37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży

Po zakończeniu trzydziestego siódmego tygodnia ciąży, dziecko w łonie mamy jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Ciąże, które zakończyły się pod koniec tego tygodnia są określane jako donoszone, a o porodach mówi się, że odbyły się o czasie, mimo, że tak naprawdę do wyznaczonego terminu porodu pozostało jeszcze kilka tygodni. W przypadku większości ciąży kończą się one zazwyczaj około trzech tygodni przed lub trzech tygodni po terminie.

37 tydzień ciąży

Co się dzieje z dzieckiem podczas 37 tygodnia ciąży?

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży płuca dziecka są już w pełni rozwinięte.
Znajdujące się w nich pęcherzyki zostały wysłane nabłonkiem i zaopatrzone w odpowiednie ilości surfaktantu, który zapewnia ich właściwe działanie. Niemniej jednak u niektórych dzieci urodzonych w trzydziestym siódmym tygodniu mogą wystąpić jeszcze problemy z samodzielnym oddychaniem.

Pod skórą malucha nadal gromadzony jest tłuszcz
, który pozwala na utrzymywanie przez niego odpowiedniej temperatury ciała po narodzinach. Ze względu na gromadzący się tłuszczyk, dziecko staje się coraz bardziej podobne do maluszka, który przyjdzie niedługo na świat, a na jego małym ciele tworzą się fałdki i dołeczki. Również buzia malucha jest już w pełni ukształtowana i coraz bardziej pucułowata.

Dziecko w 37 tygodniu zdecydowanie zmniejsza swoją aktywność, co nie powinno być powodem do niepokoju dla przyszłej mamy. Maluch ma w brzuchu po prostu coraz mniej miejsca i nie może już sobie pozwolić na swobodne harce.
Nadal jednak należy kontrolować ilość ruchów maleństwa i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do szpitala lub lekarza. Dla wygody nie będzie przesadą wydrukowanie sobie planu liczenia ruchów dziecka, na którym będziesz zaznaczała liczbę ruchów malucha, które poczułaś na każdą godzinę. Jeżeli w ciągu godziny wyczuje się dziesięć ruchów to wszystko jest w porządku, a jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, ponieważ dziecko może w tym czasie po prostu odpoczywać. Warto wtedy wstać, zjeść jakąś małą przekąskę i powtórzyć test. Powodem do niepokoju będzie sytuacja, w której przez kolejną godzinę nie wyczuje się ruchów maleństwa. Wtedy należy zadzwonić do lekarza prowadzącego ciążę lub pojechać na oddział porodowy.

Jeżeli w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży ułożenie dziecka jest nadal nieprawidłowe, lekarz może zdecydować się na próbę obrócenia go w brzuchu mamy.
Cały czas obserwując malucha na usg, lekarz stara się chwycić go przez powłoki brzuszne i delikatnie przemieścić.
Takiego rodzaju zabieg niesie za sobą ryzyko wywołania przedwczesnego porodu i niestety nie daje gwarancji powodzenia.
Często nawet gdy uda się obrócić dziecko, po jakimś czasie jest ono w stanie wrócić do poprzedniej pozycji.

Maluszek odczuwa już bardzo wiele z tego co dzieje się wokół niego. Co więcej, dziecko reaguje na bodźce jeszcze zanim przyjdzie na świat. W trzydziestym siódmym tygodniu dobrze rozwinięte są już praktycznie wszystkie zmysły, jednak jako ostatni rozwija się wzrok. Dziecko umie już przekazać mamie, w jakim jest nastroju, dlatego zazwyczaj wiesz, czy maluch jest spokojny czy zdenerwowany. Tak jak przez cały okres ciąży, również teraz lepiej unikaj hałasu, ponieważ dziecko słyszy wszystkie dźwięki i może być niespokojne.

 Waga dziecka w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży

Wraz z końcem 37 tygodnia ciąży, waga maluszka w brzuchu mamy osiąga już około 3000 gramów i mierzy on nawet 46 centymetrów. Pod skórą dziecka gromadzi się coraz grubsza warstwa tłuszczowa, dzięki której maluszek nie będzie miał problemów z utrzymaniem stałej temperatury ciała po opuszczeniu łona mamy. Poza tym, waga dziecka rośnie, mimo, że jego wzrost praktycznie już się nie zmienia. Podobnie jest z wagą mamy – w tym czasie powinna się już ustabilizować, a jest to spowodowane tym, że waga dziecka rośnie, ale zmniejsza się ilość wód płodowych.

W tym momencie dziecko jest już w pełni dojrzałe i zdolne do samodzielnego przeżycia po narodzinach. Jeżeli poród nastąpi po 37 tygodniu ciąży określa się ją jako ciążę donoszoną.

Jakie objawy występują u mamy w 37 tygodniu ciąży?

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży to oczywiście dalszy ciąg nieprzyjemnych dolegliwości, które trapią wiele mam.

Dno macicy już się obniżyło, dzięki czemu można złapać głębszy oddech. Na tym etapie ciąży macica nie sięga już do mostka, a obniżyła się tak, że jej dno sięga mniej więcej 3-4 centymetry poniżej wyrostka mieczykowatego. Z jednej strony sprawia to, że oddychanie jest znacznie łatwiejsze, jednak z drugiej, dziecko opuszcza się coraz bardziej w kierunku kanału rodnego, co powoduje nacisk na kość łonową oraz pęcherz moczowy. Niestety, nie ma skutecznych metod, żeby radzić sobie z tymi dolegliwościami, jednak pocieszyć powinno cię to, że już niedługo dziecko pojawi się na świecie, a wszystkie objawy ustąpią.
Układ pokarmowy kobiety jednak nadal nie jest w doskonałej formie. Wciąż odczuwalne są objawy takie jak zgaga czy zaparcia.

Dziecko znajdujące się w nieco niższej pozycji uciska swoim ciałem na kość łonową.
Wywołuje to najczęściej ból.
Niestety nie ma dobrego sposobu na pozbycie się tego nieprzyjemnego uczucia.

Nasileniu ulegają także skurcze Braxtona-Hicksa, które intensywnie przygotowują mamy do porodu. Zazwyczaj bóle tego typu nie są bolesne, a przygotowują mięśnie macicy do wytężonej pracy podczas porodu. U niektórych kobiet skurcze przepowiadające pojawiają się kilka razy w tygodniu lub nawet kilka razy dziennie i mijają po około godzinie lub dwóch. Na początku, skurcze te można pomylić z właściwymi skurczami porodowymi, jednak po pewnym czasie na pewno będziesz umiała odróżnić skurcze przepowiadające od tych, które rozpoczną poród.
Większość kobiet w ciąży, zwłaszcza w tej zaawansowanej, ma spore problemy ze snem. Każda pozycja wydaje się być niewłaściwa. Przyszłe mamy na długo przed narodzinami malucha doświadczają niewyspania.
Najlepiej jest spróbować przyzwyczaić się do spania na lewym boku.
Jest to najlepsza pozycja dla dziecka. W tej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a maluch jest lepiej odżywiony.
Odradza się natomiast spanie na plecach, ponieważ pozycja ta jest dla dziecka niekorzystna. Dodatkowo może zdecydowanie zwiększyć bóle pleców oraz zgagę. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego można nieco ograniczyć spożywając małe porcje w odstępach trwających około 2-3 godziny.

Wbrew pozorom, nawet na tak późnym etapie ciąży nie należy rezygnować z intymnych zbliżeń, oczywiście jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Oczywiście, seks w trzydziestym siódmym miesiącu nie jest łatwą sprawą i trzeba wybrać do tego odpowiednią pozycję, jednak takie chwile bliskości są niezwykle ważne. Po zbliżeniach mogą pojawić się krótkotrwałe plamienia, które są spowodowane obtarciem szyjki macicy. Jeżeli krwawienie jest niewielkie i nie trwa długo nie ma powodów do obaw, ale warto powiedzieć o plamieniu lekarzowi podczas kolejnej wizyty.

Sprawdź: Czy plamienia w 37 tygodniu ciąży są niebezpieczne?

Przygotowanie do porodu

W końcowych tygodniach ciąży należy wykonać wszystkie niezbędne badania, takie jak VDRL, WR oraz badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Ważne są również regularne badania ginekologiczne. Na tym etapie powinnaś kontrolować się u swojego lekarza co tydzień. W trzydziestym siódmym tygodniu lekarz może już stwierdzić rozwarcie szyjki macicy. Jeżeli tak się stanie, musisz zrezygnować z nadmiernej aktywności i ze wszystkich zajęć, przez które zbytnio się forsujesz.

Trzydziesty siódmy tydzień to czas, w którym może dojść do porodu praktycznie w każdej chwili. W związku z tym powinnaś mieć już przygotowaną torbę z ubraniami i akcesoriami, które musisz zabrać ze sobą do szpitala. Warto zorientować się wcześniej co przyda się podczas porodu i tuż po nim, żeby zabrać wszystkie niezbędne rzeczy i nie stresować się tym, że czegoś ci zabraknie. Poza tym powinnaś już mieć upatrzony szpital, w którym urodzisz. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, opracuj trasę do szpitala, żeby nie zajmować się tym, gdy poród już się rozpocznie.

To również najwyższy czas, żeby podjąć kilka ważnych decyzji dotyczących porodu. Warto ustalić z ojcem dziecka czy chce uczestniczyć w porodzie. Pamiętaj, że jeżeli chcesz, żeby ktoś cię w tym momencie wspierał, a mąż lub partner nie chce uczestniczyć w porodzie, może być z tobą na przykład mama lub jakaś inna bliska osoba. Ważne jest, żeby dowiedzieć się o możliwość porodu rodzinnego w szpitalu, w którym będziesz rodzić i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Nie we wszystkich szpitalach istnieje możliwość takiego porodu, a czasami jest to dodatkowo płatne. Zastanów się czy nie chciałabyś rodzić w wodzie. Taki poród przebiega zazwyczaj szybciej i jest mniej bolesny.

Ważne jest również podjęcie decyzji dotyczących kwestii higienicznych. Po pierwsze musisz zdecydować, czy chcesz, aby przed porodem wykonano lewatywę. Może być to wprawdzie nieprzyjemne, ale możesz dzięki temu uniknąć krępującego oddania stolca podczas porodu. Kolejną sprawą jest golenie okolic intymnych. Będzie to miało wpływ jedynie na twój komfort, dla personelu medycznego nie ma to żadnego znaczenia. W przypadkach, w których będzie konieczne szycie krocza, ogolone okolice intymne mogą ułatwić sprawę. Poza tym, ogolenie spojenia łonowego jest konieczne przed planowanym cesarskim cięciem. Jeżeli zdecydujesz się ogolić krocze, poproś o pomoc kogoś bliskiego, ponieważ duży brzuch uniemożliwi Ci dokładne ogolenie się.

Na tym etapie trzeba się również zorientować, czy w szpitalu, w którym będziesz rodzić, znieczulenie zewnątrzoponowe jest dodatkowo płatne i czy nie występują przeciwwskazania do podania znieczulenia.

Czas przed przyjściem dziecka na świat warto wykorzystać na relaks oraz planowanie wspólnej przyszłości. Twój niepokój zmniejszy spokojna rozmowa z partnerem. Możecie na przykład zastanowić się nad podziałem obowiązków i nad tym jak będzie wyglądała Wasza opieka nad maluszkiem. Poza tym dużo odpoczywaj. Nie może Ci zabraknąć snu i relaksu, dlatego pozwól sobie na częste drzemki i czas spędzony na swoich przyjemnościach, takich jak czytanie książki czy oglądanie filmów.

Dodaj komentarz

Kalendarz ciąży
36 tydzień ciąży
W 36 tygodniu ciąży dziecko jest już prawie takiej wielkości, jakiej będzie w chwili porodu, jednak jego waga jeszcze wzrośnie. Twój brzuch jest już bardzo duży i zapewne nawet na
Czytaj dalej
Kalendarz ciąży
38 tydzień ciąży
Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to już ostatnia prosta na drodze do porodu. Dziecko na tym etapie jest już w pełni rozwinięte i jeśli urodzi się właśnie teraz, nie jest już
Czytaj dalej
Ciąża Kalendarz ciąży
Oblicz tydzień ciąży! To proste…
Oblicz tydzień ciąży! Wiedza, na którym etapie ciąży jesteś, jest bardzo przydatna. Dzięki temu wiesz, jakich dolegliwości możesz się spodziewać, ponieważ w najbliższym czasie Twoje samopoczucie będzie zależne i zmienne
Czytaj dalej
Kalendarz ciąży Zakupy
Jesteś gotowa na Święta? Jeśli jeszcze nie (podobnie jak my), to jest miejsce w sieci, które może Ci pomóc!
Boże Narodzenie tuż tuż i to właściwie ostatni moment, by spokojnie się do niego przegotować. 12 potraw, choinka... O czym jeszcze warto pamiętać przed pierwszą gwiazdką? Tych rzeczy jest sporo
Czytaj dalej
Kalendarz ciąży
2 trymestr ciąży
Drugi trymestr ciąży trwa od 14 do 27 tygodnia ciąży, czyli jest to czwarty, piąty oraz szósty jej miesiąc. Wiele mam wspomina go jako najprzyjemniejszy okres. Mijają męczące dolegliwości występujące
Czytaj dalej
Kalendarz ciąży
1 trymestr ciąży
1 trymestr ciąży to bardzo ważny okres dla Ciebie i rosnącego w Twoim wnętrzu maluszka. Tych dwanaście pierwszych tygodni, bo tyle trwa 1 trymestr, bywa szczególnie ciężkie dla ciężarnej. Ciąża
Czytaj dalej