Nowe 400 plus na dziecko. ZUS rozpoczął wypłaty! Niektórzy mogą jednak nie otrzymać dodatku

Od początku kwietnia trwa procedura składania wniosków na kolejne świadczenie rodzinne. Dofinansowanie można przeznaczyć na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku lub innej placówce opiekuńczej, ale w przeciwieństwie do programu 500 plus – nowy dodatek przyznawany jest wyłącznie po spełnieniu określonych warunków. W ostatnich dniach ruszyły pierwsze wypłaty, a wkrótce ZUS ma przelać kolejne transze. Aby otrzymać wszystkie przysługujące środki, należy pamiętać o jednej kwestii. Nowe 400 plus na dziecko – kto może liczyć na wsparcie?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wnioski o nowe świadczenie przeznaczone na opiekę można składać od 1 kwietnia, a 20 maja ZUS rozpoczął pierwsze wypłaty.
  • Dofinansowanie w kwocie maksymalnie 400 zł można uzyskać na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub pod opieką dziennego opiekuna.
  • Pieniądze nie trafiają jednak do rodziców, ale bezpośrednio na konto odpowiedniej placówki lub konkretnego opiekuna.

Nowe 400 plus na dziecko

W ramach Polskiego Ładu 1 stycznia 2022 roku w życie weszła ustawa wprowadzająca nowe świadczenie 400 plus. Dodatek stanowi formę rekompensaty dla rodziców tych dzieci, które nie spełniają kryteriów uzyskania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli 12 tysięcy złotych na opiekę. Podobnie jak w przypadku RKO nie wszyscy mogą jednak ubiegać się o środki z tego programu – warunki przyznania zostały ściśle określone w przepisach.

Dofinansowanie przysługuje Ci, jeśli:

  • jesteś rodzicem dziecka, opiekunem prawnym lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicem zastępczym;
  • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;
  • nie otrzymujesz na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Chociaż świadczenie obowiązuje już od początku roku, to nabór wniosków rozpoczął się dopiero 1 kwietnia. Dokumenty można składać wyłącznie elektronicznie: przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, rodzice mogą liczyć nawet na 400 zł wsparcia finansowego na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub pod opieką dziennego opiekuna. Co ważne jednak, pieniądze nie są wypłacane rodzicom, ale trafiają bezpośrednio na konto placówki lub opiekuna.

W związku z powyższym aby uzyskać dofinansowanie, dany punkt opieki musi być wpisany do specjalnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Ta sama zasada dotyczy dziennych opiekunów, którzy powinni być zarejestrowani w tym obowiązkowym wykazie. Jak informuje oficjalna strona ZUS, dodatek zostanie przyznany pod warunkiem, że żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna wpiszą nasze dziecko do wspomnianego rejestru lub wykazu. Urzędnicy weryfikują te dane i dopiero na tej podstawie przyznają środki.

Sprawdź: 1300 zł dla każdego! Nowy program startuje już wkrótce! Pieniądze “za nic”?

400 plus – dla kogo?

Zasady przyznawania nowego świadczenia zostały ściśle określone w ustawie. Niestety zła wiadomość jest taka, że w tym przypadku obowiązują zupełnie inne reguły niż przy 500 plus. 500 zł otrzymują wszyscy rodzice na każde dziecko, niezależnie od dochodów, wieku pociechy czy sytuacji rodzinnej. 400 złotych na opiekę mogą otrzymać wyłącznie rodzice dziecka:

  • pierwszego i jedynego w rodzinie;
  • pierwszego w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO;
  • drugiego i kolejnego w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobrałeś RKO w łącznej przysługującej Ci wysokości.

Jednym z kryteriów jest także wiek dziecka. Analogicznie jak w przypadku RKO środki są przyznawane na dziecko dziecko między 12. a 36. miesiącem życia.

Zobacz: Aż 30 tys. zł na dziecko? Zmiana #NiskiePodatki miałaby obowiązywać już od lipca 2022 roku

400 zł na żłobek – od kiedy? Rodzice muszą być czujni

Jak informują przedstawiciele ZUS, kilka dni temu wystartowały pierwsze wypłaty. Urząd skierował przelewy na konta placówek opiekuńczych oraz dziennych opiekunów. Co istotne, ze względu na fakt, że ustawa obowiązuje od 1 stycznia, to środki mają zostać wypłacone z wyrównaniem od początku roku.

20 maja ZUS przelał pierwsze pieniądze w ramach żłobkowego. W najbliższych dniach będą kolejne transze pieniędzy. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem.Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

Część rodziców powinna jednak uważać. Jeśli spełniają warunki do otrzymania świadczenia i wciąż z różnych powodów nie złożyli wniosków, nie powinni z tym dłużej zwlekać. Wyrównanie za wszystkie miesiące od 1 stycznia, kiedy dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub przebywało pod opieką dziennego opiekuna, zostanie wypłacone pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony najpóźniej do końca maja. Czasu pozostało więc już naprawdę niewiele.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2022. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Program 400 plus na przedszkole?

Nie ma dobrych wiadomości dla tych rodziców, którzy liczyli, że świadczenie 400+ zostanie przyznane również na dzieci uczęszczające do przedszkola. Niestety zgodnie z przepisami ustawy, dofinansowanie można uzyskać wyłącznie na pobyt dziecka w żłobku i klubie dziecięcym, a także pod opieką opiekuna dziennego. Dopłatę mogą otrzymać rodzice, których dziecko ma ukończone 3 lata, o ile nadal przebywa w żłobku.

Rodzice pytają o nowe świadczenie na dziecko 400 plus

400 plus na dziecko dla kogo?

Na pierwsze i/lub jedyne dziecko w rodzinie, między 12. a 36. miesiącem życia, jeśli uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub przebywa pod opieką dziennego opiekuna.

400 plus do jakiego wieku?

400 zł dofinansowania przysługuje na dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

400 plus na dziecko od kiedy?

Wnioski o dodatek można składać już od 1 kwietnia, ale dopiero 20 maja ruszyły pierwsze wypłaty.

Nowe 400 plus na każde dziecko?

Program 400+ nie przysługuje na każde dziecko. Zgodnie z ustawą można je otrzymać na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie; na pierwsze dziecko w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo