Karta EKUZ dla dziecka: Jak i gdzie ją wyrobić? Ten dokument oszczędza czas i pieniądze

Karta EKUZ dla dziecka i osoby dorosłej to dokument umożliwiający korzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w wybranych krajach za granicą. Wyjaśniamy, jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ dla dziecka.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Karta EKUZ dla dziecka upoważnia do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych za granicą i odzyskania za nie części poniesionych kosztów po powrocie do Polski.
 • Karta EKUZ obowiązuje na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Honoruje ją również Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Liechtenstein.
 • Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście, pocztą elektroniczną, faksem lub przez Profil Zaufany ePUAP.
 • Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Karta EKUZ dla dziecka: dlaczego warto ją wyrobić?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ dla dziecka i dorosłego jest dokumentem, który udowadnia, że dana osoba jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Karta uprawnia do skorzystania ze świadczeń w publicznych placówkach medycznych podczas wyjazdu do krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju ubezpieczenie zagraniczne NFZ.

Karta EKUZ dla dzieci ma formę plastikowej karty wielkości karty bankomatowej. Znajdują się na niej: nazwisko i imię, data urodzenia, numer ewidencyjny, kod właściwego dla miejsca zameldowania NFZ, numer karty i data ważności. Kartę należy mieć przy sobie zawsze wtedy, kiedy zajdzie potrzeba skorzystania ze świadczeń medycznych w innym kraju.

Jak działa karta EKUZ?

Ubezpieczenie zdrowotne NFZ za granicą przydaje się zwłaszcza dzieciom, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi się im infekcja lub uraz. Doświadczeni rodzice wiedzą, że wyjazd i zmiana klimatu może sprzyjać zachorowaniom. Dzięki karcie EKUZ dla dzieci zyskują oni pewność, że w takiej sytuacji zostaną bez problemu przyjęci przez lekarza w najbliższym publicznym szpitalu lub przychodni, a po powrocie do Polski odzyskają część poniesionych kosztów (należy w tym celu zgłosić się z rachunkami i wnioskiem do oddziału NFZ). Przyjęcie odbywa się na takich samych zasadach, na jakich z usług lekarza korzystają obywatele danego kraju. Warto jednak pamiętać o dodatkowym, prywatnym ubezpieczeniu, ponieważ zgodnie z zasadami, mimo posiadania karty EKUZ, pacjent może zostać zobowiązany do dopłaty.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Karta EKUZ, a tym samym ubezpieczenie zdrowotne NFZ za granicą, obowiązuje w krajach objętych zasadami koordynacji systemów ubezpieczeniowych. Należą do nich:

 • kraje należące do Unii Europejskiej,
 • kraje należące do EFTA: Liechtenstein, Norwegia, Islandia i Szwajcaria.

Informacje o tym, jak wygląda system zdrowotny w poszczególnych krajach, numery alarmowe i zasady udzielania świadczeń są dostępne na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto także wiedzieć, że karta EKUZ dla dzieci i osób dorosłych nie obowiązuje:

 • na obszarze Grenlandii i Wysp Faro (mimo że oba tereny należą do Danii)
 • na Wyspach Normandzkich,
 • na Wyspach Mann, Jersey, Guersey, Harms, Jetou i Shark, które formalnie należą do Wielkiej Brytanii.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Każda osoba, która wybiera się za granicę w celach turystycznych, powinna na kilka dni wcześniej pomyśleć o karcie EKUZ. Jak wyrobić tego rodzaju ubezpieczenie? Nie jest to nic trudnego. Jest kilka sposobów, aby uzyskać kartę:

 1. W najbliższym oddziale NFZ
  Należy udać się do najbliższego oddziału NFZ i tam wypełnić wniosek o kartę EKUZ dostępny na miejscu.
 2. Przez e-mail
  Konieczne jest wydrukowanie wniosku, wypełnienie go, zeskanowanie i przesłanie na e-mail właściwego oddziału NFZ. Kartę można odebrać osobiście lub zostanie ona wysłana pocztą.
 3. Jak wyrobić kartę EKUZ przez Profil Zaufany ePUAP?
  Należy posiadać tzw. Profil Zaufany i zalogować się na nim. Z dostępnych opcji wybrać “Załatw sprawę” i postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami.
 4. Faksem
  Wypełniony wniosek można przesłać faksem, a kartę EKUZ odebrać osobiście lub zostanie ona wysłana pocztą.

Może ją wyrobić każda osoba, która jest ubezpieczona i wybiera się w najbliższym czasie za granicę. Karta EKUZ dla dzieci, młodzieży i osoby dorosłej wydawana jest bezpłatnie, w ten sam dzień, w którym złożono wniosek pod warunkiem, że składa się go osobiście w oddziale NFZ).

Karta NFZ dla dziecka: dokumenty

Wyrobienie karty NFZ dla dziecka wymaga dostarczenia odpowiednich dokumentów wraz z prawidłowo wypełnionym wnioskiem. Rodzic dziecka powinien mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, a także dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i zgłoszenie do nich członka rodziny:

 • druk ZUS ZCNA, jeżeli zgłoszenie nastąpiło po 1 lipca 2008 r.,
 • druk ZUS ZCZA, jeżeli zgłoszenie nastąpiło przed dniem 1 lipca 2008 r.

Z reguły nie powinno być wymagane dostarczenie dowodu bycia ubezpieczonym, jednak urzędnik w razie jakichkolwiek wątpliwości może o niego poprosić, dlatego lepiej być na tę ewentualność przygotowanym. Dodatkowo, jeżeli rodzic chce wyrobić kartę EKUZ dla dziecka, które ukończyło 18 lat, powinien przedstawić dokument potwierdzający kontynuowanie nauki, np. legitymację szkolną.

Podsumowując, aby wyrobić EKUZ, potrzebne dokumenty to:

 • wypełniony wniosek o wydanie karty EKUZ,
 • dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość,
 • dokument potwierdzający ubezpieczenie osoby zgłaszającej i osoby zgłaszanej,
 • ksero legitymacji szkolnej lub studenckiej albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki (dla dzieci powyżej 18. roku życia).

Nie jest natomiast wymagane upoważnienie dla osoby wyrabiającej Europejską Kartę Zdrowia dla dziecka.

Sprawdź: Latanie samolotem w ciąży

Wniosek: jak wypełnić EKUZ dla dziecka?

Jak wcześniej wspomniano, można złożyć wniosek o EKUZ online, osobiście lub wysłać faksem. Pobiera się go w placówce Narodowego Funduszu Zdrowia lub drukuje ze strony swojego oddziału NFZ. Wygodnym i szybkim rozwiązaniem jest karta EKUZ dla dziecka przez ePUAP – wystarczy zalogować się na swój Profil Zaufany i postępować zgodnie z instrukcjami.

Wniosek o kartę EKUZ dla dziecka należy wypełnić w następujący sposób:

 1. W punkcie 1. należy wpisać dane dziecka (osoby, dla której karta ma być wydana).
 2. W punkcie 2. trzeba zaznaczyć opcję “Członek rodziny osoby ubezpieczonej”.
 3. W punkcie 3. wpisujemy adres, na który karta ma zostać wysłana. Nie należy go wypełniać jeżeli zamierzamy odebrać ją osobiście w oddziale NFZ.
 4. Podpisujemy wniosek (wniosek EKUZ przez internet też musi być podpisany!).

Karta NFZ dla niemowlaka

Rodzic powinien wyrobić też kartę EKUZ dla małego dziecka – noworodka i niemowlęcia. Zasady jej uzyskania są takie same jak w każdym innym przypadku – należy wypełnić wniosek i złożyć go na jeden z czterech sposobów. Przed wysłaniem wniosku trzeba upewnić się, że opiekun prawny złożył na nim swój podpis. Nie jest wymagane upoważnienie do odbioru karty EKUZ dla niemowlaka, ale tylko wtedy, kiedy kartę odbierają jego rodzice (lub prawni opiekunowie).

Sprawdź: Bon turystyczny 2022. To już ostatnie chwile na skorzystanie! Oto lista najpopularniejszych atrakcji

Co obejmuje EKUZ?

Karta EKUZ pozwala skorzystać z opieki medycznej w przychodni lub szpitalu publicznym za granicą. Obowiązuje ona w przypadku nagłych zachorowań, wypadków i urazów. O szczegółach dotyczących konkretnych krajów można przeczytać na stronie NFZ.

Czego nie obejmuje EKUZ?

EKUZ nie upoważnia do korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, ani do świadczeń medycznych, które nie wynikają z nagłej sytuacji. Nie są zwracane także koszty transportu medycznego do Polski.

Karta EKUZ – jak długo się czeka?

Czas oczekiwania na kartę EKUZ dla dziecka wynosi kilkanaście minut. Jeżeli wniosek został wypełniony online i wybrano opcję przesłania karty pocztą, trzeba poczekać około 2 tygodni.

Karta EKUZ dla dziecka: pytania i odpowiedzi

Gdzie wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić w oddziale NFZ odpowiednim do miejsca zamieszkania. Istnieje także możliwość wysłania wniosku online, faksem lub przez ePUAP.

Czy EKUZ jest wydawana od ręki?

Karta EKUZ jest wydawana od ręki, jeżeli zgłaszamy się po nią osobiście w oddziale NFZ. Osoba, która wybrała opcję przesłania jej pocztą, zwykle musi poczekać do 14. dni roboczych.

Jaki wniosek na kartę EKUZ dla dziecka należy wypełnić?

Aby otrzymać kartę EKUZ dla dziecka, należy wypełnić standardowy wniosek, który można pobrać ze strony internetowej lub w placówce NFZ.

Kto podpisuje wniosek EKUZ dla dziecka?

Wniosek o wydanie karty EKUZ dla dziecka podpisuje jego rodzic (opiekun prawny).

Czy EKUZ obowiązuje w Turcji?

Turcja nie należy do Unii Europejskiej, dlatego na jej terenie nie obowiązuje karta EKUZ. Przed wyjazdem należy wykupić prywatne ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo