Karta EKUZ dla dziecka i osoby dorosłej to dokument umożliwiający korzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w wybranych krajach za granicą. Wyjaśniamy, jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ dla dziecka.

- Karta EKUZ dla dziecka upoważnia do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych za granicą i odzyskania za nie części poniesionych kosztów po powrocie do Polski.
- Karta EKUZ obowiązuje na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Honoruje ją również Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Liechtenstein.
- Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście, pocztą elektroniczną, faksem lub przez Profil Zaufany ePUAP.
- Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Karta EKUZ dla dziecka: dlaczego warto ją wyrobić?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ dla dziecka i dorosłego jest dokumentem, który udowadnia, że dana osoba jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Karta uprawnia do skorzystania ze świadczeń w publicznych placówkach medycznych podczas wyjazdu do krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju ubezpieczenie zagraniczne NFZ.
Karta EKUZ dla dzieci ma formę plastikowej karty wielkości karty bankomatowej. Znajdują się na niej: nazwisko i imię, data urodzenia, numer ewidencyjny, kod właściwego dla miejsca zameldowania NFZ, numer karty i data ważności. Kartę należy mieć przy sobie zawsze wtedy, kiedy zajdzie potrzeba skorzystania ze świadczeń medycznych w innym kraju.
Jak działa karta EKUZ?
Ubezpieczenie zdrowotne NFZ za granicą przydaje się zwłaszcza dzieciom, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi się im infekcja lub uraz. Doświadczeni rodzice wiedzą, że wyjazd i zmiana klimatu może sprzyjać zachorowaniom. Dzięki karcie EKUZ dla dzieci zyskują oni pewność, że w takiej sytuacji zostaną bez problemu przyjęci przez lekarza w najbliższym publicznym szpitalu lub przychodni, a po powrocie do Polski odzyskają część poniesionych kosztów (należy w tym celu zgłosić się z rachunkami i wnioskiem do oddziału NFZ). Przyjęcie odbywa się na takich samych zasadach, na jakich z usług lekarza korzystają obywatele danego kraju. Warto jednak pamiętać o dodatkowym, prywatnym ubezpieczeniu, ponieważ zgodnie z zasadami, mimo posiadania karty EKUZ, pacjent może zostać zobowiązany do dopłaty.
Gdzie obowiązuje karta EKUZ?
Karta EKUZ, a tym samym ubezpieczenie zdrowotne NFZ za granicą, obowiązuje w krajach objętych zasadami koordynacji systemów ubezpieczeniowych. Należą do nich:
- kraje należące do Unii Europejskiej,
- kraje należące do EFTA: Liechtenstein, Norwegia, Islandia i Szwajcaria.
Informacje o tym, jak wygląda system zdrowotny w poszczególnych krajach, numery alarmowe i zasady udzielania świadczeń są dostępne na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto także wiedzieć, że karta EKUZ dla dzieci i osób dorosłych nie obowiązuje:
- na obszarze Grenlandii i Wysp Faro (mimo że oba tereny należą do Danii)
- na Wyspach Normandzkich,
- na Wyspach Mann, Jersey, Guersey, Harms, Jetou i Shark, które formalnie należą do Wielkiej Brytanii.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Każda osoba, która wybiera się za granicę w celach turystycznych, powinna na kilka dni wcześniej pomyśleć o karcie EKUZ. Jak wyrobić tego rodzaju ubezpieczenie? Nie jest to nic trudnego. Jest kilka sposobów, aby uzyskać kartę:
- W najbliższym oddziale NFZ
Należy udać się do najbliższego oddziału NFZ i tam wypełnić wniosek o kartę EKUZ dostępny na miejscu. - Przez e-mail
Konieczne jest wydrukowanie wniosku, wypełnienie go, zeskanowanie i przesłanie na e-mail właściwego oddziału NFZ. Kartę można odebrać osobiście lub zostanie ona wysłana pocztą. - Jak wyrobić kartę EKUZ przez Profil Zaufany ePUAP?
Należy posiadać tzw. Profil Zaufany i zalogować się na nim. Z dostępnych opcji wybrać “Załatw sprawę” i postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami. - Faksem
Wypełniony wniosek można przesłać faksem, a kartę EKUZ odebrać osobiście lub zostanie ona wysłana pocztą.
Może ją wyrobić każda osoba, która jest ubezpieczona i wybiera się w najbliższym czasie za granicę. Karta EKUZ dla dzieci, młodzieży i osoby dorosłej wydawana jest bezpłatnie, w ten sam dzień, w którym złożono wniosek pod warunkiem, że składa się go osobiście w oddziale NFZ).
Karta NFZ dla dziecka: dokumenty
Wyrobienie karty NFZ dla dziecka wymaga dostarczenia odpowiednich dokumentów wraz z prawidłowo wypełnionym wnioskiem. Rodzic dziecka powinien mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, a także dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i zgłoszenie do nich członka rodziny:
- druk ZUS ZCNA, jeżeli zgłoszenie nastąpiło po 1 lipca 2008 r.,
- druk ZUS ZCZA, jeżeli zgłoszenie nastąpiło przed dniem 1 lipca 2008 r.
Z reguły nie powinno być wymagane dostarczenie dowodu bycia ubezpieczonym, jednak urzędnik w razie jakichkolwiek wątpliwości może o niego poprosić, dlatego lepiej być na tę ewentualność przygotowanym. Dodatkowo, jeżeli rodzic chce wyrobić kartę EKUZ dla dziecka, które ukończyło 18 lat, powinien przedstawić dokument potwierdzający kontynuowanie nauki, np. legitymację szkolną.
Podsumowując, aby wyrobić EKUZ, potrzebne dokumenty to:
- wypełniony wniosek o wydanie karty EKUZ,
- dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość,
- dokument potwierdzający ubezpieczenie osoby zgłaszającej i osoby zgłaszanej,
- ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki (dla dzieci powyżej 18. roku życia).
Nie jest natomiast wymagane upoważnienie dla osoby wyrabiającej Europejską Kartę Zdrowia dla dziecka.
Sprawdź: Latanie samolotem w ciąży
Wniosek: jak wypełnić EKUZ dla dziecka?
Jak wcześniej wspomniano, można złożyć wniosek o EKUZ online, osobiście lub wysłać faksem. Pobiera się go w placówce Narodowego Funduszu Zdrowia lub drukuje ze strony swojego oddziału NFZ. Wygodnym i szybkim rozwiązaniem jest karta EKUZ dla dziecka przez ePUAP – wystarczy zalogować się na swój Profil Zaufany i postępować zgodnie z instrukcjami.
Wniosek o kartę EKUZ dla dziecka należy wypełnić w następujący sposób:
- W punkcie 1. należy wpisać dane dziecka (osoby, dla której karta ma być wydana).
- W punkcie 2. trzeba zaznaczyć opcję “Członek rodziny osoby ubezpieczonej”.
- W punkcie 3. wpisujemy adres, na który karta ma zostać wysłana. Nie należy go wypełniać jeżeli zamierzamy odebrać ją osobiście w oddziale NFZ.
- Podpisujemy wniosek (wniosek EKUZ przez internet też musi być podpisany!).

Karta NFZ dla niemowlaka
Rodzic powinien wyrobić też kartę EKUZ dla małego dziecka – noworodka i niemowlęcia. Zasady jej uzyskania są takie same jak w każdym innym przypadku – należy wypełnić wniosek i złożyć go na jeden z czterech sposobów. Przed wysłaniem wniosku trzeba upewnić się, że opiekun prawny złożył na nim swój podpis. Nie jest wymagane upoważnienie do odbioru karty EKUZ dla niemowlaka, ale tylko wtedy, kiedy kartę odbierają jego rodzice (lub prawni opiekunowie).
Sprawdź: Bon turystyczny 2022. To już ostatnie chwile na skorzystanie! Oto lista najpopularniejszych atrakcji
Co obejmuje EKUZ?
Karta EKUZ pozwala skorzystać z opieki medycznej w przychodni lub szpitalu publicznym za granicą. Obowiązuje ona w przypadku nagłych zachorowań, wypadków i urazów. O szczegółach dotyczących konkretnych krajów można przeczytać na stronie NFZ.
Czego nie obejmuje EKUZ?
EKUZ nie upoważnia do korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, ani do świadczeń medycznych, które nie wynikają z nagłej sytuacji. Nie są zwracane także koszty transportu medycznego do Polski.
Karta EKUZ – jak długo się czeka?
Czas oczekiwania na kartę EKUZ dla dziecka wynosi kilkanaście minut. Jeżeli wniosek został wypełniony online i wybrano opcję przesłania karty pocztą, trzeba poczekać około 2 tygodni.
Karta EKUZ dla dziecka: pytania i odpowiedzi
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić w oddziale NFZ odpowiednim do miejsca zamieszkania. Istnieje także możliwość wysłania wniosku online, faksem lub przez ePUAP.
Karta EKUZ jest wydawana od ręki, jeżeli zgłaszamy się po nią osobiście w oddziale NFZ. Osoba, która wybrała opcję przesłania jej pocztą, zwykle musi poczekać do 14. dni roboczych.
Aby otrzymać kartę EKUZ dla dziecka, należy wypełnić standardowy wniosek, który można pobrać ze strony internetowej lub w placówce NFZ.
Wniosek o wydanie karty EKUZ dla dziecka podpisuje jego rodzic (opiekun prawny).
Turcja nie należy do Unii Europejskiej, dlatego na jej terenie nie obowiązuje karta EKUZ. Przed wyjazdem należy wykupić prywatne ubezpieczenie.
Spotęguj piękno razy kilka. Rozmnóż magnolię z gałązki i wzbogać swój ogród
Kluski śląskie będą miękkie i delikatne jak obłoczek. Sekretem szczypta tego składnika
Czy seniorzy wiedzą, co podpisują? Mieszkanie za rentę, czyli senior na umowie dożywocia
Od jakiej temperatury zaczyna się sezon grzewczy? Kaloryfery włączą tylko pod tym warunkiem
Niskie pensje w oświacie? Oto rada rządu dla nauczycieli: pracuj więcej, wyprowadź się z miasta
Te imiona już nie pojawiają się na porodówkach. Kilkadziesiąt lat temu można było je usłyszeń na każdym podwórku
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Turystyka
- Karta EKUZ dla dziecka: Jak i gdzie ją wyrobić? Ten dokument oszczędza czas i pieniądze
Kalendarz szczepień + analiza SWOT
We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka. Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...
Czytaj dalej →Dlaczego wyprawkę do porodu powinien spakować tata?
Dlaczego wyprawkę do porodu powinien spakować tata? Wkrótce przygotuję szczegółową listę tego, co zabraliśmy ze sobą do szpitala. Opiszę także co było mastem (obowiązkowe), szudem (przydało się), a co zwyczajnie zawalało...
Czytaj dalej →Piosenki dla rodziców
Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem