37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to już prawie koniec. Jakie jest ułożenie oraz waga dziecka w 37 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości najczęściej dolegają przyszłej mamie oraz czy poród w trzydziestym siódmym tygodniu jest bezpieczny? Sprawdź, co nasi eksperci mówią na ten temat.

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży

Po zakończeniu trzydziestego siódmego tygodnia ciąży, dziecko w łonie mamy jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Ciąże, które zakończyły się pod koniec tego tygodnia są określane jako donoszone, a o porodach mówi się, że odbyły się o czasie, mimo, że tak naprawdę do wyznaczonego terminu porodu pozostało jeszcze kilka tygodni. W przypadku większości ciąży kończą się one zazwyczaj około trzech tygodni przed lub trzech tygodni po terminie.

Co się dzieje z dzieckiem podczas 37 tygodnia ciąży?

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży płuca dziecka są już w pełni rozwinięte.
Znajdujące się w nich pęcherzyki zostały wysłane nabłonkiem i zaopatrzone w odpowiednie ilości surfaktantu, który zapewnia ich właściwe działanie. Niemniej jednak u niektórych dzieci urodzonych w trzydziestym siódmym tygodniu mogą wystąpić jeszcze problemy z samodzielnym oddychaniem.
Pod skórą malucha nadal gromadzony jest tłuszcz, który pozwala na utrzymywanie przez niego odpowiedniej temperatury ciała po narodzinach. Ze względu na gromadzący się tłuszczyk, dziecko staje się coraz bardziej podobne do maluszka, który przyjdzie niedługo na świat, a na jego małym ciele tworzą się fałdki i dołeczki. Również buzia malucha jest już w pełni ukształtowana i coraz bardziej pucułowata.

Dziecko w 37 tygodniu zdecydowanie zmniejsza swoją aktywność, co nie powinno być powodem do niepokoju dla przyszłej mamy. Maluch ma w brzuchu po prostu coraz mniej miejsca i nie może już sobie pozwolić na swobodne harce.

Ułożenie dziecka w 37 tygodniu ciąży

Nadal jednak należy kontrolować ilość ruchów maleństwa i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do szpitala lub lekarza. Dla wygody nie będzie przesadą wydrukowanie sobie planu liczenia ruchów dziecka, na którym będziesz zaznaczała liczbę ruchów malucha, które poczułaś na każdą godzinę.
Jeżeli w ciągu godziny wyczuje się dziesięć ruchów to wszystko jest w porządku, a jeżeli nie – nie wpadaj w panikę, ponieważ dziecko może w tym czasie po prostu odpoczywać. Warto wtedy wstać, zjeść jakąś małą przekąskę i powtórzyć test. Powodem do niepokoju będzie sytuacja, w której przez kolejną godzinę nie wyczuje się ruchów maleństwa. Wtedy należy zadzwonić do lekarza prowadzącego ciążę lub pojechać na oddział porodowy.

Jeżeli w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży ułożenie dziecka jest nadal nieprawidłowe, lekarz może zdecydować się na próbę obrócenia go w brzuchu mamy.
Cały czas obserwując malucha na usg, lekarz stara się chwycić go przez powłoki brzuszne i delikatnie przemieścić.
Takiego rodzaju zabieg niesie za sobą ryzyko wywołania przedwczesnego porodu i niestety nie daje gwarancji powodzenia.
Często nawet gdy uda się obrócić dziecko, po jakimś czasie jest ono w stanie wrócić do poprzedniej pozycji.

Maluszek odczuwa już bardzo wiele z tego co dzieje się wokół niego. Co więcej, dziecko reaguje na bodźce jeszcze zanim przyjdzie na świat. W trzydziestym siódmym tygodniu dobrze rozwinięte są już praktycznie wszystkie zmysły, jednak jako ostatni rozwija się wzrok. Dziecko umie już przekazać mamie, w jakim jest nastroju, dlatego zazwyczaj wiesz, czy maluch jest spokojny czy zdenerwowany. Tak jak przez cały okres ciąży, również teraz lepiej unikaj hałasu, ponieważ dziecko słyszy wszystkie dźwięki i może być niespokojne.

37 tydzień ciąży: Waga dziecka

Wraz z końcem 37 tygodnia ciąży, waga maluszka w brzuchu mamy osiąga już około 3000 gramów i mierzy on nawet 46 centymetrów. Pod skórą dziecka gromadzi się coraz grubsza warstwa tłuszczowa, dzięki której maluszek nie będzie miał problemów z utrzymaniem stałej temperatury ciała po opuszczeniu łona mamy. Poza tym, waga dziecka rośnie, mimo, że jego wzrost praktycznie już się nie zmienia. Podobnie jest z wagą mamy – w tym czasie powinna się już ustabilizować, a jest to spowodowane tym, że waga dziecka rośnie, ale zmniejsza się ilość wód płodowych.

W tym momencie dziecko jest już w pełni dojrzałe i zdolne do samodzielnego przeżycia po narodzinach. Jeżeli poród nastąpi po 37 tygodniu ciąży określa się ją jako ciążę donoszoną.

37 tydzień ciąży dolegliwości: Jakie objawy występują u mamy w 37 tygodniu ciąży?

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży to oczywiście dalszy ciąg nieprzyjemnych dolegliwości, które trapią wiele mam.
Dno macicy już się obniżyło, dzięki czemu można złapać głębszy oddech. Na tym etapie ciąży macica nie sięga już do mostka, a obniżyła się tak, że jej dno sięga mniej więcej 3-4 centymetry poniżej wyrostka mieczykowatego. Z jednej strony sprawia to, że oddychanie jest znacznie łatwiejsze, jednak z drugiej, dziecko opuszcza się coraz bardziej w kierunku kanału rodnego, co powoduje nacisk na kość łonową oraz pęcherz moczowy. Niestety, nie ma skutecznych metod, żeby radzić sobie z tymi dolegliwościami, jednak pocieszyć powinno cię to, że już niedługo dziecko pojawi się na świecie, a wszystkie objawy ustąpią.
Układ pokarmowy kobiety jednak nadal nie jest w doskonałej formie. Wciąż odczuwalne są objawy takie jak zgaga czy zaparcia.
Dziecko znajdujące się w nieco niższej pozycji uciska swoim ciałem na kość łonową. Wywołuje to najczęściej ból. Niestety nie ma dobrego sposobu na pozbycie się tego nieprzyjemnego uczucia.

Nasileniu ulegają także skurcze Braxtona-Hicksa, które intensywnie przygotowują mamy do porodu. Zazwyczaj bóle tego typu nie są bolesne, a przygotowują mięśnie macicy do wytężonej pracy podczas porodu. U niektórych kobiet skurcze przepowiadające pojawiają się kilka razy w tygodniu lub nawet kilka razy dziennie i mijają po około godzinie lub dwóch. Na początku, skurcze te można pomylić z właściwymi skurczami porodowymi, jednak po pewnym czasie na pewno będziesz umiała odróżnić skurcze przepowiadające od tych, które rozpoczną poród.

Większość kobiet w ciąży, zwłaszcza w tej zaawansowanej, ma spore problemy ze snem. Każda pozycja wydaje się być niewłaściwa. Przyszłe mamy na długo przed narodzinami malucha doświadczają niewyspania. Najlepiej jest spróbować przyzwyczaić się do spania na lewym boku.
Jest to najlepsza pozycja dla dziecka. W tej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a maluch jest lepiej odżywiony.
Odradza się natomiast spanie na plecach, ponieważ pozycja ta jest dla dziecka niekorzystna. Dodatkowo może zdecydowanie zwiększyć bóle pleców oraz zgagę. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego można nieco ograniczyć spożywając małe porcje w odstępach trwających około 2-3 godziny.
Wbrew pozorom, nawet 37 tydzień ciąży to nie etap w którym należy rezygnować z intymnych zbliżeń, oczywiście jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Oczywiście, seks w trzydziestym siódmym miesiącu nie jest łatwą sprawą i trzeba wybrać do tego odpowiednią pozycję, jednak takie chwile bliskości są niezwykle ważne. Po zbliżeniach mogą pojawić się krótkotrwałe plamienia, które są spowodowane obtarciem szyjki macicy. Jeżeli krwawienie jest niewielkie i nie trwa długo nie ma powodów do obaw, ale warto powiedzieć o plamieniu lekarzowi podczas kolejnej wizyty.

Sprawdź: Czy plamienia w 37 tygodniu ciąży są niebezpieczne?

Przygotowanie do porodu

W końcowych tygodniach ciąży należy wykonać wszystkie niezbędne badania, takie jak VDRL, WR oraz badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Ważne są również regularne badania ginekologiczne. Na tym etapie powinnaś kontrolować się u swojego lekarza co tydzień. W trzydziestym siódmym tygodniu lekarz może już stwierdzić rozwarcie szyjki macicy. Jeżeli tak się stanie, musisz zrezygnować z nadmiernej aktywności i ze wszystkich zajęć, przez które zbytnio się forsujesz.

Trzydziesty siódmy tydzień to czas, w którym może dojść do porodu praktycznie w każdej chwili. W związku z tym powinnaś mieć już przygotowaną torbę z ubraniami i akcesoriami, które musisz zabrać ze sobą do szpitala. Warto zorientować się wcześniej co przyda się podczas porodu i tuż po nim, żeby zabrać wszystkie niezbędne rzeczy i nie stresować się tym, że czegoś ci zabraknie. Poza tym powinnaś już mieć upatrzony szpital, w którym urodzisz. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, opracuj trasę do szpitala, żeby nie zajmować się tym, gdy poród już się rozpocznie.

To również najwyższy czas, żeby podjąć kilka ważnych decyzji dotyczących porodu. Warto ustalić z ojcem dziecka czy chce uczestniczyć w porodzie. Pamiętaj, że jeżeli chcesz, żeby ktoś cię w tym momencie wspierał, a mąż lub partner nie chce uczestniczyć w porodzie, może być z tobą na przykład mama lub jakaś inna bliska osoba. Ważne jest, żeby dowiedzieć się o możliwość porodu rodzinnego w szpitalu, w którym będziesz rodzić i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Nie we wszystkich szpitalach istnieje możliwość takiego porodu, a czasami jest to dodatkowo płatne. Zastanów się czy nie chciałabyś rodzić w wodzie. Taki poród przebiega zazwyczaj szybciej i jest mniej bolesny.

Ważne jest również podjęcie decyzji dotyczących kwestii higienicznych. Po pierwsze musisz zdecydować, czy chcesz, aby przed porodem wykonano lewatywę. Może być to wprawdzie nieprzyjemne, ale możesz dzięki temu uniknąć krępującego oddania stolca podczas porodu. Kolejną sprawą jest golenie okolic intymnych. Będzie to miało wpływ jedynie na twój komfort, dla personelu medycznego nie ma to żadnego znaczenia. W przypadkach, w których będzie konieczne szycie krocza, ogolone okolice intymne mogą ułatwić sprawę. Poza tym, ogolenie spojenia łonowego jest konieczne przed planowanym cesarskim cięciem. Jeżeli zdecydujesz się ogolić krocze, poproś o pomoc kogoś bliskiego, ponieważ duży brzuch uniemożliwi Ci dokładne ogolenie się.

Na tym etapie trzeba się również zorientować, czy w szpitalu, w którym będziesz rodzić, znieczulenie zewnątrzoponowe jest dodatkowo płatne i czy nie występują przeciwwskazania do podania znieczulenia.

Czas przed przyjściem dziecka na świat warto wykorzystać na relaks oraz planowanie wspólnej przyszłości. Twój niepokój zmniejszy spokojna rozmowa z partnerem. Możecie na przykład zastanowić się nad podziałem obowiązków i nad tym jak będzie wyglądała Wasza opieka nad maluszkiem. Poza tym dużo odpoczywaj. Nie może Ci zabraknąć snu i relaksu, dlatego pozwól sobie na częste drzemki i czas spędzony na swoich przyjemnościach, takich jak czytanie książki czy oglądanie filmów.

Źródła:
  • American College of Obstetricians and Gynecologists, How Your Fetus Grows During Pregnancy, April 2018.
  • Amis D. Care practice #1: labor begins on its own. J Perinat Educ. 2007;16(3):16-20

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to już ostatnia prosta na drodze do porodu. Dziecko na tym etapie jest już w pełni rozwinięte i jeśli urodzi się właśnie teraz, nie jest już...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży

W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodek oraz bicie jego serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią bardzo indywidualną. Nadal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś już w naprawdę daleko! Twoje dziecko rośnie jak szalone, a Ty coraz bardziej zaczynasz się cieszyć urokami ciąży, ponieważ już za Tobą jej pierwsze, ciężkie tygodnie. Większość uporczywych...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

4 tydzień ciąży

Najczęściej w przypadku regularnych cykli, to właśnie w 4. tygodniu trwa intensywny podział połączonych komórki jajowej i plemnika, zaś zarodek kończy swoją podróż z jajowodu do macicy. W niej osadza...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży

Większość kobiet wyszukujących informacje na temat pierwszego tygodnia ciąży, ma na myśli pierwszych siedem dni następujących po zapłodnieniu jajeczka przez plemnik. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

21 tydzień ciąży

Dziewiętnaście tygodni po zapłodnieniu, czyli w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży, dziecko jest wielkości sporego banana. Waży około 285–370 gramów i mierzy około 23- 27cm. Warto podkreślić, że na tym etapie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży – dziecko jest coraz bardziej aktywne Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to okres, kiedy twoje dziecko nabiera wyglądu, jaki będzie miało po urodzeniu. To też czas, w którym...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Uff, to już 28 tydzień! Połowa ciąży już za Wami, pozostały ostatnie miesiące, a data porodu przybliża się coraz bardziej. Zaczęłaś właśnie trzeci trymestr ciąży! To już ostatni przed rozwiązaniem....

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

39 tydzień ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko może już ważyć do 3800 gramów i jest w pełni przygotowane do życia poza brzuchem swojej mamy. Wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe są rozwinięte,...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży to okres, w którym kończy się tak zwany „miesiąc miodowy” ciąży i zaczyna ciężki, trzeci trymestr. To też początek siódmego miesiąca. W tym czasie Ty i dziecko...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

W praktyce trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę po prostu trzeci tydzień cyklu kobiety, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W tym tygodniu, przy regularnych cyklach, dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia –...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Sepsa: przyczyny, objawy i leczenie posocznicy

Sepsa jest uogólnioną reakcją organizmu na zakażenie wywołane przez krążące we krwi bakterie, wirusy oraz grzyby. Szczególnie narażone na jej rozwinięcie są osoby z osłabionym układem immunologicznym. Leczenie sepsy polega...

Czytaj dalej →
Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

Śledzie w ciąży i podczas karmienia piersią

W okresie ciąży śledzie i ogórki są obiektem żartów, ponieważ jedzenie ich o najdziwniejszych porach dnia (i nocy) w połączeniu z dodatkami, takimi jak lody czy zapijanie mlekiem nie jest...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general