400 plus na dziecko: nagroda pocieszenia od rządu? Niektórzy jednak dostaną aż 1500 zł

Już od nowego roku w ramach Polskiego Ładu w życie ma wejść nowe świadczenie dla rodzin pod nazwą “Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego”. Niektóre rodziny mogą liczyć nawet na 12 tysięcy, ale suma będzie przysługiwała wyłącznie na drugie i kolejne dziecko. Co zatem z rodzinami, które wychowują tylko jednego potomka? Rząd szykuje dla nich pewne pocieszenie. Kto może liczyć na 400 plus na dziecko?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 400 plus na dziecko to nowy, planowany przez rząd dodatek, który ma stanowić formę rekompensaty dla rodzin, których nie obejmie "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" od 2022 roku.
  • 400 złotych miesięcznego wsparcia na opiekę otrzymają rodzice jedynaków, w rodzinach 2+1 pod warunkiem, że dziecko jest w wieku od 12. miesiąca do 36. miesiąca.
  • Dofinansowanie ma być wypłacane co miesiąc, ale wprost na konto żłobka, klubu dziecięcego lub na konto dziennego opiekuna dziecka.
  • W ramach "Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego" rząd chce przeznaczyć po 12 tysięcy na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. miesiąca do 36. miesiąca.

400 plus na dziecko: kto otrzyma świadczenie?

W ramach programu “Rodzina 500+” już od 2016 do tysięcy rodzin w Polsce co miesiąc płyną pieniądze. Spora część rodziców już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tego dodatku, ale coraz częściej pojawiają się głosy, że kwota świadczenia powinna ulec waloryzacji. Z powodu kryzysy gospodarczego na całym świecie, wywołanego w głównej mierze pandemią koronawirusa, 500+ nie ma już takiej wartości jak na początku obowiązywania programu. Tym bardziej, że z dnia na dzień rośnie inflacja oraz ceny towarów i usług, a co za tym idzie zwiększają się koszty życia i utrzymania dzieci.

Rząd zapowiedział więc, że z nowym rokiem 2022, w ramach Polskiego Ładu, wprowadzone zostanie kolejne rodzinne świadczenie. Dodatek ma wynieść nawet 12 tysięcy złotych na dziecko, ale nie wszyscy go otrzymają. Na tę kwotę mogą liczyć wyłącznie rodziny wychowujące minumum dwoje dzieci.

Rodzicom jedynaków rząd również obiecuje jednak pomoc. Mają oni otrzymać od przyszłego roku wsparcie finansowe w wysokości 400 złotych na dziecko. Dofinansowanie jest przeznaczone dla rodzin 2+1, które ze względu na posiadanie tylko jednego potomka nie zostaną objęte “Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym”. Środki mają być przeznaczone na opiekę na dzieckiem w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia i ma służyć w całości pokryciu kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub zatrudnienia opiekuna/opiekunki. Kwota ma być wypłacana co miesiąc wprost na konto odpowiedniej placówki lub opiekuna dziecka. 400 plus na dziecko ma wejść w życie od nowego roku.

Zobacz: Nauczanie zdalne listopad 2021: Czy uczniowie rozpoczną zdalne nauczanie już od 2 listopada?

Niektórzy mogą dostać 1500 zł miesięcznie

Według zapowiedzi rządu od nowego roku niektóre rodziny w Polsce mogą liczyć nawet na 12 tysięcy złotych na dziecko. Aby otrzymać świadczenie, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Niestety nie wszyscy otrzymają dodatek, ale szczęśliwcy mogą się spodziewać nawet 1500 złotych miesięcznie na jedno dziecko.

Zobacz: Zmiany w 500+ już pewne! Przyjęte poprawki nie spodobają się rodzicom

W ramach “Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego” rząd zamierza przeznaczyć 12 tysięcy złotych na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Środki mają przysługiwać na dziecko w wieku od 12. miesiąca życia do 36 miesiąca życia. Mają być wypłacane na dwa sposoby: albo 500 złotych miesięcznie przez dwa lata albo 1000 złotych miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców. Nie będą obowiązywać żadne kryteria dochodowe, a pieniądze będą wypłacane niezależnie od 500+. Jeśli więc rodzic wybierze opcję 1000 złotych miesięcznie, a do tego będzie otrzymywał jeszcze 500+, jego konto co miesiąc zasilać będzie kwota 1500 złotych. Najwięcej zyskają oczywiście rodziny wielodzietne, z maluchami.

Zobacz: Przez 500+ po nowemu nawet 12 tys. osób może stracić pracę!

Rodzice pytają o 400 plus na dziecko

Dla kogo 400 plus na dziecko?

400 plus na dziecko będzie przysługiwało rodzicom jednego dziecka, czyli rodzinom 2+1, których nie obejmie “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” przeznaczony dla większych rodzin.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo