32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że właśnie 32 tydzień rozpoczyna ósmy miesiąc ciąży.

Co dzieje się z dzieckiem w 32. tygodniu ciąży?

Podobnie jak w poprzednim tygodniu dziecko bardzo szybko zwiększa swoją wagę, natomiast jego wzrost nie zmienia się już tak drastycznie. Wzrost wagi jest spowodowany głównie tym, że tkanka tłuszczowa pod skórą maluszka rozrasta się coraz bardziej. Zawartość tkanki tłuszczowej w ciele dziecka wzrosła przez około trzy tygodnie z niecałych 4 do prawie 10 procent całkowitej masy ciała.

Oprócz przyrostu masy, w trzydziestym drugim tygodniu ciąży następuje dalsze doskonalenie pracy poszczególnych narządów malucha. Podczas badania usg można zauważyć, że nasze dziecko coraz bardziej przypomina kształtem noworodka.

Dziecko intensywnie przygotowuje się do przyjścia na świat poprzez ćwiczenie i doskonalenie tych umiejętności, które będzie musiało wykonywać po narodzinach.
Chodzi tutaj przede wszystkim o odruch ssania – ćwiczony na własnym kciuku, połykanie, ruchy oddechowe czy kopanie.

Nadal rozwija się także mózg dziecka, a zwłaszcza obszary odpowiedzialne za przetwarzanie wrażeń zmysłowych czy kontrole nad mimiką twarzy. W związku z tym, że układ nerwowy wciąż się rozwija i doskonali, dziecko potrafi już rozróżniać dzień i noc. W niektórych momentach doby maluch czuwa, a w niektórych śpi – miewa już nawet sny. Reaguje na bodźce zewnętrzne, takie jak głos mamy czy taty. Potrafi nawet wyczuwać emocje osoby, którą słyszy. Rozwijają się także gusta muzyczne maluszka, więc nie zdziw się, jeśli twoja pociecha będzie różnie reagowała na różne gatunki muzyczne. Na tym etapie ciąży mama z łatwością wyczuwa co się podoba jej dziecku, a za czym nie przepada. Przyszła mama wie również kiedy maluch jest spokojny, a kiedy coś go denerwuje i niepokoi.

Płuca maluszka są już bardzo rozwinięte i wyćwiczone na tyle, że gdyby dziecko urodziło się właśnie w tym tygodniu, byłoby już zdolne do samodzielnego oddychania. Również inne narządy są już bardzo dobrze rozwinięte i gdyby dziecko przyszło na świat właśnie teraz, ma bardzo duże szanse na przeżycie.

Co ważne, jeżeli u dziecka stwierdzono jakieś nieprawidłowości, w trzydziestym drugim tygodniu ciąży można je już zoperować. W łonie mamy można operować wiele schorzeń płodu, na przykład guzy występujące w klatce piersiowej, wodogłowie, wady serca, przepuklinę przeponową, guzy, które pojawiły się w okolicy krzyżowo-guzicznej oraz choroby utrudniające odpływ moczu.

Ruchy dziecka

Lepiej rozwinięty mózg, układ nerwowy i mięśnie sprawiają, że ruchy dziecka są bardziej skoordynowane. Z koordynacją ruchową może być gorzej u przyszłej mamie w tak zaawansowanym momencie ciąży. Jednocześnie dziecko ma w brzuchu mamy coraz mniej miejsca, więc nie może sobie już pozwolić na swobodne ruchy. Maluch nie może już się dowolnie obracać ani robić fikołków, ponieważ po prostu nie ma na to miejsca. Co więcej, ruchy dziecka mogą być bardzo bolesne dla mamy, ponieważ maluch rozpychając się może kopać i uciskać główką żebra, wątrobę czy pęcherz moczowy.

Jeżeli dziecko nie zrobiło tego w 31 tygodniu, najprawdopodobniej teraz zmieni pozycję na główkową, dzięki czemu będzie już przygotowane do przyjścia na świat podczas porodu. Jeśli dziecko jeszcze nie ustawiło się do porodu, nie masz powodów do zmartwień, czasami dzieci ustawiają się w pozycji główkowej nawet w ostatniej chwili. Jeżeli maluch nie ułoży się główką w kierunku wyjścia, możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

W 32 tygodniu ciąży zmienia się również skóra dziecka.
Do tej pory była ona przejrzysta. Wzmożone gromadzenie się tkanki tłuszczowej, powoduje, że staje się ona bardziej matowa. Na małych paluszkach ukształtowały się już delikatne paznokcie.
Również pod tym względem nasz maluch w dużym stopniu przypomina już noworodka. Zmieniają się również narządy płciowego malutkiego dziecka, w przypadku chłopców, właśnie w 32 tygodniu następuje zstąpienie jąder.

Waga dziecka w 32 tygodniu ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 1,8 kilograma.

Jakie są objawy u mamy w 32 tygodniu ciąży?

Od samego początku ciąży pojemność Twojej macicy wzrosła pięćset razy.
W 32 tygodniu ciąży zajmuje ona już niemal całą jamę brzuszną.
W związku z tym, bardzo wysokie położenie dna macicy może coraz bardziej przeszkadzać w swobodnym oddychaniu.

Masz zadyszkę? To normalne. Wszystko przez ucisk narządów na płuca.

Właśnie w tym okresie, serce ciężarnej kobiety uzyskuje maksymalną pojemność minutową w ciąży.
Taka sytuacja skutkuje przyśpieszeniem tętna, które może osiągnąć 85 uderzeń na minutę.
Wzmożona praca serca może powodować jego lekkie kołatanie. Objawy te utrzymują się do końca ciąży, choć powrót do formy może oczywiście zająć mamie trochę więcej czasu także po porodzie. Sytuacji nie polepsza macica, która zajmuje już prawie całą jamę brzuszną, przez co naciska na przeponę. Powoduje to problemy z oddychaniem, zwłaszcza w pozycji leżącej.

Dolegliwości ciążowe odczuwane w poprzednich tygodniach mogą znów się nasilić.
Zgaga, bóle pleców, częste wizyty w toalecie, brak wystarczającej ilości snu, obrzęki czy kłopoty z utrzymaniem równowagi to w większości przypadków norma.
Jeśli którykolwiek z tych objawów staje się nieznośny, warto skonsultować się z lekarzem.

Na tym etapie ciąży możesz zaobserwować zwiększoną ilość białej wydzieliny, która będzie się wydobywać z pochwy. Jest to normalne i nie należy się z tego powodu niepokoić. Pojawienie się wydzieliny jest spowodowane tym, że czop śluzowy, który zamyka wejście do macicy może przepuszczać pewną ilość śluzu. Powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeżeli wydzielina ma nieprzyjemny zapach lub jest jej bardzo dużo.

W 32 tygodniu ciąży może się pojawić tak zwana siara, czyli gęsta, żółtawa wydzielina wyciekająca z piersi. Jest to płyn, który zapowiada pojawienie się mleka. Siara nie występuje u wszystkich kobiet przed porodem, u niektórych pojawia się dopiero gdy maluszek jest na świecie. Na wszelki wypadek kup sobie wkładki laktacyjne, które zapobiegną pobrudzeniu staników.

Wykonywanie jakichkolwiek aktywności fizycznych czy nawet poruszanie się, może w tym okresie okazać się jeszcze trudniejsze, ale nie wolno bezczynnie zalegać na kanapie.
Ruch nie tylko będzie sprzyjał szybszemu powrotowi do formy po ciąży. Rozruszane i sprawne ciało to również jeden z elementów, który pomoże nam w czasie samego porodu. Najlepszymi formami aktywności dla kobiet w 32 tygodniu ciąży będą pływanie, spacery lub specjalne zajęcia przeznaczone dla ciężarnych.

Pamiętajmy także o dobrze skomponowanej diecie, która zaopatrzy zarówno mamę jak i malucha w niezbędne składniki odżywcze.
Odpowiednia dieta sprawi także, że nocne podjadanie odejdzie w niepamięć.
32 tydzień ciąży to moment w którym warto postawić na produkty spożywcze bogate w węglowodany. Na przykład makarony, pieczywo czy ryż.

Badania w trzydziestym drugim tygodniu ciąży

32 tydzień ciąży to ostatni moment, żeby wykonać takie badania jak: morfologia krwi, badanie moczu, USG oraz przeciwciała odpornościowe. Poza tym, warto skontrolować masę ciała, ciśnienie, wysokość dna miednicy oraz pH wydzieliny pochwowej. Ważne jest również wykonanie oceny czynności serca płodu. Jeżeli do tego czasu lekarz nie zalecił Ci wykonania tych badań, koniecznie go o nie zapytaj.

Niezwykle ważne na tym etapie jest to, aby zaplanować, do którego szpitala pojedzie się, gdy zacznie się poród. Lepiej przemyśleć tą kwestię wcześniej, żeby nie dać się zaskoczyć i w momencie rozpoczęcia akcji porodowej od razu wiedzieć, dokąd jechać. Poza tym, warto mieć przygotowaną torbę z niezbędnymi w szpitalu rzeczami, takimi jak piżama, kapcie czy szczoteczka do zębów. To również ostatni moment, żeby zakończyć kompletowanie wyprawki dla malucha. Nie można odkładać na później również spraw związanych z pokojem dziecięcym, w późniejszym czasie możesz całkowicie nie mieć do tego głowy ani siły, dlatego lepiej zaplanować wszystko już wcześniej.

Na tym etapie ciąży warto rozpocząć chodzenie na zajęcia w szkole rodzenia, ponieważ jeżeli odłożysz tą kwestię na później, możesz nie zdążyć odbyć wszystkich zajęć. Na ćwiczenia zabieraj ze sobą tatę dziecka, nawet jeśli nie będzie on obecny podczas porodu. Takie zajęcia bardzo dobrze przygotowują mężczyznę do roli taty i uświadamiają mu, że już niedługo na świecie pojawi się maluszek a Wasze życie obróci się do góry nogami.

Popularne pytania dotyczące 32 tygodnia ciąży

  1. 32 tydzień ciąży który to miesiąc?
    Trzydziesty drugi tydzień to 8 miesiąc ciąży.
  2. Jak wygląda dziecko?
    Dziecko w tym tygodniu bardzo przypomina kształtem oraz kolorem skóry noworodka.
  3. Jak spać w 32 tygodniu ciąży?
    W 8 miesiącu ciąży najlepiej śpi się na boku. U większości kobiet bardziej wygodny jest bok lewy. Takiej pozycji snu sprzyja aktualne ułożenie płodu.
    Na lewym boku mamie łatwiej się oddycha. Lepiej pracuje także układ krwionośny oraz nerki.
  4. Czy normalne są problemy z oddychaniem?
    Tak jak wspomniałem w artykule: w tym tygodniu macica jest już tak duża, że zaczyna rozpychać inne organy wewnętrzne. Ta uciskają płuca. Problemy z oddychaniem są naturalne. Ważne, żeby je kontrolować. Zbyt częstą oraz zbyt długą zadyszkę powinnaś zgłosić lekarzowi.
  5. Ile wynosi waga matki w 32 tygodniu ciąży?
    Między 30, a 36 tygodniem ciąży kobiety przybierają na wadze średnio 2,5 kg.
    A Wy ile przytyłyście w tym okresie?
  6. Jakie są konsekwencje porodu w 32 tygodniu ciąży?
    Przedwczesny poród jest dla dziecka bardzo ryzykowny. Zwiększa się przede wszystkim ryzyko śmierci, a także posiadania chorób neurologicznych, płuc, oczu. Zdarzają się także przypadki prawidłowego rozwoju dzieci urodzonych nawet w 32 tygodniu ciąży.

Masz dodatkowe pytania dotyczące 32. tygodnia ciąży?
Zapytaj w komentarzu.

Jeśli jesteś w 32 tygodniu ciąży to koniecznie napisz jak się czujesz i czy powyższe informacje sprawdzają się w Twoim przypadku.

 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo