8 powodów, dla których warto podróżować z dziećmi

Do wakacji jeszcze trochę czasu, ale styczeń do idealny moment, żeby rozpocząć ich planowanie. Wielu rodziców rezygnuje z wyjazdu ze względu na dzieci. Specjalnie dla nich postanowiliśmy pokazać zalety podróżowania z dziećmi w różnym wieku. Od niemowląt po nastolatków. Oczywiście kilka wad tego typu wojaży dałoby się znaleźć. Dziś jednak nie o tym.

8 powodów, dla których warto podróżować z dziećmi

Poniżej zebraliśmy osiem najważniejszych zalet podróżowania z dziećmi. Znacie inne?

1. Raj dla dusigrosza

via GIPHY

Masz małe dziecko? To ostatnia okazja, żeby koszt podróży mnożyć tylko razy dwa. Większość biur podróży, linii lotniczych oraz hoteli oferuje atrakcyjne zniżki dla dzieci lub całkowicie zwalnia je z opłat. Biorąc pod uwagę dalekie podróże, w przypadku których bilet kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, to oszczędność dla rodzinnego budżetu jest znacząca.
Nie zapominaj także o innych kosztach. W najlepszej pozycji są dzieci karmione piersią. Zwłaszcza jeśli chcesz zwiedzić kilka znanych restauracji.

Przy małym dziecku znikają lub bardzo maleją koszty zwiedzania popularnych miejsc. Większość z nich także oferuje darmowe wejście dla dzieci do 4 roku życia i zniżki dla tych starszych. W najgorszym wypadku dzieci są tak małe, że możesz je przemycić schowane pod koszulką. Gdyby ktoś zauważył to możesz zwalić na garb lub mięsień piwny. 🙂

2. Good morning, bonjour, おはよう

Twoje dziecko już mówi? Wycieczka do innego kraju będzie skutecznym motywatorem do nauki przynajmniej kilku podstawowych zwrotów w danym języku.

3. Synapsy parują

via GIPHY

Umysł dziecka jest chłonny jak gąbka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zapamięta nic ze swojej pierwszej wyprawy. Jednak to, co zobaczy, co usłyszy i czego posmakuje będzie go rozwijało.
Im mniejsze dziecko tym bardziej ciekawe. Interesuje go wszystko. Żadna mata edukacyjna, czy inna zabawka nie pobudzi synaps w jego mózgu tak jak podróż w nowe, nieznane miejsce.

Dziecięca ciekawość świata wpłynie także na Ciebie. Żywe, emocjonalne odbieranie przez dziecko najmniejszych szczegółów sprawi, że sama ich nie przeoczysz. Spojrzysz na odwiedzane miejsca oczami dziecka. Zaufaj nam – to spojrzenie jest dużo ciekawsze.

4. Zapomnij o mailach

Przychodzisz z pracy i jednym okiem oglądasz z dzieckiem Świnkę Peppę, a drugim śledzisz Facebooka lub co gorsza odbierasz służbowe maile? Podczas wakacji z dzieckiem nie znajdziesz na to czasu. W 100% skoncentrujesz się na maluchu oraz zwiedzaniu. Koncentracja tego typu pomaga w budowaniu więzi.
Jeśli nie rodzina i atrakcje związane ze zwiedzaniem odciągną Cię od laptopa to skutecznie zrobią to koszty internetu, zwłaszcza w niektórych krajach.

5. Podróżować także trzeba się nauczyć

via GIPHY

Nie każdy jest urodzonym podróżnikiem, jednak powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie…” także w przypadku podróży jest bardzo aktualne. Zwiedzanie kształci i rozwijają, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto „zarazić” malucha miłością do podróży.

Im więcej podróżujesz z dzieckiem, tym lepszego podróżnika wychowasz. Dzięki Tobie nie będzie panikować w samolocie. Będzie także patrzył z uśmiechem na „świeżaków”, którzy przy odprawie z zawstydzeniem zdejmują pasek od spodni. Automatyczne toalety? Żaden problem!

6. Jeśli przetrwacie wspólne wakacje, to nic Wam niestraszne

W podróży zwykle spotyka się niespodzianki. Często nie są pozytywne. Jeśli jednak poradzicie sobie z nimi poza strefą komfortu, którą stanowi Wasz dom, to już nigdy nic nie stanie Wam na przeszkodzie. Wspólne rozwiązywanie problemów sprawi, że będziecie jeszcze lepszym teamem.

7. Wspomnienia (tak, tak Twoje, a nie dziecka)

via GIPHY

Prawda jest taka, że dzieci dorastają bardzo szybko. Nawet się nie obejrzysz jak wyfruną z gniazda i jedyne co Ci zostanie to wspomnienia. Wspólne wakacje to momenty, które z czasem wspomina się najczęściej. Z powodu nadmiaru wrażeń pamięta się je znacznie mocniej niż to, czego doświadczamy na co dzień.

8. Nawiązywanie kontaktów

Nie jest to zaletą dla introwertyków. Chyba, że zdecydowali się na terapię. Jeśli myślisz, że w czasie podróży z dzieckiem nie nawiążesz nowych znajomości, to musimy Cię rozczarować. Dziecko z łatwością przełamuje pierwsze lody. Jest bezpośrednie i otwarte.
Wakacje z dzieckiem udowodnią Ci, że uśmiech wygląda tak samo niezależnie od narodowości, języka, koloru skóry, czy religii.

Ludzie, niezależnie od kultury najczęściej reagują cieplej na osoby z dzieckiem. Chętniej pomagają, nawet pomimo barier językowych.

Kierunki najczęściej wybierane przez rodziców z dziećmi w 2016 roku

Dokąd najchętniej podróżowali Polacy z dziećmi w ubiegłym roku? Zapytaliśmy o to w biurze podróży Rainbow.
Okazuje się, że rodzice, którzy decydują się na zorganizowane wycieczki z dziećmi w sezonie letnim najczęściej wybierają:

 • Zakynthos
 • Korfu
 • Costa Brava
 • Bułgaria – Słoneczny Brzeg
 • Cypr Północny
 • Rodos
 • Katania

W sezonie zimowym największą popularnością cieszyły się:

 • Fuerteventura
 • Teneryfa
 • Lanzarote
 • Hurghada
 • Rovaniemi
 • Marsa Alam
 • Varadero
A Wy z dzieckiem w jakim wieku zaczęliście podróżowanie? Które kraje udało Wam się do tej pory wspólnie odwiedzić?

1 Komentarz

 • Avatar

Dodaj komentarz

Ciąża
Jak się odżywia i oddycha dziecko w brzuchu matki?
Łożysko i pępowina - dzięki tym dwóm organom dziecko w brzuchu każdego dnia nabiera sił i przygotowuje się do przyjścia na świat. Za ich pomocą organizm kobiety dostracza maluchowi wszystko,
Czytaj dalej
Planowanie ciąży
Szanse zajścia w ciążę po 30stce
Jeśli kończysz niedługo trzydziesty rok życia i zastanawiasz się, jakie są Twoje szanse na zajście w ciążę, to rozwiejemy część mitów, które są powtarzane na temat późnego rodzicielstwa. Wbrew obiegowej
Czytaj dalej
Newsy Turystyka
Otwarcie Suntago Park of Poland: Czy warto odwiedzić miejsce, którego stworzenie kosztowało 170 mln Euro?
W taką pogodę jak ta, którą serwuje nam tegoroczna zima trudno marzyć o czymś innym niż urlop w tropikach. Albo w alpejskiej wiosce... Trudno w to uwierzyć, ale te dwa
Czytaj dalej
Turystyka
Paszport dla dziecka 2020 [cena, wnioski, dokumenty]
Mimo, że w Unii Europejskiej paszport dla dziecka nie jest potrzebny, przyda się przy dłuższych wojażach. Jak wygląda wniosek o paszport dla dziecka 2020? Gdzie go złożyć i jaka jest
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie pomorskie 2020: terminy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020 w województwie pomorskim?
Kiedy wypadają ferie 2020? Pomorskie zacznie je jako ostatnie. Sprawdź terminy ferii zimowych 2019/2020 i zaplanuj wyjazd na zimowisko. Ferie pomorskie 2020 i przerwa świąteczna 2019 Po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie
Czytaj dalej
Boże Narodzenie Turystyka
Niezapomniany weekend z dziećmi? Odkryliśmy magiczne miejsce, które z pewnością pokochacie i Wy!
Szukacie pomysłu na grudniowy weekend z dziećmi? Znaleźliśmy prawdziwą perełkę, dzięki której oderwiecie się od pędu przedświątecznych zakupów oraz przygotowań, a która rozpali w Waszych dzieciach do czerwoności (dosłownie) magię
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie lubelskie 2020. Kiedy zaczynają się ferie zimowe? Sprawdź terminy ferii 2019/2020 w Lubelskiem!
Kiedy zaczynają się ferie? Jak wiadomo terminy ferii zimowych zmieniają się cyklicznie. Lubelskie to województwo, w którym dzieci będą odpoczywały jako pierwsze, zaraz po przerwie świątecznej i noworocznej. Ferie lubelskie 2020:
Czytaj dalej