Co można jeść po terminie ważności?

Co można jeść po terminie ważności? To pytanie, które zapewne zadaje sobie każdy z nas, kiedy zdecyduje się zrobić porządki w lodówce i spiżarni. Spoglądając na nadruki i grawery umieszczone na opakowaniach okazuje się, że część z nich brzmi: „data ważności”, natomiast druga część: „data przydatności”. Jak rozumieć te zapisy? Które produkty bezwzględnie powinny zostać wyrzucone po przeterminowaniu, a które nadal nadają się do jedzenia? Podpowiadamy!

Co można jeść po terminie ważności?

Praktyka wskazuje na fakt, iż producenci zachowują się w sposób mocno asekurancki. Wskazują na opakowaniach terminy znacznie krótsze od faktycznie występujących. Dzieje się tak, ponieważ wytwórcy doskonale zdają sobie sprawę, że nie wszyscy kupujący będą stosować się do zaleceń i przechowywać żywność w odpowiednich warunkach. Co do zasady – im dłuższe terminy przydatności do spożycia podawane na opakowaniach, tym dłuższy czas faktycznej jadalności po ich upływie.

Sklepy nie mogą sprzedawać produktów spożywczych, które utraciły swoją ważność. Z tego też względu spotyka się w nich liczne przeceny i promocje artykułów, które niedługo ulegną przeterminowaniu. W ten sposób przyspiesza się ich sprzedaż i minimalizuje możliwe do poniesienia straty. Taką żywność z powodzeniem można kupować, ponieważ w dalszym ciągu powinna ona spełniać swoje zadanie i zachować nienaganną jakość. Kiedy jednak okazałoby się, że zakupione przecenione artykuły spożywcze odbiegają jakością od swoich nieprzecenionych odpowiedników, to prawo gwarantuje konsumentowi możliwość reklamacji i zwrotu.

Produktami, o których jakość po upływie terminu przydatności nie należy się martwić są te na bazie cukru, miodu, soli i innych ekstraktów. Dodatkowo wanilia i syropy z zawartością cukru – wszystkie wymienione artykuły praktycznie nigdy nie ulegną zepsuciu. Podobnie ma się sytuacja z dżemami o wysokiej zawartości cukru. Pod warunkiem, że ich nie otworzymy.

Co do ziaren, to im bielsze ich zabarwienie, tym dłużej można je przechowywać. Prawidłowo przechowywana biała mąka może przetrwać nawet pięć lat. Podobnie ma się sytuacja z ryżem. Mąki pełnoziarniste i brązowe ryże mogą uzyskać metaliczny lub mydlany zapach po upływie kilku miesięcy.

Wszelkie przetworzone ziarna, a więc grysy, opiekane i terminowane płatki i orzechy przetrwają przez lata. Ich nieprzetworzone odpowiedniki zjełczeją po kilku miesiącach, gdyż zawierają w swoim skaldzie tłuszcze. Sposobem na przedłużenie ich trwałości do kilku lat jest przechowywanie w zamrażarce.

Suszony groch, soczewica i ciecierzyca przetrwają ponad pięć lat. Po upływie tego terminu mogą jednak być nieco twardsze i wymagać dłuższego namaczania lub gotowania.

Suszone przyprawy i zioła również się nie psują, ale wraz z upływem lat tracą swoje właściwości, głównie zapach i smak.

Innymi produktami, które można zjadać po upływie terminu są:

  • konserwy,
  • przetwory,
  • oleje inne tłuszcze,
  • ocet,
  • musztarda,
  • ketchup,
  • jajka,
  • mleko z napisem „UHT”.

Sprawdź: Przeterminowana mąka – Czy mąka może się przeterminować?

Termin przydatności do spożycia – czym jest i jak go rozumieć?

Termin określający czas na spożycie umieszczany na produktach spożywczych może zostać zapisany przez producenta w dwojaki sposób. Jako „termin ważności” lub „termin przydatności”. Sformułowania te nie są jednoznaczne, a wytwórcy jedzenia nie mogą stosować ich zamiennie. Okazuje się bowiem, że część produktów nadal nadaje się do jedzenia, chociaż termin wskazany na opakowaniu już dawno upłynął.

Data ważności do spożycia oznacza zalecany czas na zajedzenie danego produktu spożywczego. Datę ważności zapisuje się poprzez wykorzystanie sformułowania: „należy spożyć do”. Tego rodzaju oznaczenie umieszczane jest na produktach, które ulegają szybkiemu zepsuciu. Znajdziemy je więc najczęściej na opakowaniach wyrobów mięsnych i rybnych, a także na nabiale. Przechowuje się je zwykle w lodówce. Przeterminowane produkty z tej kategorii należy natychmiast i bezwzględnie wyrzucić, ponieważ po zjedzeniu mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Sprawdź: Czy zamrożone mięso może się zepsuć?

Jedzenie znakowane datą ważności najczęściej zawiera też informację o zalecanej temperaturze przechowywania. Przeważnie oscyluje ona w granicach od dwóch do czterech stopni Celsjusza. O ile temperatura ta z łatwością jest utrzymywana przez sklepowe chłodziarki, to już te, które posiadany w domach nie są w stanie spełnić tego wymogu. W ich wnętrzu panuje ciepłota w granicach od czterech do ośmiu stopni Celsjusza, co oznacza, że potrafi być aż dwukrotnie wyższa od zalecanej. Dzieje się tak, ponieważ taka wysokość temperatury jest znacznie bardziej ekonomiczna pod względem zużycia energii, a ponadto optymalna dla innych artykułów przechowywanych w lodówce. Z tego też względu poleca się, aby produkty z tej kategorii były spożywane w ciągu jednego dnia po zakupie, niezależnie od sugerowanej daty ważności.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja z produktami opisanymi datą przydatności do spożycia. Na opakowania nadrukowywany jest wówczas napis: „najlepiej spożyć przed końcem”. W tym wypadku jest to termin, do którego otrzymujemy gwarancję od producenta, że zakupiony produkt zachowa pewne swoje cechy. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego terminu przestanie być jadalny i zacznie zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu.

Data przydatności do spożycia

Data przydatności do spożycia to czas, po którym artykuły spożywcze mogą zacząć tracić swoją barwę i aromat, może też ubywać im witamin lub składników odżywczych. Mogą, ale wcale nie muszą i w większości przypadków artykuły te pozostają w niezmiennym stanie jeszcze przez długi czas. Po upływie daty przydatności produkty można jeść, ale po uprzednim zaobserwowaniu ich stanu. Robi się to polegając na własnych zmysłach. Warto artykuł obejrzeć, powąchać i dotknąć. Kiedy nie ma nietypowego zapachu, wyglądu, smaku lub budzącej podejrzeń konsystencji, to znaczy, że nie powinien nam zaszkodzić.

Produkty o których mowa powinny być przechowywane w suchym miejscu o stabilnej temperaturze oscylującej w granicach osiemnastu-dwudziestu dwóch stopni. Większość z nich wymaga również zacienionego stanowiska. Ich daty są mocno skrócone, ponieważ producent zdaje sobie sprawę, iż nie wszyscy konsumenci są w stanie przechowywać żywność we właściwych warunkach.

Zobacz też: Przeterminowane drożdże – Jak rozpoznać zepsute drożdże?

Rodzice pytają, co można jeść po terminie ważności:

Czy można jeść słodycze po terminie?

Co do zasady, obecność cukru w produktach znacznie wydłuż a okres ich przydatności do spożycia. Przyjmuje się, że ze spokojem można zjadać przeterminowane suche ciastka, czekoladę, cukierki czy płatki kukurydziane. Nie należy jednak ryzykować z „mokrymi” słodyczami lub takimi, które wymagają przechowywania w lodówce.

Ile po terminie można jeść jogurt?

Nieotwarty jogurt, który był przechowywany w lodówce w temperaturze wskazanej przez producenta powinien nie zepsuć się jeszcze przez nawet trzy tygodnie od końca terminu wskazanego na opakowaniu. Wzdęte opakowanie i wypukłe wieczko wskazuje, że produkt nie nadaje się do jedzenia.

Kto decyduje o przydatności mięsa do spożycia?

Pierwszym podmiotem, który decyduje o tym, jaka data zostanie umieszczona na opakowaniu, jako termin przydatności do spożycia jest producent. Swoje oszacowania przekazuje on następnie do odpowiednich laboratoriów, które przeprowadzają badania pomagające ustalić zgodność przypuszczeń producenta z rzeczywistością. Mięso zdecydowanie nie należy do tych produktów, co można jeść po terminie ważności.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo