Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja krok po kroku

Polski Bon Turystyczny to program stworzony z myślą o rodzinach. Bon w wysokości 500 zł ma wesprzeć je w czasach osłabienia gospodarki i pośrednio wspomóc branżę turystyczną, która mocno ucierpiała ze względu na pandemię koronawirusa. Początkowo jego ważność miała się skończyć w marcu 2022, ale została przedłużona tak, aby każdy miał okazję skorzystać ze środków. Komu przysługuje i jak przebiega aktywacja bonu turystycznego krok po kroku? Sprawdź, jak płacić bonem turystycznym.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Z bonu turystycznego można korzystać od sierpnia 2020 roku do września 2022 roku. Można zapłacić nim m.in. za nocleg i imprezy turystyczne.
  • Aby go aktywować, należy zalogować się na stronie PUE ZUS i przejść krótką procedurę.
  • Aby zapłacić bonem turystycznym, trzeba mieć dwa kody. Jeden z nich wysyłany jest na telefon osoby uprawnionej do korzystania z bonu.
  • Listę podmiotów, które akceptują płatność bonem, prowadzi Polska Organizacja Turystyczna.

Co to jest Polski Bon Turystyczny? Za co można nim zapłacić?

Bon turystyczny to świadczenie, które funkcjonuje od 1 sierpnia 2020 roku. Za jego pomocą można płacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego, które znajdują się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Bon turystyczny ma formę elektroniczną. Nie można wymienić go na gotówkę lub przenieść jego wartości na konto bankowe. Początkowo zakładano, że będzie można go wykorzystać do marca 2022. Niedawno jednak ważność bonów została przedłużona o pół roku do końca września 2022, co oznacza, że rodzice mogą spokojnie wykorzystać świadczenie jeszcze w czasie nadchodzących wakacji.

Sprawdź: 7 dni dodatkowego urlopu już w 2022? Niestety będą pewne warunki

Komu przysługuje bon turystyczny?

Bon Turystyczny w wysokości przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Natomiast rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą skorzystać z dodatkowego bonu opiewającego na taką samą sumę. Ze świadczenia tego można skorzystać bez względu na poziom dochodów, podobnie jak w przypadku programu 500 plus.

Zobacz: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla dzieci urodzonych w 2019. To trzeba wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

Aktywacja bonu turystycznego krok po kroku

Aby skorzystać z bonu turystycznego, trzeba mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Bon trzeba także aktywować. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami muszą dodatkowo złożyć oświadczenie.

Jak aktywować bon turystyczny? Jest to naprawdę bardzo proste i nie powinno zająć Ci więcej niż kilka minut.

  1. Zaloguj się do PUE ZUS. Możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości internetowej. Jeśli nie masz konta na PUE ZUS, musisz je najpierw założyć. Instrukcję znajdziesz na stronie ZUS.
  2. Po zalogowaniu się na swoje konto kliknij zakładkę “Ogólny” w prawej górnej części ekranu. Następnie z menu po lewej stronie wybierz zakładkę “Polski Bon Turystyczny” i opcję “Mój bon”. Na ekranie pojawią się informacje na temat Twojego bonu oraz dane Twoje i Twoich dzieci.
  3. Aby aktywować bon turystyczny, kliknij przycisk “Aktywuj bon”, a następnie wpisz aktualny numer telefonu i adres e-mail. Po przeczytaniu klauzuli informacyjnej o RODO kliknij przycisk “Aktywuj bon”. Na ekranie pojawi się informacja o pomyślnej aktywacji bonu i kod obsługi płatności. Będzie Ci on potrzebny do płacenia bonem turystycznym.

W aktywacji bonu turystycznego może pomóc Ci wideotutorial przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

Sprawdź: 300 zł za dojazdy do pracy? Tak, ale nie dla wszystkich. Kto może liczyć na zwrot?

Jak płacić bonem turystycznym? Płatność bonem turystycznym krok po kroku

Płacenie bonem turystycznym jest możliwe dopiero po jego aktywacji. Jak się płaci bonem turystycznym, aby pokryć koszty noclegu lub imprezy turystycznej? Aby to zrobić, podaj kod obsługi płatności podczas uiszczania płatności. Kod ten dostaniesz na swój adres mailowy po aktywacji kodu na platformie PUE ZUS. Znajdziesz go także po zalogowaniu się do tego portalu. Po podaniu kodu płatności otrzymasz SMS-a z kodem potwierdzającym płatność. Ten kod posłuży Ci do ostatecznego potwierdzenia transakcji.

Płacąc bonem turystycznym, możesz ustalić z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu. Jeśli cena usługi jest wyższa niż saldo Twojego bonu, możesz dopłacić różnicę w cenie gotówką, kartą lub przelewem.

Zobacz: Kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? Sprawdź, jak otrzymać wypłaty na czas!

Jak płacić bonem turystycznym przez internet?

Jak już wyżej wspomniano, bonem turystycznym można płacić za pomocą specjalnego kodu płatności. Samo podanie go jednak nie wystarczy, ponieważ płatność trzeba potwierdzić kodem SMS. Niektóre punkty usługowe (np. parki wodne), a także hotele czy serwisy z noclegami oferują już opcję “zamówienia płatności bonem turystycznym”. Wystarczy w formularzu wyrazić chęć pokrycia kosztów w ten sposób, a w ciągu kilku godzin powinien skontaktować się z nami któryś z pracowników, aby dokonać i potwierdzić transakcję.

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Listę obiektów i firm, które akceptują płatność bonem turystycznym można znaleźć na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel. Z dnia na dzień jest ona coraz dłuższa, ponieważ kolejne przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe dołączają do programu. Za przygotowanie zestawienia odpowiada Polska Organizacja Turystyczna. Można ją filtrować, wpisując w wyszukiwarkę nazwę firmy lub miejscowości.

Uważaj na oszustów. Odsprzedaż bonu turystycznego to oszustwo

Bon turystyczny spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony rodziców, jednak są osoby, które chcą na nim zarobić. Media wielokrotnie donosiły o przypadkach próby odsprzedaży bonu turystycznego. Ministerstwo Rozwoju przestrzega przed oszustami.

Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa

Osoby, które zetkną się z próbą oszustwa związaną z bonem turystycznym, mogą to zgłosić, wysyłając maila na adres [email protected]. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, będą kierowane do organów ścigania.

Rodzice pytają, jak wygląda płatność bonem turystycznym:

Jak zapłacić bonem turystycznym?

Po aktywacji otrzymujemy specjalny kod obsługi płatności. Podajemy go podczas płacenia za hotel czy w biurze turystycznym, a następnie potwierdzamy transakcję za pomocą specjalnego kodu otrzymanego SMS-em.

Kod obsługi płatności bon turystyczny – co to jest?

Specjalny indywidualny kod, który otrzymuje się po aktywowaniu bonu. Służy on do dokonywania płatności.

Jak zapłacić bonem turystycznym online?

Niektóre punkty usługowe, hotele czy biura podróży oferują taką opcję – trzeba najpierw zgłosić chęć dokonania płatności w ten sposób, a w ciągu kolejnych kilku godzin powinien skontaktować się z nami pracownik w celu sfinalizowania transakcji.

Bon turystyczny jak płacić?

Zapłata bonem turystycznym odbywa się za pośrednictwem specjalnego kodu obsługi płatności, który otrzymujemy na naszym koncie PUE ZUS po aktywacji bonu. Podczas dokonywania płatności podajemy wspomniany kod, a następnie otrzymamy SMS-a ze kolejnym kodem – tym razem potwierdzającym konkretną transakcję.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo