Zwyrodnialec zgwałcił niepełnosprawną 14-latkę, a lekarze odmówili aborcji. “My mamy klauzulę sumienia”

Ostatnie wydarzenia ze wschodu Polski wywołały prawdziwa burzę. Wujek zgwałcił 14-letnią niepełnosprawną dziewczynkę, a lekarze z jednego z tamtejszych szpitali odmówili aborcji, powołując się na klauzulę sumienia. Mimo zaostrzenia ustawy aborcyjnej, w przypadku przestępstwa zabieg przerwania ciąży jest wciąż legalny.

Zwyrodnialec zgwałcił niepełnosprawną 14-latkę

Kilka dni temu głośno zrobiło się o bulwersującej sprawie ze wschodu Polski, a konkretnie z Podlasia. Na razie nie ujawniono zbyt wielu szczegółów, ale jak informuje Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA, w jednej z miejscowości doszło do dramatycznego zdarzenia. Niepełnosprawna dziewczyna w wieku 14 lat została zgwałcona przez swojego wujka. O zajściu nie powiadomiła jednak najbliższych i sprawa nie trafiła na policję. W wyniku przestępstwa nastolatka zaszła w ciążę i dopiero wówczas całe zdarzenie wyszło na jaw, a o wszystko dowiedziały się także odpowiednie służby.

Po odkryciu prawdy bliscy dziewczynki zgłosili się do kilku miejscowych szpitali w celu przerwania ciąży. Niestety 14-latce odmówiono aborcji, zasłaniając się klauzulą sumienia.

Zobacz: Ratowanie życia matki czy dziecka? Ksiądz komentuje dylemat moralny, internauci podzieleni

Lekarze powołują się na klauzulę sumienia

Zgwałcona 14 latka została odesłana do domu i pozostawiona bez opieki. Teraz aktywistki z FEDERY postanowiły nagłośnić sprawę. To właśnie dzięki Fundacji udało się ostatecznie doprowadzić do aborcji i ciąża została bezpiecznie i w porę przerwana. Pomogła najbliższa rodzina dziewczynki, która sprawnie zgromadziła całą niezbędną dokumentację i zabiegł mógł odbyć się w Warszawie.

O sprawie wypowiedział się już rzecznik MInisterstwa Zdrowia, który jednoznacznie stwierdził, że postępowanie podlaskich szpitali było niezgodne z treścią ustawy. Co prawda dokument pozwala lekarzom skorzystać z klauzuli sumienia, ale w takiej sytuacji powinni wskazać rodzinie 14-latki inną placówkę, która podejmie się zabiegu. Na klauzulę może się jednak powołać konkretny medyk, a nie przedstawiciel szpitala w imieniu całej placówki. Jak informują urzędnicy MZ, sprawą ma ponoć zająć się teraz Rzecznik Praw Pacjenta, którego zadaniem będzie wyjaśnienie wszystkich okoliczności i ewentualne wyciągnięcie konsekwencji.

Sprawa wzbudziła sporo kontrowersji i oburzenia nie tylko wśród innych rodziców i zwykłych czytelników, ale także wśród lekarzy, którzy nie rozumieją podejścia swoich kolegów po fachu. Nie ma wątpliwości, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego może zostać usunięta. Nie powinno to budzić żadnych wątpliwości szczególnie w przypadku, gdy ofiarą jest dziecko.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo