Bon turystyczny nie dla wszystkich. Kto go dostanie, a kto nie?

Sejm w dalszym ciągu nie zajął się poprawkami Senatu dotyczącymi ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, co oznacza, że prawo ustanawiające ten bon wciąż nie obowiązuje. Mimo to na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju znalazły się informacje o tym, kto i na jakich zasadach będzie mógł otrzymać to świadczenie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wciąż nie została przyjęta. O przyspieszenie prac nad tym dokumentem apelował do Sejmu Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
  • Według dzisiejszego stanu wiedzy bon turystyczny ma mieć wartość 500 zł i przysługiwać na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia oraz na każde dziecko z niepełnosprawnościami. Jedna z poprawek Senatu zakłada, że bon będzie przysługiwał także emerytom i rencistom.
  • Bon będzie mieć formę elektroniczną. Będzie można nim zapłacić np. za nocleg w hotelu, ale tylko na terenie Polski.
  • Aby otrzymać bon, trzeba będzie się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dochody wnioskodawcy nie będą grały roli.

Bon turystyczny. Komu będzie przysługiwał?

Polski Bon Turystyczny to program, który ma dwa cele jednocześnie. Ma on pomóc polskim rodzinom oraz krajowej branży turystycznej, która została osłabiona z powodu epidemii koronawirusa oraz czasowego zamknięcia granic i wstrzymania ruchu turystycznego. Bon turystyczny o wartości 500 zł będzie wypłacany jednorazowo. Ma przysługiwać na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, które również będzie wynosić 500 zł. Jeżeli Sejm przyjmie proponowane poprawki Senatu, bon na wakacje otrzymają także emeryci i renciści.

Bon na wakacje. Na co będzie można wydać 500 zł świadczenia?

Za pomocą bonu turystycznego będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie, a także za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego albo organizację pożytku publicznego na terenie Polski. Będzie można go użyć także do opłacenia  kosztów kolonii, obozu harcerskiego, sportowego lub rekreacyjnego. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna.

Polski Bon Turystyczny. Co zrobić, aby go dostać?

Bon turystyczny o wartości 500 zł będzie można otrzymać bez względu na dochód. Aby go dostać, trzeba będzie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu 500 Plus. Polski Bon Turystyczny będzie miał formę elektronicznego bonu ważnego do końca marca 2022 roku. Aby z niego skorzystać, trzeba będzie go okazać podczas rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu.

Kiedy bon turystyczny na wakacje? Marszałek Senatu zaapelował do Sejmu

Od kiedy będzie można się starać o bon na wakacje? Tego do końca nie wiadomo. Senat wniósł poprawki do ustawy już 2 lipca i odesłał ją do Sejmu. Ten jednak nie spieszy się zbytnio z dalszymi pracami nad dokumentem. Najbliższe posiedzenie Sejmu ma się odbyć już po wyborach, w dniach 15-16 lipca. Na najbliższą środę zaplanowano głosowanie w sprawie sprawozdania Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

Apelowałbym do Sejmu, żeby tym bonem zajął się jak najszybciej, a do rządu, żeby wrócił do reguły spotkań, posiedzeń gabinetu, co najmniej raz w tygodniu. […] Na ten bon z racji wakacji czekają rzeczywiście rzesze ludzi […] Już dawno [ustawa – przyp. red.] jest uchwalona przez Senat z poprawkami, którymi powinien zająć się Sejm – miało to być zrobione na początku lipca, tymczasem Sejm się nie zebrał, a tym samym bon nie może być realizowany

– powiedział Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, którego słowa cytuje Radio ZET.

Źródła:

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo