Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja bonu turystycznego krok po kroku

Polski Bon Turystyczny to nowy program stworzony z myślą o rodzinach. Bon w wysokości 500 zł ma wesprzeć je w czasach osłabienia gospodarki i pośrednio wspomóc branżę turystyczną, która ucierpiała ze względu na pandemię koronawirusa. Kto może otrzymać taki bon? Jak płacić bonem turystycznym? Jak przebiega aktywacja bonu turystycznego krok po kroku? Sprawdź nasz poradnik.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Z bonu turystycznego można korzystać od sierpnia 2020 roku do marca 2022 roku. Można zapłacić nim m.in. za nocleg i imprezy turystyczne.
  • Aby go aktywować, należy zalogować się na stronie PUE ZUS i przejść krótką procedurę.
  • Aby zapłacić bonem turystycznym, trzeba mieć dwa kody. Jeden z nich wysyłany jest na telefon osoby uprawnionej do korzystania z bonu.
  • Listę podmiotów, które akceptują płatność bonem, prowadzi Polska Organizacja Turystyczna.

Co to jest Polski Bon Turystyczny? Za co można nim zapłacić?

Bon turystyczny to świadczenie, które funkcjonuje od 1 sierpnia 2020 roku. Za jego pomocą można płacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego, które znajdują się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Bon turystyczny ma formę elektroniczną. Nie można wymienić go na gotówkę lub przenieść jego wartości na konto bankowe. Można go wykorzystać do marca 2022 roku.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia oraz na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.  Ze świadczenia tego można skorzystać bez względu na poziom dochodów, podobnie jak w przypadku programu 500 plus. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu turystycznego skorzysta ponad sześć milionów dzieci.

Aktywacja bonu turystycznego krok po kroku

Aby skorzystać z bonu turystycznego, trzeba mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Bon trzeba także aktywować. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami muszą dodatkowo złożyć oświadczenie.
Jak aktywować bon turystyczny? Jest to naprawdę bardzo proste i nie powinno zająć Ci więcej niż kilka minut.

  1. Zaloguj się do PUE ZUS. Możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości internetowej. Jeśli nie masz konta na PUE ZUS, musisz je najpierw założyć. Instrukcję znajdziesz na stronie ZUS.
  2. Po zalogowaniu się na swoje konto kliknij zakładkę “Ogólny” w prawej górnej części ekranu. Następnie z menu po lewej stronie wybierz zakładkę “Polski Bon Turystyczny” i opcję “Mój bon”. Na ekranie pojawią się informacje na temat Twojego bonu oraz dane Twoje i Twoich dzieci.
  3. Aby aktywować bon turystyczny, kliknij przycisk “Aktywuj bon”, a następnie wpisz aktualny numer telefonu i adres e-mail. Po przeczytaniu klauzuli informacyjnej o RODO kliknij przycisk “Aktywuj bon”. Na ekranie pojawi się informacja o pomyślnej aktywacji bonu i kod obsługi płatności. Będzie Ci on potrzebny do płacenia bonem turystycznym.

W aktywacji bonu turystycznego może pomóc Ci wideotutorial przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

Jak płacić bonem turystycznym?

Płacenie bonem turystycznym jest możliwe dopiero po jego aktywacji. W jaki sposób wykorzystać bon do opłacenia kosztów noclegu lub imprezy turystycznej? Aby to zrobić, podaj kod obsługi płatności podczas uiszczania płatności. Kod ten dostaniesz na swój adres mailowy po aktywacji kodu na platformie PUE ZUS. Znajdziesz go także po zalogowaniu się do tego portalu. Po podaniu kodu płatności otrzymasz SMS-a z  kodem potwierdzającym płatność. Ten kod posłuży Ci do ostatecznego potwierdzenia transakcji.
Płacąc bonem turystycznym, możesz ustalić z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu. Jeśli cena usługi jest wyższa niż saldo Twojego bonu, możesz dopłacić różnicę w cenie gotówką, kartą lub przelewem.

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Listę obiektów i firm, które akceptują płatność bonem turystycznym można znaleźć na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel. Z dnia na dzień jest ona coraz dłuższa, ponieważ kolejne przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe dołączają do programu. Lista podmiotów akceptujących bon turystyczny jest aktualizowana we wszystkie dni robocze o godzinie 17. Przygotowanie listy koordynuje Polska Organizacja Turystyczna. Można ją filtrować, wpisując w wyszukiwarkę nazwę firmy lub miejscowości.

Uważaj na oszustów. Odsprzedaż bonu turystycznego to oszustwo

Bon turystyczny spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony rodziców, jednak są osoby, które chcą na nim zarobić. Media wielokrotnie donosiły o przypadkach próby odsprzedaży bonu turystycznego. Ministerstwo Rozwoju przestrzega przed oszustami.

Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa

– czytamy w komunikacie.
Osoby, które zetkną się z próbą oszustwa związaną z bonem turystycznym, mogą to zgłosić, wysyłając maila na adres [email protected] Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, będą kierowane do organów ścigania.

Źródła:

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne

Czym zastąpić ocet balsamiczny?

Czym zastąpić ocet balsamiczny? To pytanie zadaje sobie wiele pań domu i kucharzy, którym nagle zabrakło tego niezwykle aromatycznego składnika. Ocet balsamiczny charakteryzuje się dużą gęstością, ciemną barwą, intensywnym aromatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general