500 plus do 25 roku życia. Te zmiany nie spodobały się rodzicom

Program 500 plus stanowi nieocenione wsparcie dla ogromnej liczby polskich rodzin i już od lat zasila portfele rodziców, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na lepsze zarządzanie domowym budżetem. Świadczenie przysługuje na każde małoletnie dziecko, bez względu na dochód całej rodziny. W sieci pojawiło się jednak ostatnio sporo pytań o ewentualną możliwość otrzymywania 500 plus do 25 roku życia. Sprawdzamy zatem, o co chodzi.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 500 plus przysługuje rodzicom na każde dziecko do 18. roku życia.
  • Kilka lat temu istniał jednak wyjątek od tej zasady i w szczególnych okolicznościach można było pobierać świadczenie na dziecko do 25. roku życia.
  • Dotyczyło to dzieci, które po ukończeniu pełnoletności nadal pozostawały na utrzymaniu rodziców, uczyły się. Dodatkowo obowiązywało także konkretne kryterium dochodowe.

500 plus do 25 roku życia

Comiesięczne świadczenie wychowawcze 500 plus to pomoc, bez której wiele rodzin nie wyobraża sobie już planowania wydatków. Przydaje się nie tylko w przypadku codziennych zakupów, ale stanowi także istotny zastrzyk gotówki przed świętami, wakacjami czy początkiem roku szkolnego. Prawo do pobierania środków z programu mają wszyscy rodzice, niezależnie od dochodów, na każde dziecko do 18. roku życia. Ten ostatni warunek często budzi wątpliwości wśród rodziców. Zwracają uwagę, że często mimo osiągniętej pełnoletności, dziecko nadal uczęszcza do szkoły lub na studia i nie zawsze jest w stanie samodzielnie się utrzymywać z powodu obowiązków. W takich sytuacjach wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie z pewnością byłoby bardzo przydatne.

Jak się okazuje, kilka lat temu uzyskanie świadczenia na dziecko pełnoletnie, do 25. roku życia było możliwe. Konieczne było jednak spełnienie kilku warunków. Dotyczyło wyłącznie tych pociech, które nadal się uczą i pozostają na utrzymaniu rodziców. Brano pod uwagę również kryterium dochodowe – aby móc ubiegać się o wypłatę, miesięczny dochód rodziny nie mógł przekraczać 800 zł na osobę lub 1200 zł na osobę w przypadku rodzin, w których wychowuje się dziecko z niepełnosprawnością.

Obecnie przepis ten został uchylony. O 500 plus można ubiegać się wyłącznie na dziecko do 18. roku życia. Nie ma od tej zasady żadnych wyjątków.

Zobacz: Kiedy ZUS wypłaca 500 plus? Rodzice powinni dopilnować tej formalności

500+ do którego roku życia?

Jak już wyżej wspomniano, rodzice pełnoletnich dzieci nie mogą liczyć na wsparcie z programu 500 plus. Wypłaty kończą się w momencie ukończenia przez dziecko 18 lat i nie ma znaczenia, czy nadal się uczy i jest utrzymywane przez rodziców. Być może kiedyś zasady te zostaną zmienione i świadczenie rozszerzy się także na dzieci do 25. roku życia. Z pewnością będą jednak w tym przypadku obowiązywały konkretne warunki.

Przy okazji przypominamy, że już od czerwca wypłatami 500 plus będzie zajmował się ZUS. Na nowy okres świadczeniowy każdy rodzic musiał złożyć kolejny wniosek. Warto upewnić się, że dokument został przyjęty i zaakceptowany, aby nie stracić pieniędzy.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo