8 powodów, dla których warto podróżować z dziećmi

Do wakacji jeszcze trochę czasu, ale styczeń do idealny moment, żeby rozpocząć ich planowanie. Wielu rodziców rezygnuje z wyjazdu ze względu na dzieci. Specjalnie dla nich postanowiliśmy pokazać zalety podróżowania z dziećmi w różnym wieku. Od niemowląt po nastolatków. Oczywiście kilka wad tego typu wojaży dałoby się znaleźć. Dziś jednak nie o tym.

Poniżej zebraliśmy osiem najważniejszych zalet podróżowania z dziećmi. Znacie inne?

1. Raj dla dusigrosza

via GIPHY

Masz małe dziecko? To ostatnia okazja, żeby koszt podróży mnożyć tylko razy dwa. Większość biur podróży, linii lotniczych oraz hoteli oferuje atrakcyjne zniżki dla dzieci lub całkowicie zwalnia je z opłat. Biorąc pod uwagę dalekie podróże, w przypadku których bilet kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, to oszczędność dla rodzinnego budżetu jest znacząca.
Nie zapominaj także o innych kosztach. W najlepszej pozycji są dzieci karmione piersią. Zwłaszcza jeśli chcesz zwiedzić kilka znanych restauracji.

Przy małym dziecku znikają lub bardzo maleją koszty zwiedzania popularnych miejsc. Większość z nich także oferuje darmowe wejście dla dzieci do 4 roku życia i zniżki dla tych starszych. W najgorszym wypadku dzieci są tak małe, że możesz je przemycić schowane pod koszulką. Gdyby ktoś zauważył to możesz zwalić na garb lub mięsień piwny. 🙂

2. Good morning, bonjour, おはよう

Twoje dziecko już mówi? Wycieczka do innego kraju będzie skutecznym motywatorem do nauki przynajmniej kilku podstawowych zwrotów w danym języku.

3. Synapsy parują

via GIPHY

Umysł dziecka jest chłonny jak gąbka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zapamięta nic ze swojej pierwszej wyprawy. Jednak to, co zobaczy, co usłyszy i czego posmakuje będzie go rozwijało.
Im mniejsze dziecko tym bardziej ciekawe. Interesuje go wszystko. Żadna mata edukacyjna, czy inna zabawka nie pobudzi synaps w jego mózgu tak jak podróż w nowe, nieznane miejsce.

Dziecięca ciekawość świata wpłynie także na Ciebie. Żywe, emocjonalne odbieranie przez dziecko najmniejszych szczegółów sprawi, że sama ich nie przeoczysz. Spojrzysz na odwiedzane miejsca oczami dziecka. Zaufaj nam – to spojrzenie jest dużo ciekawsze.

4. Zapomnij o mailach

Przychodzisz z pracy i jednym okiem oglądasz z dzieckiem Świnkę Peppę, a drugim śledzisz Facebooka lub co gorsza odbierasz służbowe maile? Podczas wakacji z dzieckiem nie znajdziesz na to czasu. W 100% skoncentrujesz się na maluchu oraz zwiedzaniu. Koncentracja tego typu pomaga w budowaniu więzi.
Jeśli nie rodzina i atrakcje związane ze zwiedzaniem odciągną Cię od laptopa to skutecznie zrobią to koszty internetu, zwłaszcza w niektórych krajach.

5. Podróżować także trzeba się nauczyć

via GIPHY

Nie każdy jest urodzonym podróżnikiem, jednak powiedzenie “czym skorupka za młodu nasiąknie…” także w przypadku podróży jest bardzo aktualne. Zwiedzanie kształci i rozwijają, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto “zarazić” malucha miłością do podróży.

Im więcej podróżujesz z dzieckiem, tym lepszego podróżnika wychowasz. Dzięki Tobie nie będzie panikować w samolocie. Będzie także patrzył z uśmiechem na “świeżaków”, którzy przy odprawie z zawstydzeniem zdejmują pasek od spodni. Automatyczne toalety? Żaden problem!

6. Jeśli przetrwacie wspólne wakacje, to nic Wam niestraszne

W podróży zwykle spotyka się niespodzianki. Często nie są pozytywne. Jeśli jednak poradzicie sobie z nimi poza strefą komfortu, którą stanowi Wasz dom, to już nigdy nic nie stanie Wam na przeszkodzie. Wspólne rozwiązywanie problemów sprawi, że będziecie jeszcze lepszym teamem.

7. Wspomnienia (tak, tak Twoje, a nie dziecka)

via GIPHY

Prawda jest taka, że dzieci dorastają bardzo szybko. Nawet się nie obejrzysz jak wyfruną z gniazda i jedyne co Ci zostanie to wspomnienia. Wspólne wakacje to momenty, które z czasem wspomina się najczęściej. Z powodu nadmiaru wrażeń pamięta się je znacznie mocniej niż to, czego doświadczamy na co dzień.

8. Nawiązywanie kontaktów

Nie jest to zaletą dla introwertyków. Chyba, że zdecydowali się na terapię. Jeśli myślisz, że w czasie podróży z dzieckiem nie nawiążesz nowych znajomości, to musimy Cię rozczarować. Dziecko z łatwością przełamuje pierwsze lody. Jest bezpośrednie i otwarte.
Wakacje z dzieckiem udowodnią Ci, że uśmiech wygląda tak samo niezależnie od narodowości, języka, koloru skóry, czy religii.

Ludzie, niezależnie od kultury najczęściej reagują cieplej na osoby z dzieckiem. Chętniej pomagają, nawet pomimo barier językowych.

Kierunki najczęściej wybierane przez rodziców z dziećmi w 2016 roku

Dokąd najchętniej podróżowali Polacy z dziećmi w ubiegłym roku? Zapytaliśmy o to w biurze podróży Rainbow.
Okazuje się, że rodzice, którzy decydują się na zorganizowane wycieczki z dziećmi w sezonie letnim najczęściej wybierają:

 • Zakynthos
 • Korfu
 • Costa Brava
 • Bułgaria – Słoneczny Brzeg
 • Cypr Północny
 • Rodos
 • Katania

W sezonie zimowym największą popularnością cieszyły się:

 • Fuerteventura
 • Teneryfa
 • Lanzarote
 • Hurghada
 • Rovaniemi
 • Marsa Alam
 • Varadero

A Wy z dzieckiem w jakim wieku zaczęliście podróżowanie? Które kraje udało Wam się do tej pory wspólnie odwiedzić?

Dodaj komentarz

1 komentarzy: 8 powodów, dla których warto podróżować z dziećmi

 1. Mamawpodròży? Dodane ponad rok temu,

  Nasz synek od samego początku wszędzie z nami podróżował. Były to podróże duże i małe, tak to pokochał jak ja? mąż zawodowo ciągle w podróżach, niestety w domu z nami tez nie posiedzi ponieważ ciągle gdzieś sie wybieramy. Czy to do dziadków, czy w góry odpocząć. W wakacje wybraliśmy Chorwację, młody był mega zadowolony miał zaledwie dwa latka, pojechaliśmy samochodem wytrzymał bez problemu całą podróż? urodzony podróżnik? jesteśmy typem rodziny ktora jest “ciagle na torbach”, ale lubimy to. Łaczy to rodzinę niesamowicie, w domu czesto brak czasu na wspólne spędzanie czasu gdyż zawalają nas domowe obowiazki. Na wspólnych wyjazdach jestemy tylko my, to jest czas gdy możemy się sobą nacieszyć?

  Planowanie ślubu oraz wesela

  Obyczaje ślubne

  Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo