700 plus. Kiedy wyczekiwana waloryzacja świadczenia dla dzieci?

500 plus to świadczenie, bez którego wielu rodziców już nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Ten comiesięczny zastrzyk gotówki pomaga lepiej gospodarować domowym budżetem i planować wydatki. Niestety w ostatnim czasie jego wartość znacząco zmalała, ze względu na stale rosnącą inflację. Coraz częściej pojawiają się więc pytania o możliwą podwyżkę dodatku. Okazuje się, że podobny pomysł maja także rządzący. Czy już wkrótce 700 plus zastąpi 500 plus? Wiadomo, kiedy poznamy decyzję. 700+ od kiedy?

Od kiedy 700 plus na dziecko?

Każdego dnia nieprzyjemnie zaskakują nas coraz wyższe ceny na sklepowych półkach. Gwałtowne podwyżki obserwujemy zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Z powodu stale rosnącej inflacji więcej płacimy nie tylko za produkty spożywcze, ale także za paliwo, energię i wszelkie usługi. Koszty życia nieustannie rosną i stają się coraz większym obciążeniem dla większości domowych budżetów w Polsce. W tej sytuacji 500 plus jest sporym wsparciem, ale to świadczenie również ucierpiało z powodu obecnej sytuacji.

Od wielu miesięcy zwracają na to ekonomiści, którzy twierdzą, że aktualnie realna wartość 500 plus jest o ponad 100 zł mniejsza niż była w momencie wprowadzania świadczenia (według oficjalnych wyliczeń specjalistów pod koniec marca 2022 wynosiła dokładnie 395,45 zł). Ale wcale nie trzeb aby ekspertem, aby to zauważyć. Z pewnością rodzice również dostrzegają, że za 500 zł są w stanie kupić znacznie mniej produktów. A wszystko wskazuje na to, że sytuacja w kolejnych miesiącach będzie się tylko pogarszać.

Dlatego też coraz więcej mówi się o ewentualnej podwyżce świadczenia. Od jakiegoś czasu wśród polityków partii rządzącej krążą pogłoski mówiące o podniesieniu dodatku o 200 zł. Ponoć miałaby to być jedna z obietnic na zbliżające się jesienią 2023 roku wybory.

Rozpoczynamy ofensywę programowo-polityczną. W sobotę odbędzie się konwencja PiS, na której przedstawimy nowe propozycje. Jest też pomysł, aby 500 plus zamienić w 700 plus, bo inflacja zjada zasiłek. Poważnie się nad tym zastanawiamy. Innym rozwiązaniem byłaby waloryzacja świadczenia. Zobaczymy, który pomysł przejdzie, bo musimy brać pod uwagę możliwości budżetowe.polityk PiS cytowany przez Super Express

Zobacz: Nowe 400 plus na dziecko. ZUS rozpoczął wypłaty! Niektórzy mogą jednak nie otrzymać dodatku

700 plus – dla kogo? Czy świadczenie będzie waloryzowane?

Jak wynika z oficjalnych wypowiedzi polityków partii rządzącej, podwyżka nie jest jeszcze przesądzona. Wciąż trwają dyskusje i analizy w tej sprawie. Ewentualne 700 zł na dziecko miałoby prawdopodobnie zostać wprowadzone w ramach kampanii wyborczej, która rozpocznie się już wkrótce. Kolejne wybory parlamentarne są bowiem zaplanowane na listopad 2023.

Nie mam informacji, że rząd podwyższy to świadczenie, natomiast myślę, że się z tym poważnie liczy. Uważam, że co trzy lata powinna być waloryzacja i teraz jest dobra na to chwila.minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Na podstawie wypowiedzi minister Rafalskiej można zakładać, że jedną z opcji rozważanych przez rząd jest także waloryzacja 500 plus, która miałaby się obywać regularnie co kilka lat – podobnie jak w przypadku rent i emerytur. Trudno powiedzieć jednak, która z możliwości zostanie ostatecznie przyjęta i czy rzeczywiście 500 plus wzrośnie.

Nie zaprzeczam, ale też nie potwierdzam, że przedstawimy propozycje w sprawie waloryzacji 500 plus. Dziś wartość tych pieniędzy jest mniejsza niż kilka lat temu. Wydaje się, że 500 plus należałoby zrewaloryzować na poziomie 40 proc.poseł PiS Paweł Lisiecki, wypowiedź dla Polskiego Radia 24

Sprawdź: 500 plus do 25 roku życia. Te zmiany nie spodobały się rodzicom

Zmiany w 500 plus

Ewentualna podwyżka 500 plus to jednak nie jedyna zmiana czekająca beneficjentów tego programu. Przypomnijmy, że 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, co oznacza, że całą obsługę programu i wszystkie wypłaty już oficjalnie przejął ZUS. Z punktu widzenia rodziców sporo kwestii będzie wyglądało inaczej. Przede wszystkim wnioski o przyznanie świadczenia na najbliższy rok można było (i nadal można) składać tylko przez internet. Kolejną istotną modyfikacją są nowe zasady otrzymywania pieniędzy – od teraz będą one trafiały wprost na konto, nie będzie już wypłat gotówkowych. Co jednak wydaje się najważniejsze dla rodziców to fakt, że od czerwca obowiązywać będzie nowy harmonogram wypłat 500 plus 2022. Przelewy będą wykonywane 2, 4, 7, 9,12, 14, 16, 18, 20 i 22 dnia miesiąca, a każdy rodzic będzie miał przypisany swój stały termin przez cały rok. Można go sprawdzić, logując się na swoje konto na portalu PUE ZUS.

Zobacz: Wypłata 500 plus czerwiec 2022. Nowe zasady mogą nie spodobać się rodzicom

Rodzice pytają, czy wzrośnie 500 plus

Czy 500+ wzrośnie?

Na razie rząd nie przedstawił konkretnych planów, ale przedstawiciele partii wspominają o ewentualnej podwyżce do 700 zł. Nie wiadomo, czy zostaną zrealizowane.

700 plus od kiedy?

Nie ma konkretnej daty podwyżki. Być może poznamy szczegóły na konwencji PiS, która odbędzie się 4 czerwca.

500 plus: podwyżka do 700?

700 + na dziecko zamiast 500 zł to jedna z opcji, która być może jest brana pod uwagę przez rządzących ze względu na rosnącą inflację.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo