Rodzinna wycieczka – jak się do niej przygotować i co ze sobą zabrać?

Rodzina wycieczka rowerowa może być doskonałą atrakcją dla całej rodziny, a także – niebywale interesującym sposobem spędzania wolnego czasu. Chwile spędzone w trasie pozwolą poprawić kondycję fizyczną, a także przeżyć ekscytującą przygodę, która na pewno na długo zapadnie w pamięci uczestników. O czym pamiętać, przygotowując się do rodzinnej wycieczki rowerowej?

Jak wybrać odzież i obuwie na rodzinną wycieczkę na rowerze?

Wybierając się na rodzinną wycieczkę rowerową, koniecznie trzeba przygotować się na nieprzewidziane warunki atmosferyczne. Nigdy nie wiadomo, kiedy zmieni się pogoda. Dlatego zawczasu warto zakupić sakwy rowerowe na bagażnik i umieścić w nich wszelkie najpotrzebniejsze przedmioty, takie jak odzież wodoodporna.

Trzeba zatroszczyć się o to, aby każdy uczestnik wyprawy miał na sobie wygodne ubranie, które nie krępuje ruchów, a jednocześnie gwarantuje komfort termiczny na najwyższym poziomie. Koszulki i spodenki rowerowe będą zdecydowanie najlepszym wyborem. Wszystko dlatego, że wykonywane są z lekkich, termoaktywnych materiałów, które doskonale odprowadzają pot z powierzchni ciała, nie dopuszczając do jego przegrzania i wychłodzenia.

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie obuwie. Bolesne odciski potrafią zepsuć nawet najlepszą wycieczkę. Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci należy wybrać wygodne buty sportowe o doskonale dopasowanym rozmiarze.

Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że podczas rodzinnej wycieczki rowerowej każdy jej uczestnik powinien mieć na głowie kask. W razie upadku jest on jedynym, co chroni głowę rowerzysty przed zderzeniem z twardą powierzchnią – konsekwencje takiego upadku mogą być naprawdę tragiczne.

Woda i przekąski

Każdy uczestnik wycieczki rowerowej powinien mieć pod ręką podręczny bidon z wodą. Nawadnianie jest szczególnie ważne podczas intensywnego wysiłku, kiedy wraz z potem z organizmu wydostaje się woda oraz elektrolity. Każdy uczestnik wycieczki powinien pamiętać o tym, aby co kilkanaście minut wypijać przynajmniej kilka łyków wody mineralnej.

Głód może stanowić sporą przeszkodę w czasie jazdy na rowerze. Nie tylko odbiera energię, ale także utrudnia skupienie i koncentrację. Dlatego warto mieć przy sobie wysokoenergetyczne przekąski, takie jak batony zbożowe, czekolada bądź też banany, które szybko pozwolą uzupełnić utraconą energię i zagłuszyć burczenie w żołądku.

Stan techniczny rowerów i ich wyposażenie

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wyłącznie w pełni sprawne rowery zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom rodzinnej wycieczki. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić działanie oświetlenia, układu hamulcowego oraz przerzutek.

Zgodnie z polskim prawem, każdy rower powinien posiadać odpowiednie oświetlenie oraz sygnał dźwiękowy – najczęściej dzwonek. Przed wycieczką warto także zaopatrzyć rowery w dodatkowe światła odblaskowe, które zapewniają widoczność w trakcie brzydkiej pogody bądź też po zmroku. Bezpieczeństwo to absolutna podstawa nawet podczas krótkich przejażdżek!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo