do matury?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nauczyciel ma prawo nie dopuścić ucznia do matury tylko poprzez wystawienie mu negatywnej oceny ze swojego przedmiotu na koniec roku szkolnego w klasie maturalnej.
  • Praktyka umawiania się nauczyciela z uczniem, że wystawi mu pozytywną ocenę z przedmiotu na koniec roku pod warunkiem, że uczeń nie przystąpi do matury jest nielegalna i należy zgłaszać ją do Kuratorium Oświaty.
  • W przypadku niezaliczenia roku szkolnego w klasie maturalnej, zdawanie matury przesuwa się na koniec kolejnego roku szkolnego.

Czy nauczyciel może nie dopuścić do matury?

W zasadzie – tak, może. Jest tak dlatego, że warunki dopuszczenia do matury są następujące: trzeba być absolwentem danej szkoły, a absolwentem zostaje się po zaliczeniu każdego przedmiotu z oceną pozytywną na koniec roku szkolnego. Jeśli więc nauczyciel danego przedmiotu wystawi ocenę niedostateczną – blokuje uczniowi ukończenie szkoły, zmusza do powtórzenia ostatniej klasy i rezygnacji z przystąpienia do egzaminu maturalnego w danym roku szkolnym. Niedopuszczenie do matury może odbyć się wyłącznie w ten sposób. Teraz już wiesz kiedy nauczyciel może nie dopuścić do matury!

Zobacz także: Na ile punktów jest matura z polskiego 2023/2024? Tyle trzeba zdobyć, aby zdać egzamin

Nielegalne praktyki niedopuszczania do matury

W ostatnich latach pojawiły się liczne głosy opisujące pewne nielegalne praktyki niedopuszczania do matury przez nauczycieli. Polegają one na tym, że nauczyciel umawia się (ustnie lub pisemnie) z uczniem, że wystawi mu ocenę pozytywną na koniec roku ze swojego przedmiotu w zamian za rezygnację przez ucznia ze zdawania matury w danym roku szkolnym. Uczeń byłby więc absolwentem, ale bez świadectwa maturalnego, z zablokowaną drogą do dalszego kształcenia się na studiach wyższych. Niektóre szkoły decydują się na takie postępowanie, żeby mieć wyższy wskaźnik zdawalności i wyników matur.

Trzeba jasno powiedzieć, że takie praktyki są nielegalne. Jeśli w szkole waszego dziecka dochodzi do takiego procederu, należy zgłosić go do Kuratorium Oświaty. Wszelkie tego rodzaju umowy z nauczycielem są nieważne, jeśli wystawi ocenę pozytywną na koniec roku i uczeń otrzyma świadectwo szkolne – może stawić się na egzaminie maturalnym.

Zobacz także: Lektury obowiązkowe matura 2024. Lista dla poziomu podstawowego i rozszerzonego wkrótce się zmieni

Niedopuszczenie do matury – co dalej?

Ponieważ jedynym powodem niedopuszczenia do matury może być niezaliczenie na ocenę pozytywną któregoś z przedmiotów w ostatniej klasie nauki – uczeń taki musi powtarzać rok nauki od września danego roku. Praktycznie więc jego egzamin maturalny odwlecze się aż o rok czasu. Mimo że matura to ważny moment w życiu, nie warto załamywać rąk w przypadku niedopuszczenia lub niezdania jej – w kolejnym roku powinno się udać, a za kilka lat nikt nie będzie pamiętał o tej porażce, nie będę ona miała także wpływu na dalsze losy ucznia i jego karierę zawodową.

Zobacz także: Balladyna – test znajomości lektury. Jak dobrze znasz dzieło Słowackiego?

Rodzice pytają: czy nauczyciel może nie dopuścić do matury?

Czy nauczyciel może umawiać się z uczniem, że wystawi mu ocenę pozytywną na koniec roku szkolnego ze swojego przedmiotu w zamian za rezygnację przez ucznia ze zdawania matury?

Nie, takie działania są całkowicie nielegalne. Zawarta w ten sposób umowa jest nieważna i po wystawieniu oceny pozytywnej ze wszystkich przedmiotów, uczeń ma prawo stawić się na egzaminie maturalnym. Ponadto takie praktyki należy zgłaszać do Kuratorium Oświaty.

W jakiej sytuacji uczeń może być niedopuszczony do matury?

Uczeń nie będzie dopuszczony do matury, jeśli nie uzyska świadectwa ukończenia szkoły średniej w danym roku szkolnym, czyli nie otrzyma ze wszystkich przedmiotów szkolnych ocen pozytywnych.

Czy można nie podejść do matury?

Tak, można. Edukację można zakończyć na ostatniej klasie szkoły średniej: liceum, technikum lub szkoły branżowej 2.stopnia. Uczeń otrzyma wtedy świadectwo ukończenia szkoły.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo