36 tydzień ciąży

W 36 tygodniu ciąży dziecko jest już prawie takiej wielkości, jakiej będzie w chwili porodu, jednak jego waga jeszcze wzrośnie. Twój brzuch jest już bardzo duży i zapewne nawet na chwilę nie daje ci zapomnieć, że już niedługo nadejdzie czas rozwiązania. Możesz odczuwać zmęczenie, lęk przed porodem i wiele obaw, ale pamiętaj, że do końca ciąży zostało ci niewiele czasu i wkrótce wszystkie dolegliwości miną.

36 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem?

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży rozwinięte są już wszystkie zmysły malucha.
Najlepiej funkcjonuje jednak słuch. Dziecko zaczyna rozpoznawać głos swojej mamy oraz odgłos bicia jej serca.
Z tego właśnie powodu gdy po narodzinach znajdzie się w objęciach mamy, tak szybko się uspokaja.

Ten okres ciąży to czas ostatecznego dojrzewania układu oddechowego. Na tym etapie produkowana jest duża ilość surfaktantu, czyli substancji, która zapobiega sklejaniu się i zapadaniu płuc.  Płuca dziecka, które do tej pory mogły jeszcze wykazywać niewielką niewydolność oddechową, w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży są już w pełni rozwinięte u większości dzieci, jednak niektóre z nich urodzone w tym tygodniu ciąży mogą nie być jeszcze zdolne do samodzielnego oddychania.

Ze względu na brak wystarczającej ilości miejsca w macicy ułożenie dziecka jest dość charakterystyczne w 36 tygodniu.

Dziecko przyjmuje pozycję embrionalną. Nóżki i rączki są podkurczone. W takiej pozycji czeka aż do momentu rozwiązania. W związku z tym, ruchy dziecka mogą być nieco rzadsze.

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko powinno już się obrócić główką do dołu. Jeżeli jeszcze się nie obróciło i nie zrobi tego w tym tygodniu, możliwe, że później będzie już zbyt duże, żeby wykonać obrót i konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Maluch znajdujący się w brzuchu mamy nadal ćwiczy kolejne umiejętności, dzięki którym będzie mu łatwiej po narodzinach.
W 36 tygodniu szczególnie mocno trenuje odruch źreniczny oraz chwytanie.
Nie bez powodu noworodki od razu po porodzie są w stanie zacisnąć swoją malutką dłoń na palcu mamy lub taty.

Tempo rozwoju dziecka w tym okresie ciąży jest sprawą bardzo indywidualną. Niektóre maluchy w trzydziestym szóstym miesiącu są już w pełni gotowe do przyjścia na świat, a innym potrzeba jeszcze około czterech, pięciu tygodni.

Jak wygląda dziecko w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży?

W 36 tygodniu ciąży maluch już bardzo przypomina niemowlaka, który niebawem przyjdzie na świat. Meszek na jego buzi powoli zanika, tak samo jak biała maź płodowa. Co istotne, jeżeli po porodzie zobaczysz, że dziecko ma na sobie jeszcze pozostałości mazi, najlepiej wetrzyj ją w skórę maluszka, ponieważ ma ona działanie ochronne i odżywcze. Również z tego względu, że dziecko po porodzie jest nią pokryte, zaleca się, żeby nie kąpać noworodka przez dobę, a nawet trzy doby po urodzeniu.

Który to miesiąc ciąży?

Otóż wraz z rozpoczęciem 36 tygodnia zaczynamy też dziewiąty i ostatni miesiąc ciąży.

Waga dziecka w ostatnim miesiącu ciąży

Waga płodu w tym momencie wynosi około 2800 gramów, przez co rośnie także waga matki. Mimo to, że dziecko do czasu porodu nie urośnie już dużo na długość, znacznie wzrośnie jego waga. Do momentu przyjścia na świat maleństwo może przybrać na wadze około kilograma.
Maluch jest już niemal całkowicie gotowy do przyjścia na świat.

Jeżeli jesteś w ciąży z bliźniakami, to najprawdopodobniej urodzisz właśnie w tym lub następnym tygodniu. Nie masz powodów do zmartwień, że dzieci przyjdą na świat przedwcześnie – ryzyko komplikacji na tym etapie ciąży jest już bardzo małe. Poza tym, poród bliźniąt odbywa się zazwyczaj z pomocą cesarskiego cięcia, więc lekarze będą wiedzieli, że nadszedł już odpowiedni moment. Bliźniaki są rodzone w sposób naturalny jedynie w nielicznych przypadkach.

Sprawdź: Co mogą oznaczać plamienia w 36 tygodniu ciąży?

Objawy u mamy w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży

Kobieta w 36 tygodniu ciąży staje się bardzo niezdarna.
To jak znosi ten stan zależy jednak od wielu czynników, takich jak jej ogólna sprawność fizyczna czy też dolegliwości towarzyszące ciąży.
Niektóre kobiety pomimo zaawansowanej ciąży są nadal w stanie pracować czy wykonywać większość obowiązków domowych.
Inne całe dnie spędzają w łóżku i jedyne spacery, na które mogą sobie pozwolić to te do toalety. Jeżeli czujesz, że jesteś bardzo nieporadna i masz trudności z wykonywaniem nawet najprostszych czynności, nie denerwuj się na siebie. Takie objawy są całkowicie naturalne i nie są powodem do obaw. Pocieszyć powinien cię fakt, że już niedługo twój maluszek przyjdzie na świat, a Twoje ciało zacznie wracać do normy. Z kolei, jeżeli znosisz ciążę bardzo dobrze i poruszanie nie sprawia ci prawie żadnych trudności, nie zapominaj o tym, że musisz na siebie bardzo uważać. Bądź ostrożna, ponieważ nawet upadek, który nie wygląda groźnie może być przyczyną poważnych komplikacji.

36 tydzień to czas, kiedy znacząco zwiększa się ilość hormonu odpowiadającego za rozluźnienie stawów. Jest to bardzo ważne. Dzięki temu kanał rodny kobiety może się powiększyć i tym samym dziecko łatwiej wydostanie się na świat.

Niestety ma to też swoje negatywne skutki dla samej kobiety. Rozluźnione stawy biodrowe narażone są na jeszcze większy nacisk. Przyszłe mamy właśnie w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży zaczynają narzekać na bóle w tych okolicach. Przynieść ulgę mogą masaże oraz kąpiele w basenie, które odciążą stawy. Pływanie będzie działało rozluźniająco i relaksująco na całe Twoje ciało i umysł, więc jeśli tylko masz siłę, wybierz się na pływalnię chociaż na parę minut.

Z drugiej strony, na tym etapie ciąży kobiecie oddycha się coraz lżej i lepiej. Jest to spowodowane tym, że dziecko przesuwa się powoli na dno miednicy, więc nie naciska już tak mocno na przeponę i nie utrudnia oddychania. Maluch może jednak naciskać właśnie na dno miednicy, co powoduje u przyszłej mamy kłucie w kroczu. Poza tym, macica będzie powodowała jeszcze większy nacisk na pęcherz, więc przygotuj się na częstsze wizyty w toalecie.

W tym okresie ciąży kobiety zauważają także, że śluz wydobywający się z ich pochwy jest znacznie obfitszy i nieco bardziej gęsty. Szyjka macicy może również wydzielać niewielkie ilości krwi po badaniu ginekologicznym czy stosunku seksualnym.
Śluz może przybrać różowy czy lekko czerwony kolor.

Z kolei jeżeli nagle zauważymy duże ilości krwisto-czerwonego śluzu, jest to objaw odejścia czopu śluzowego. Czop śluzowy zasłania światło macicy, a jego odejście jest oznaką zbliżającego się porodu.

Od trzydziestego szóstego tygodnia ciąży ciężarna kobieta powinna także zacząć odwiedzać swojego ginekologa raz w tygodniu.
Podczas badania będzie on sprawdzał tętno dziecka, wysokość dna macicy oraz dojrzałość szyjki macicy. W ten sposób będzie próbował przewidzieć nadejście porodu.

36 tydzień ciąży: USG

Jeżeli do tej pory nie zostało wykonane ostatnie badanie USG, jest to odpowiedni moment. Badanie pozwoli na oszacowanie masy płodu, co jest niezbędne, żeby określić, czy poród może się odbyć w sposób fizjologiczny. Oczywiście waga dziecka określona na podstawie USG jest przybliżona i po porodzie maluch może ważyć nieco więcej lub nieco mniej niż wykazało to badanie ultrasonograficzne. W nielicznych przypadkach, jeżeli waga płodu jest na tym etapie bardzo duża, lekarz może zdecydować się na wcześniejsze wywołanie porodu. Podczas USG wykonywanego w trzecim trymestrze ciąży ocenia się również stopień dojrzałości łożyska oraz ilość płynu owodniowego.

Na tym etapie należy już zacząć planować poród, więc zastanów się w którym szpitalu będziesz rodziła. Jest to bardzo ważne, ponieważ w chwili, gdy poczujesz skurcze porodowe, nie powinnaś się zastanawiać, gdzie jechać, a skupić się na porodzie. Podczas wizyty u ginekologa, porozmawiaj z nim, czy nie ma przeciwwskazań do naturalnego porodu. Jeżeli masz wątpliwości, jak taki poród przebiega, zapytaj o to lekarza. Specjalista powinien rozwiać wszystkie twoje wątpliwości, a to na pewno cię uspokoi. Jeśli lekarz zdecyduje, że możesz rodzić w naturalny sposób, a do tej pory nie ćwiczyłaś jeszcze mięśni Kegla, to najwyższa pora, żeby zacząć. Warto poświęcić na ćwiczenie kilka minut dziennie, ponieważ wzmocnione mięśnie dna miednicy ułatwią poród i powrót do formy po ciąży. Poza tym, warto masować krocze, ponieważ w niektórych przypadkach pozwoli to uniknąć jego nacięcia.

36 tydzień: waga matki

Na tym etapie ciąży waga matki powinna już się ustabilizować. Nie oznacza to, że maluszek już nie rośnie – zmniejsza się po prostu ilość płynu owodniowego. Od początku ciąży waga mamy powinna wzrosnąć o około 12-13 kilogramy.

Twoje zapotrzebowanie w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży wynosi około 2600 kalorii. Bardzo ważne jest jedzenie małych porcji, w odstępach 2-3 godzin. Pozwoli to uniknąć uczucia ciężkości po jedzeniu, zgagi, wzdęć i innych nieprzyjemnych dolegliwości, które u przyszłej mamy są bardzo częste. Niezwykle ważne jest, żebyś dostarczała sobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Unikaj pustych kalorii zawartych w wysoko przetworzonych produktach, słodyczach oraz dania typu fast food. Dobre nawyki żywieniowe są bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednie produkty spożywane przez przyszłą matkę mogą przyczyniać się do pojawienia się u dziecka alergii pokarmowych.

Bardzo ważne jest również to, że podczas ciąży nie powinnaś się denerwować i stresować. Hormony stresu przenikają bowiem do łożyska i wpływają na układ nerwowy dziecka. Przez stres, który odczuwa matka, dziecko może otrzymywać z krwią mniej substancji odżywczych i tlenu, przez co jego rozwój może przebiegać nieprawidłowo.

Co może cię niepokoić w 36 tygodniu ciąży?

Przyszłe mamy na tym etapie ciąży często niepokoją się, że nie występuje u nich wyciek pokarmu. Jeżeli z Twoich piersi jeszcze nie wydobywa się mleko, nie masz się czym martwić. Pokarm pod wpływem hormonów, a także ssania noworodka, na pewno się pojawi. Nie musisz się obawiać, że na początku będziesz miała zbyt mało pokarmu, ponieważ w pierwszych dniach życia maluch poza łonem mamy potrzebuje naprawdę niewielkiej ilości mleka. Jeżeli nie planujesz karmienia dziecka piersią, powinnaś zastanowić się czy nie warto przystawiać dziecko do piersi chociaż przez kilka pierwszych dni. Wtedy zamiast mleka pojawia się tak zwana siara, czyli żółtawa, gęsta wydzielina, która jest niezwykle bogata w substancje odżywcze i przeciwciała.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo