Bon energetyczny już wkrótce! Rząd będzie dopłacał do prądu, gazu i paliwa. Czy wrócą też kartki na żywność?

Rząd szykuje kolejne wsparcie dla gospodarstw domowych w postaci bonu energetycznego. Projekt zakłada dopłaty do rachunków za prąd, gaz oraz paliwo i ma rekompensować drastyczny wzrost cen energii. Pieniądze mają być wypłacane co miesiąc, a beneficjenci programu sami podejmą decyzję, na co przeznaczyć środki. Nawet 2 miliony gospodarstw domowych może zostać objęte wsparciem. Jakie są warunki przyznania wypłat? Kto może liczyć na bon energetyczny?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rząd zapowiada nowy program pomocowy w postaci bonu energetycznego dla najuboższych.
  • Bon energetyczny ma stanowić pomoc w pokryciu opłat za gaz, prąd oraz paliwo i będzie rekompensować ostatni wzrost cen energii.
  • Środki mają być wypłacane co miesiąc, a ich wysokość będzie zależeć od wielkości gospodarstwa domowego.
  • Nowy projekt ma objąć nawet 2 miliony rodzin, a rząd zapowiada, że chce przeznaczyć na ten cel około 3 miliardów złotych.

Bon energetyczny: comiesięczne dopłaty do prądu, gazu i paliwa

Podczas ostatniego wywiadu dla Radia Plus wiceminister finansów Piotr Patkowski ujawnił, że trwają prace nad nowym programem pomocowym. Projekt zakłada wprowadzenie bonu energetycznego, który ma pomóc w pokryciu opłat za prąd, gaz oraz paliwo. Środki mają być wypłacane co miesiąc i stanowić rekompensatę dla najuboższych za ostatni gwałtowny wzrost cen energii, wynikający z rosnącej inflacji.

Bon energetyczny ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. W początkowej fazie obejmie około 1 miliona gospodarstw domowych, co ma wynieść około 1,5 miliarda złotych. Rząd zapowiada jednak, że planuje z czasem rozszerzać program tak, aby docelowo korzystało z niego nawet 2 miliony rodzin. W tym celu chce przeznaczyć na program nawet 3 miliardy złotych.

Mamy już gotowy projekt rekompensat dla ubogich energetycznie, chociaż będzie to bardzo pojemna kategoria. Chcielibyśmy, aby dotyczyło to zdecydowanie ponad miliona gospodarstw domowych w Polsce. To jest kwota 1,5 mld zł, którą chcemy przeznaczyć od 1 stycznia 2022 r. Ale też premier zapowiedział, że ta kwota wzrośnie nawet do 3 mld złPiotr Patkowski, wiceminister finansów, wywiad dla Radia Plus

Wiceminister Patkowski obiecuje, że wkrótce zostaną ogłoszone szczegóły i precyzyjne wytyczne dotyczące wypłat. Niedługo zatem przekonamy się, kto konkretnie będzie mógł liczyć na bon energetyczny.

Zobacz: 400 złotych na dziecko. Komu przysługuje dodatek i od kiedy będzie wypłacany?

Skorzysta nawet 2 miliony gospodarstw domowych

Bon energetyczny ma otrzymać już na początku 2022 roku aż milion rodzin. Z czasem liczba beneficjentów ma się podwoić. Na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie, o jaką kwotę chodzi. Wysokość wypłacanych środków ma być uzależniona od wielkości danego gospodarstwa domowego. Szczegóły ma w najbliższym czasie zaprezentować Ministerstwo Klimatu, które ma już podobno gotowy projekt. Wiadomo jednak, że po otrzymaniu pieniędzy beneficjenci sami będą decydować, na co je przeznaczyć. Czy to oznacza, że nie będzie żadnej kontroli tych środków? Na razie nie wiadomo.

To będzie bon energetyczny, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny. Nie będziemy wiązać Polaków celem, na jaki mają przeznaczyć te środki, tylko przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć Piotr Patkowski, wiceminister finansów, wywiad dla Radia Plus

Jak wynika z zapowiedzi, rządowe dopłaty w postaci bonu energetycznego mają finalnie przysługiwać prawie 2 milionom gospodarstw domowych w Polsce. Nowy projekt ma być jednocześnie rekompensatą za coraz wyższe rachunki i stanowić jedno z narzędzi walki z gwałtownie rosnącą inflacją. Specjaliści w dziedzinie ekonomii podchodzą jednak sceptycznie do takiego rozwiązania i zwracają uwagę, że lepszą metodą na radzenie sobie z wysoką inflacją, byłoby czasowe obniżenie podatków. Najpierw bon turystyczny, teraz energetyczny – czy czeka nas w przyszłości powrót do kartek na żywność?

Zobacz też: Dziecko na kwarantannie 2021 – co z rodzicami? Jak wygląda opieka?

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo