Bon turystyczny przedłużony! Rodzice mają dużo czasu na wykorzystanie dodatku. Jak to zrobić?

W miniony tygodniu Sejm podjął decyzję o przedłużeniu ważności bonu turystycznego. Z przyjętej poprawki wynika, że rodzice zyskają jeszcze pół roku na wykorzystanie środków. Jak wynika z danych, budżet przeznaczony na to świadczenie został na razie zrealizowany dopiero w trzech czwartych. Na zagospodarowanie wciąż czeka niemal miliard złotych. Do kiedy bon turystyczny został przedłużony? Gdzie można go użyć?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Z bonu turystycznego można korzystać do końca marca 2023.
  • Środki można wykorzystać wyłącznie na terenie Polski, opłacając usługi hotelowe lub usługi organizatora różnych atrakcji (takich jak: obozy, kolonie, parki rozrywki itp.).
  • Listę podmiotów, które akceptują płatność bonem, można znaleźć na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny przedłużony. Do kiedy można go wykorzystać?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługujące na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia (podwójny dodatek mogą otrzymać rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami można go wykorzystać przede wszystkim na wypoczynek oraz atrakcje dla dzieci. Wszystko dlatego, że głównym celem wprowadzenia bonu było wsparcie nie tylko rodzin, ale także branżę turystyczną, która bardzo mocno ucierpiała w związku z obostrzeniami pandemicznymi.

Bon turystyczny już raz został przedłużony – według pierwotnych założeń miał bowiem obowiązywać do końca marca 2022 roku. Po raz pierwszy ważność wydłużono do końca września bieżącego roku, a teraz posłowie postanowili podjąć taką decyzję ponownie. W biegłym tygodniu Sejm przyjął poprawkę do ustawy, zgodnie z którą ważność bonu ma zakończyć się 31 marca 2023 roku. Dzięki tej zmianie rodzice będą mogli skorzystać z przysługujących im środków jeszcze w okresie ferii zimowych.

Jako powód przedłużenia podano fakt, że wciąż niemal 1/4 z zabezpieczonych na ten cel środków z budżetu nie została wykorzystana. Rządzący tłumaczą, że przyczyną takiego stanu rzeczy mógł być brak czasu lub ograniczenia związane z pandemią. Nowe rozwiązanie ma dać szansę wszystkim na odebranie należnych funduszy.

Z przeznaczonej na ten program kwoty 4 mld zł jeszcze jedna czwarta, czyli ok. 1 mld zł, nie trafiła do przedsiębiorców turystycznych. Chcemy, żeby ten program wspierał wszystkie rodziny z dziećmi i nadal pozytywnie wpływał na popyt gospodarki turystycznej w kraju.wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wypowiedź dla Rzeczpospolitej

Zobacz: Rok szkolny 2022/23 – dni wolne wypadają bardzo korzystnie. Kiedy uczniowie odpoczną od nauki?

Gdzie zrealizować bon turystyczny?

Przepisy ustawy mówią wyraźnie, że bon turystyczny można zrealizować wyłącznie na terenie Polski. Co ważne, za jego pomocą można opłacić wyłącznie noclegi lub imprezy turystyczne (wycieczki, obozy, kolonie) prowadzone przez organizację lub firmę pod warunkiem, że dany przedsiębiorca jest zarejestrował się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Dlatego przed zarezerwowaniem jakiejś usługi warto upewnić się, czy na pewno płatność bonem zostanie w tym miejscu zaakceptowana. Z bonu można skorzystać także w niektórych miejscach z atrakcjami dla dzieci, np. w parku rozrywki Energyladnia.

Bonu nie można wymienić na gotówkę. Płatności dokonuje się wyłącznie za pomocą indywidualnego kodu, po aktywowaniu bonu na PUE ZUS.

Bon wspiera wypoczynek, rehabilitację, rozwój i regenerację dzieci. Można nim płacić za zielone szkoły, obozy sportowe, harcerskie, wycieczki i atrakcje turystyczne. To zachęta i wsparcie szczególnie rodzin wielodzietnych. Bon o wartości 500 zł jest przypisany do jednego, konkretnego dziecka – beneficjenta programu 500 plus. Wsparcie dziecka z niepełnosprawnością wynosi 1000 zł.wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, PAP

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo