Antyramy i ramki na zdjęcia – jak wyeksponować swoje zdjęcia?

Antyrama to nowoczesny rodzaj oprawy, dzięki któremu wyeksponujesz zdjęcia lub ciekawe grafiki na ścianie. Ale to niejedyny rodzaj ramy do obrazów. Jeżeli chcesz nadać fotografiom drugie życie i wyciągnąć je na światło dzienne, sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej!

Albumy ze zdjęciami często leżą zapomniane w szafie, przez co sięga się po nie sporadycznie, a nawet w ogóle. Tymczasem wspomnienia warto pielęgnować. Zamiast gromadzić zdjęcia i chować je w pudłach, wybierz te, które są szczególnie bliskie sercu i wystaw je na półkę lub powieś na ścianie. Dzięki temu nie tylko będziesz mógł wracać do dawnych wydarzeń, ale też zyskasz ciekawą dekorację wnętrza. Pamiętaj tylko o dobrej oprawie do zdjęć, która zabezpieczy fotografie przed kurzem i wilgocią. Do wyboru masz antyramy i gotowe ramy, w tym ramy do obrazów i fotografii.

Opraw swoje wspomnienia w odpowiednie ramy 

Zdjęcia są ciekawym, osobistym akcentem w aranżacji i nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Ściany bez ozdób wprawdzie są modne i minimalistyczne, ale jednocześnie mogą dawać wrażenie chłodu i pustki. Warto więc pomyśleć o zawieszeniu zdjęć na ścianach. Dlaczego? Rodzinna galeria zdjęć na ścianie wprowadzi we wnętrzu ciepły, domowy i przytulny klimat. Dodatkowo zyskasz szansę, aby wracać do miłych wspomnień każdego dnia, co wpłynie również na dobre samopoczucie.

Zdjęcia w ramie lub antyramie mogą pojawić się w salonie, sypialni, w pokoju dziecięcym – właściwie wszędzie. Jednak dużo zależy od tego, w jaki sposób je zaprezentujesz. Na przykład stare czarno-białe zdjęcia będą dobrze prezentować się w klasycznych ramkach, a bardziej nowoczesne i kolorowe – w antyramach. Pytanie: czym różnią się te dwa rodzaje opraw?

Antyrama – nowoczesny sposób na oprawę obrazów

Najłatwiej antyramę określić jako oprawę, która jest pozbawiona charakterystycznego obramowania typowego np. dla obrazów. W praktyce więc mamy sam środek, który składa się z płyty pilśniowej lub wiórowej (tył) i przeźroczystego tworzywa lub szkła (przód). Zdjęcie wkłada się między płytę a szybkę, a całość spina metalowymi spinkami. Dzięki temu możesz swobodnie zawiesić obrazek lub zdjęcie na ścianie, ponieważ spinki w antyramie mają dziurki umożliwiające powieszenie na gwoździu.

Zadaniem antyramy jest ochrona dzieła przed zniszczeniem, a także estetyczniejszy sposób jego prezentacji. Nie ma ona dekoracyjnych elementów, zatem świetnie wkomponuje się w każdy typ aranżacji i wyeksponuje zawartość w całej okazałości. Co więcej, możesz w niej umieścić, co tylko zechcesz – własnoręcznie namalowane obrazki, dyplomy, zdjęcia, plakaty, ułożone puzzle, a nawet koszulki z koncertów czy też pamiątkowe sportowe T-shirty.

Zaletą antyramy jest to, że jest dostępna w każdym niemal rozmiarze (są zarówno antyramy A4, A3, jak i małe A5, czy większe antyramy A2), do tego jest lekka i tania. Ważne jest również to, że nie zaburza odbioru zdjęcia, ponieważ nie ma tu żadnych dekoracyjnych elementów typu ramka czy też zdobienia na szkle.

Rama na zdjęcia jako element dekoracyjny

W tematyce aranżacji wnętrz ścierają się dwa obozy: zwolenników antyram i ram. Faktem jest, że antyrama jest kojarzona z bardziej nowoczesnymi wnętrzami, podczas gdy ramy i ramki na zdjęcia są bardziej klasyczną oprawą stosowaną w tradycyjnych wnętrzach. Oba wybory są równie częste, przy czym warto sobie powiedzieć o zaletach klasycznych ram do obrazów i ramek ściennych.

Ramy i ramki dostępne są w rozmaitych kolorach, fakturach i wzornictwie. Przez to nie ma problemu, aby wybrać taką, która stanie się idealnym dodatkiem do wnętrza. Przewagą ram nad antyramami jest to, że mogą one podkreślić zdjęcie i zmienić jego odbiór – wystarczy dobrać odpowiedni kolor ramki i jej zdobienie lub zdecydować się na passe-partout, czyli kartonową ramkę w środku obrazu. Ponadto ramki zapewniają wyższą ochronę fotografii, zabezpieczając ją i „zamykając” z każdej strony, a antyrama ma szczeliny, przez co zdjęcia są bardziej podatne na wilgoć.

Tradycyjne ramy do obrazów 

Ramy do obrazów – jak sama nazwa wskazuje – służą do oprawiania obrazów, przez co też są rzadkim wyborem w przypadku zdjęć. Jeśli jednak wpisują się w stylistykę pomieszczenia, to nie ma przeszkód, aby wybrać taki rodzaj oprawy.

Standardowo ramy do obrazów dzieli się na drewniane i z tworzyw sztucznych. Szczególnie popularne są ramy złote, które pojawiają się w pałacowych i loftowych wnętrzach. Z kolei drewniane klasyczne ramy najczęściej można spotkać w rustykalnych i skandynawskich pomieszczeniach, ale też w domowych wnętrzach, np. w sypialni. To świetna propozycja, jeśli zastanawiasz się, jak oprawić fotoportret. Nowoczesne ramy do obrazów to także alternatywa dla antyram, ponieważ będą dobrze prezentować się z grafikami czy plakatami.

Minimalistyczne ramki do obrazów

Najlepszą oprawą do zdjęć są minimalistyczne ramki. Dlaczego? Są proste i mało dekoracyjne, dzięki czemu nie zaburzają odbioru zdjęcia. Są właściwie tylko tłem dla fotografii i nie narzucają się odbiorcy. Proste ramki na obrazy pozwalają wyeksponować wybrane zdjęcia i dodać je do aranżacji, a jednocześnie nie przeciążają odbioru wnętrza nadmiernymi elementami ozdobnymi.

Najczęściej są to jednobarwne ramy drewniane lub metalowe. Czasem mogą mieć dodatkowe wzory, np. bardziej wyeksponowany deseń drewna, jednak jest to tylko lekkie podkreślenie ich charakteru, a nie wzornictwo samo w sobie. Niektóre ramki mogą być delikatnie zdobione, np. mieć subtelny złoty pasek, który sprawi, że zdjęcie będzie wyglądać na bardziej eleganckie i ekskluzywne. Ciekawą opcją są tutaj multiramki, czyli połączone ze sobą ramki w formie kratownicy, dzięki którym stworzysz galerię bez konieczności wiercenia dodatkowych dziur w ścianie.

Oprawa zdjęć na półkę

Jeśli masz więcej zdjęć, możesz stworzyć ciekawe kompozycje, dobierając odpowiednio ramki ścienne i ramki na półkę. Ramki do zdjęć stojące od tych ściennych różnią się tym, że z tyłu mają nóżkę, dzięki której swobodnie postawisz zdjęcie wszędzie tam, gdzie zechcesz. Możesz również wybrać klasyczne antyramy i postawić je na półce, opierając o ścianę.

Jakie ramy na zdjęcia wybrać do galerii ściennej?

W Internecie i katalogach możesz znaleźć wiele gotowych schematów, według których stworzysz galerię ścienną. Możesz ją ułożyć w geometryczne wzory, w kształt kwadratu bądź koła albo stworzyć niepozorny chaos. Zaplanowanie i stworzenie takiej galerii zdjęć na ścianie nie jest zadaniem łatwym, wymaga kreatywności i czasu, ale efekt może być tego wart!

Najważniejszym punktem jest wybór odpowiednich zdjęć. Dobrze, aby były spójne tematycznie, a także pasowały do danego pomieszczenia. W salonie dobrze prezentować się będą zdjęcia upamiętniające wspólne rodzinne chwile, np. wakacje, lub też fotografie członków rodziny. W sypialni natomiast w galerii ściennej mogą pojawić się zdjęcia bardziej intymne i prywatne, np. ze ślubu, zaręczyn lub narodzin dziecka. Jakie ramki tutaj wybrać?

Tak jak w pozostałych przypadkach, na pomieszczenie należy spojrzeć całościowo i dobrać ramy do każdego elementu, tj. dekoracji, kolorów i motywów przewodnich występujących w danym pomieszczeniu. Białe ramki na zdjęcia pasują praktycznie do każdego stylu. Jeśli jednak wolisz proste rozwiązania, możesz wybrać cienkie minimalistyczne ramki, np. metalowe lub złote.

W przedpokojach natomiast świetnie prezentować się będzie jeden duży obraz, w którego towarzystwie znajdą się mniejsze fotografie. Jeśli masz mały przedsionek, możesz wybrać kilka małych ramek. Dobrze tu działać na zasadzie kontrastu, tj. dobrać ciemne ramki do jasnej ściany. Zwróć tylko uwagę, aby zdjęcia były przyjazne i neutralne, ponieważ będą wyeksponowane na spojrzenie każdego gościa.

Rama czy antyrama – co lepsze do dużych fotografii?

Klasyczne ramy i ramki sprawdzą się w przypadku mniejszych fotografii, które wyciągniesz z rodzinnego albumu. Co jednak z niestandardowym formatem? Co sprawdzi się w przypadku większych zdjęć? Tutaj wszystko zależy od aranżacji i stylu zdjęcia.

Na przykład fotografia kulinarna dobrze będzie prezentować się w antyramie, kiedy to ważniejsza jest prezentowana potrawa – jej kolory, nasycenie i detale mają działać na zmysły, zatem nie ma tu miejsca na tzw. rozpraszacze, a takim może być obramowanie. Jeśli jednak chcesz wyeksponować zdjęcia artystyczne lub też fotoportret, to tu może sprawdzić się rama na obraz. Najważniejsze jest, aby dobrać ramę do charakteru dzieła. Abstrakcyjne, geometryczne malarstwo może dobrze prezentować się w klasycznej czarnej ramie, a fotoportret – w drewnianej, dając wrażenie obrazu. Pamiętaj, że rama kolorystycznie musi współgrać zarówno ze zdjęciem, które będzie prezentować, jak i z wnętrzem.

Antyrama i ramki do obrazów – czy można je wieszać razem na jednej ścianie? 

Odpowiednio dobrana rama do fotografii może być jej świetnym uzupełnieniem i podkreśli chwile, które chcesz zachować na dłużej. Na odbiór zdjęcia wpływa nie tylko kolorystyka ramy, ale też jej stylistyka. Jeżeli wybierzesz nieodpowiednią, możesz zepsuć cały efekt. Ten problem nie występuje w przypadku antyram i stąd bierze się ich duża popularność. Dobra wiadomość jest taka, że antyramy są neutralne i pasują do wszystkiego, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wieszać je razem z innymi ramkami na zdjęcia.

Tutaj warto podkreślić kolejną zaletę antyram: lekkość. Antyramy są lekkie nie tylko pod kątem wagi, ale też wrażenia optycznego. Tym samym, wieszając je obok ciężkich, tradycyjnych ramek, niejako odciążysz wizualnie wnętrze, przez co będzie wydawać się bardziej przyjemne w odbiorze.

Gdzie kupić antyramę, gotowe ramy do obrazów i ramki na zdjęcia?

Na rynku znajdziesz bogaty wybór antyram oraz gotowych ram do obrazów i zdjęć, dzięki czemu odpowiednio oprawisz i wyeksponujesz każde fotograficzne wspomnienie. Możesz skorzystać ze sklepów stacjonarnych, internetowych lub dobrze zaopatrzonego sklepu budowlanego.

Zwróć uwagę na jakość produktu, a zwłaszcza kolor i jakość szkła w przypadku ramek i antyram. Zdarza się, że w ramkach do zdjęć jest użyte szkło okienne z zielonkawą poświatą, przez co zdjęcie może wyglądać na ciemniejsze. Zdecydowanie lepiej tu wybierać pleksi, które jest materiałem trwałym i lekkim, na dodatek przepuszcza światło i nie przyciemnia zdjęcia. Jeżeli chcesz zachować wspomnienia na dłużej i sprawić, że fotografie zachowają kolor i ostrość przez lata, wybierz ramy i antyramy z antyrefleksem, który ograniczy negatywny wpływ światła słonecznego.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo