Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Kto może na nim skorzystać?

Ponownie przeliczenie emerytury lub renty może się okazać rozwiązaniem niezwykle korzystny dla seniorów. Jeśli spełnią określone kryteria, mogą liczyć na wzrost miesięczne świadczenia. Zgodnie z przepisami nie wszyscy mają jednak prawo się o to ubiegać. Na jakich zasadach dokonuje się przeliczenia emerytury lub renty? Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • O ponowne przeliczenie świadczenia mogą się ubiegać emeryci oraz osoby pobierające rentę z tytuły niezdolności do pracy.
  • Wniosek można złożyć, jeśli po przyznaniu świadczenia osoba uprawniona pozostawała aktywna zawodowo i podlegała ubezpieczeniu lub udało jej się uzyskać dokumenty poświadczające nieuwzględnione wcześniej zarobki lub okresy składkowe.
  • Emeryci, którzy wciąż są aktywni zawodowo, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie maksymalnie raz w roku.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022

Jak wynika z przepisów, o ponowne przeliczenie świadczenia mogą się ubiegać osoby mające przyznane prawo do pobierania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Sam ten fakt jednak nie wystarczy. Emeryturę lub rentę można przeliczyć, jeśli:

  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia osoba pobierająca świadczenie nie dysponowała wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;
  • obecnie osoba uprawniona do świadczenia może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwała po przyznaniu świadczenia; 
  • po przyznaniu świadczenia osoba uprawniona do świadczenia pracowała lub opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. 

Co ważne, w przypadku seniorów wciąż aktywnych zawodowo wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty można składać maksymalnie raz w roku, po zakończeniu kwartału kalendarzowego. To istotna zmiana w przepisach, ponieważ jeszcze do niedawna uprawnieni mogli się o to ubiegać nawet raz na kwartał.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo szczegółowo określa system przeliczania świadczeń. Okazuje się, że przeliczanie emerytury 2022 wygląda zupełnie inaczej w zależności od tego, czy świadczenie ustalone zostało na starych (dla osób urodzonych przed 31 grudnia 1948) czy nowych (dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948) zasadach.

Wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego można znaleźć i pobrać pod tym linkiem.

Sprawdź: Dodatek pielęgnacyjny 2022 po 75 roku życia. Jak go uzyskać? Od marca wyższe stawki!

ZUS przeliczenie emerytury 2022 przyznanej według starych zasad

Osoby, które chciałyby złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, ponieważ wcześniej nie dysponowały wszystkimi dokumentami poświadczającymi okresy pracy i nie mogły dołączyć ich do wniosku o emeryturę, mogą to zrobić w dowolnym momencie po odnalezieniu dokumentacji czy też po wydobyciu jej z archiwum. W takim przypadku za każdy miesiąc okresu składkowego ZUS doliczy 1,3% podstawy wymiaru świadczenia.

Nieco inne zasady obowiązują emerytów lub rencistów, którzy chcieliby ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczenia, ponieważ już po jego przyznaniu pozostali aktywni zawodowo, wykonywali pracę zarobkową. Warunkiem koniecznym jest jednak podleganie w tym czasie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku ZUS doliczy te okresy składkowe.

Wniosek może złożyć również osoba, która po przyznaniu prawa do świadczenia kontynuowała pracę i otrzymywała wynagrodzenie mogące mieć wpływ na na wysokość podstawy wymiaru emerytury lub renty. W takiej sytuacji można zgłosić wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru od zarobków:  

  • z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, w których podlegałeś ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom społecznym; 
  • z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosiłeś wniosek o emeryturę albo o przeliczenie podstawy jej wymiaru. 

W powyższym przypadku wnioskujący może wskazać we wniosku zarobki, które przypadają w części lub w całości w latach po przyznaniu emerytury lub renty. ZUS dokona ponownych obliczeń i jeśli się okaże, że wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy, świadczenie zostanie podwyższone.

Zobacz: Dodatek węglowy 2022. Rząd walczy z bublem prawnym. Co z tymi, którzy złożyli już wnioski?

Przeliczenie świadczenia emerytalnego lub rentowego ustalonego według nowych zasad

W przypadku osób, które mają ustalone prawo do pobierania świadczenia na nowych zasadach, ale po jego przyznaniu nadal pracowały lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu, ZUS na wniosek może dokonać ponownego obliczenia emerytury z uwzględnieniem zapisanych na koncie składek.

Jak informuje strona ZUS-u, przeliczenie odbywa się według następującego systemu:

  • Składki zapisane na koncie po rozpoczęciu pobierania emerytury, dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia, które ustalane jest w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury. 
  • Bierze się pod uwagę tylko te składki, które były zapisywane na koncie ubezpieczonego od miesiąca, w którym pierwszy raz pobrano emeryturę, do miesiąca, w którym złożono wniosek o ponowne przeliczenie. Co ważne, składki podlegają waloryzacji.

O ponowne obliczenie wysokości świadczenia mogą się również ubiegać osoby, które uzyskały dostęp do nowej dokumentacji potwierdzającej nieuwzględniane dotąd okresy składkowe. Na tej podstawie ZUS może podwyższyć comiesięczne świadczenie, o ile okaże się, że uzyskane dowody mają wpływ na kapitału początkowego.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo