Błyskawiczne ciasto z jabłkami lekkie jak chmurka. Sekret to jeden składnik

Delikatne ciasto jabłkowe, które świetnie sprawdzi się na lato. Niemożliwe? Koniecznie musisz wykorzystać ten niezwykły przepis, który sprawi, że na nowo rozsmakujesz się w jabłeczniku. Jest prosty, tani i świetnie sprawdzi się do poczęstowania gości. Wystarczy jeden tajemniczy składnik, a powstanie idealne, lekkie ciasto, na które skuszą się nawet osoby będące na diecie.

Tajemniczy składnik

Składnik, któremu zawdzięczysz lekkość smaku to białko jaj. Żółtka, które zostaną z tego przepisu, możesz użyć do innego celu, np. zrobić babkę, suflety czy creme brulee. Do tego ciasta nie będą ci potrzebne. Wystarczą jedynie białka, które nadają idealną lekkość ciastu. W porównaniu do zwykłego biszkopta całość będzie bardziej pulchna, delikatna i mniej kaloryczna.

To świetny przepis dla wszystkich, którym zależy na czasie. To lekkie jak chmurka ciasto jabłkowe przygotujesz w kilka minut, a potem po prostu przyjdzie Ci poczekać, aż piekarnik zrobi swoje.

Zobacz: Ten prosty sposób sprawi, że nie będziesz płakać przy krojeniu cebuli. Masz go pod ręką

Składniki na ciasto jabłkowe z białkami

Przed zabraniem się za pieczenie warto udać się na zakupy. Składniki są niedrogie i dostępne w każdym osiedlowym sklepie. Do stworzenia całego lekkiego ciasta z jabłkami potrzebujesz:

  • 1 duże jabłko, najlepiej twarde i słodko-kwaśne, np. Golster, Jonagold, Spartan czy Ligol,
  • 3 szklanki mąki pszennej,
  • 1 szklankę oleju rzepakowego,
  • 0,5 szklanki mleka bądź napoju roślinnego,
  • 1 łyżeczkę proszku do pieczenia,
  • 1.5 szklanki cukru bądź 1 szklanka słodzika, typu erytrytol,
  • szczypty soli.

Wykonanie ciasta krok po kroku

Krok 1 – Przed przygotowaniem masy z białkami zetrzyj jabłko na tarce. Nie musisz go obierać, wystarczy dobrze je umyć. Jeśli jednak skórka jest twarda albo wygląda na uszkodzoną czy pomarszczoną, pozbądź się jej. Starte jabłko polej kilkoma kropelkami cytryny, aby owoc nie tracił swojego koloru.

W tym samym momencie możesz włączyć już piekarnik, aby spokojnie się nagrzewał. Wymagana temperatura to 160 stopni, przy ustawieniu góra-dół.

Krok 2 – Następnie zabierz się za ubijanie białek. To podstawa tego ciasta. Zrób to w czystej, wysuszonej misce. Jeśli pudełko będzie mokre bądź chociaż trochę brudne, białka na pewno się nie ubiją. Przed wrzuceniem składników do miski dokładnie osusz ją ręcznikiem papierowym. Następnie oddziel żółtka od białek. Nieużywane w tym cieście jabłkowym części wykorzystaj do innego przepisu. Nie musisz tego robić od razu. Żółtka świetnie przechowują się w lodówce, a dodatkowo można ja zamrozić i wykorzystać, gdy będą potrzebne.

Krok 3 – Do białek dodaj szczyptę soli. Zacznij ubijać i stopniowo dodawaj cały cukier. Najlepiej wsypuj po łyżce, za każdym razem upewniając się, że wcześniejsza porcja zdążyła się odpowiednio wymieszać.

Krok 4 – Gotowe białka są śnieżnobiałe, sztywne i nie mają widocznych grud cukru. Pamiętaj również o tym, żeby ich za długo nie ubijać, ponieważ może to przynieść odwrotny efekt od oczekiwanego. Przy za długiej pracy miksera czy też trzepaczki białka mogą stwardnieć, co zmniejszy szanse na lekkość ciasta.

Krok 5 – Po ubiciu białek czas dodać do nich mleko i olej. Ważne, żeby oba te składniki były w temperaturze pokojowej. Dobrym pomysłem będzie stopniowe wlewanie, każdego z płynów, jednocześnie mieszając całość z białkami. Do tego zadania świetnie sprawdzi się zwykła łyżka albo silikonowa łopatka. Mieszać musisz delikatnie, aby ubite białka nie straciły znacząco na swojej objętości.

Krok 6 – Po wymieszaniu mokrych składników czas na suche. Dorzuć mąkę i proszek do pieczenia do miski, a następnie kontynuuj mieszanie. Pamiętaj, aby nie korzystać z żadnych mikserów, robotów kuchennych ani blenderów. To muszą być powolne, stopniowe ruchy, które idealnie zmiksują całość, ale nie uszkodzą ubitych białek.

Krok 7 – Wcześniej starte jabłko dodaj do przygotowanego ciasta. Wymieszaj delikatnie całość, aby owoc idealnie rozłożył się w przygotowanej masie.

Krok 8 – Przelej ciasto do formy. Świetnie do tego nada się keksówka bądź wąska forma do babki. Najlepiej blachę posmarować masłem i obsypać bułką tartą. Możesz jednak postawić na papier do pieczenia albo na silikonową formę. Tej ostatniej nie trzeba w żaden sposób zabezpieczać, a upieczone ciasto wyjdzie z niej bez problemu.

Krok 9 – Ciasto włóż do rozgrzanego piekarnika, na 30 min – 160 stopni, przy ustawieniu góra-dół. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo