Brak podpisu XYZ na maturze. Co jeśli zabraknie tego elementu w pracy? Można stracić punkty?

Tegoroczny maturalny maraton egzaminacyjny jest już na półmetku. Uczniowie napisali już m.in. egzaminy z języka angielskiego – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Po opuszczeniu sali i sprawdzeniu wyników pojawiły się pierwsze obawy i wątpliwości. Część z nich dotyczyła zadania pisemnego. Czy za brak podpisu XYZ na maturze można stracić punkty?

Brak podpisu XYZ na maturze – można za to stracić punkty?

Dłuższa wypowiedź pisemna to obowiązkowy element matury z języka polskiego i na poziomie podstawowym, i rozszerzonym. Najczęściej zadaniem uczniów jest stworzenie listu prywatnego, wiadomości e-mail, wpisu na forum internetowym lub na jakimś blogu tematycznym. Praca musi dotyczyć wyznaczonego w arkuszu i spełniać określone wymogi.

W tym roku na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym trzeba było napisać wpis na blogu dotyczący samotnej wycieczki w ciekawe miejsce. W poniedziałek 13 maja o godzinie 9:00 maturzyści przystąpili natomiast do egzaminu z angielskiego rozszerzonego. W części pisemnej zdający mieli do wyboru napisanie rozprawki lub artykułu.

Po zakończeniu egzaminu w sieci pojawiły się pierwsze wątpliwości dotyczące egzaminów. Uczniowie zaczęli się zastanawiać, czy brak podpisu XYZ pod wpisem na blogu czy pod artykułem to błąd, który może ich kosztować utratę punktów. Na szczęście nie muszą się jednak martwić. Te formy pisemne nie wymagają podpisów, więc nie jest to element punktowany.

Podpis może być sprawdzany ewentualnie wyłącznie w przypadku wiadomości e-mail czy listu. Ta forma zakłada bowiem, że należy się pod nią podpisać. Jeśli nawet pod mailem zabrakłoby podpisu, to egzaminatorzy raczej nie odejmują punktów za takie drobiazgi, o ile pozostałe wymogi formalne są spełnione.

Zobacz: Matura matematyka rozszerzona 2024 – arkusz i odpowiedzi. Oto prawidłowe rozwiązania od ekspertów

Ile jest punktów do zdobycia na maturze z języka obcego?

Liczba punktów do uzyskania na maturze z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym to 60. Tyle samo można zdobyć na egzaminach rozszerzonych z poszczególnych języków. Maturzyści mogą zdawać egzamin z języka: angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego i/lub francuskiego.

Sprawdź też:

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo