Ulga prorodzinna 2023 nie dla wszystkich rodziców. Kto może z niej skorzystać? Jakie są limity dochodu?

Odliczenie od podatku przysługujące z tytułu wychowywania dzieci to jedna z ulg, z której Polacy co roku korzystają zdecydowanie najchętniej. W 2023 roku ze względu na zmiany, jakie wprowadził Polski Ład, sytuacja będzie jednak wyglądała nieco inaczej. Nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać ulgi na znanych poprzednio zasadach. Czy w 2023 będzie można odliczyć ulgę na dzieci? Komu przysługuje ulga prorodzinna 2023?

Ulga prorodzinna w 2023 roku – komu przysługuje?

Ulga prorodzinna to jedna z najpopularniejszych ulg. Polacy korzystają z niej bardzo licznie, składając coroczne zeznania podatkowe, przede wszystkim dlatego, że jest dosyć opłacalna – szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych. Podobnie będzie w tym roku, kiedy będziemy oficjalnie rozliczać się za 2022, ale – za sprawą Polskiego Ładu – będą obowiązywać nieco inne zasady.

Zgodnie z przepisami z ulgi prorodzinnej mogą rodzice, rodzice zastępczy i opiekunowie prawni dzieci, które:

  • nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, 
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (w tym przypadku wiek nie ma znaczenia),
  • nie ukończyły 25. roku życia pod warunkiem, że uczą się lub studiują, a ich dochody w miniony roku nie przekroczyły dwunastokrotności kwoty renty socjalnej (od marca 2022 wynosi ona: 1338,44 zł).

Zwrot podatku na dziecko 2023 mogą wykorzystać wyłącznie te osoby, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej i używają formularzy PIT 36 i PIT 37. Wysokość ulgi uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie.

  • jedno dziecko – miesięczna ulga wynosi 92,67 zł (rocznie 1112,04 zł).
  • dwójka dzieci – miesięczna ulga wynosi po 92,67 zł na każde dziecko (łącznie 185,34 zł miesięcznie, a rocznie – 2224,08 zł).
  • trójka dzieci – miesięczna ulga na trzecie dziecko wynosi 166,67 zł (łącznie 352,01 zł miesięcznie, a rocznie 4224,12 zł).
  • czwórka i więcej dzieci – miesięczna ulga na czwartek i każde kolejne dziecko wynosi 225 zł (łącznie 577,01 zł miesięcznie = 2×92,67 zł, 166,67 zł i 225 zł., a rocznie to aż 6924,12 zł).

W przypadku większości ulg podatkowych podniesienie kwoty wolnej od podatku aż do 30 tys. spowodowało, że osoby zarabiające najniższą krajową nie mogą już stosować odliczeń. Brak podatku do zapłaty oznacza bowiem brak zwrotu. W przypadku ulgi prorodzinnej jest jednak inaczej. Zgodnie z przepisami mogą z niej skorzystać wszyscy rodzice, nawet jeśli nie mają podatku do zapłaty lub odprowadzają niewystarczającą wysokość podatku, by ulgę odliczyć. Podatnik może wówczas liczyć na otrzymanie różnicy pomiędzy kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Kwota zwrotu nie może być jednak wyższa niż wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

Zwrot podatku 2023 na dzieci – limity dochodu

W przypadku ulgi na dziecko obowiązują również limity dochodów, ale – co ważne – dotyczą one tylko rodziców wychowujących jedno dziecko. W takiej sytuacji dochody nie powinny przekroczyć rocznie:

  • 56 tys. zł w przypadku podatnika, który nie jest w związku małżeńskim, w tym również przez część roku,
  • 112 tys. zł w przypadku podatnika wychowującego samotnie dziecko,
  • 112 tys. zł w przypadku podatnika, który przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim.

Sprawdź: L4 na dziecko. Ile płatne jest zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem? Rodzice mogą nie być zadowoleni

Ile może zarobić dziecko żeby nie stracić ulgi 2023?

Polski Ład wprowadził kilka pozytywnych zmian, łagodzących dotychczasowe przepisy podatkowe. Tak było w przypadku limitu dochodów dziecka, które nie powodują utraty ulgi. Kwota ta została znacząco podniesiona i aktualnie wynosi 12-krotność renty socjalnej, czyli 16 061,28 zł brutto. Tyle rocznie może zarobić dziecko i rodzice i tak będą mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd? Wielodzietni mogą liczyć na niższe rachunki. Ile zyskają?

PIT 0 dla rodzin 4+ a ulga na dziecko

Polski Ład wprowadził również tzw. ulgę 4+, czyli specjalną preferencję podatkową dla rodzin wychowujących co najmniej czwórkę dzieci. Według przepisów rodzic może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przychodów wynoszących rocznie 85 528 zł, co w przypadku dwójki rodziców daje łącznie kwotę 171 056 zł, a po zsumowaniu jej z kwotą wolną od podatku (30 tys) wychodzi rodzice czwórki (lub więcej) dzieci mogą nie zapłacić podatku nawet od 231 056 zł rocznego dochodu. Korzystanie z ulgi dla rodzin 4+ nie oznacza rezygnacji z ulgi prorodzinnej. W przypadku czwórki dzieci rodzice mogą odliczyć dodatkowo aż aż 6924,12 zł rocznie.

Sprawdź: Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Niektórzy mogą zyskać nawet ponad 1000 zł

Rodzice pytają, jak wygląda ulga prorodzinna od 2023

PIT 2023 ulga na dziecko – dla kogo?

Dla rodziców, rodziców zastępczych i opiekunów prawnych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia lub otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (w tym przypadku wiek nie ma znaczenia) lub nie ukończyły 25. roku życia pod warunkiem, że uczą się lub studiują, a ich dochody w miniony roku nie przekroczyły dwunastokrotności kwoty renty socjalnej.

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo