Co jeśli nie przyjdę na maturę rozszerzoną? Konsekwencje niepodejścia do matury dodatkowej mogą być poważne

Matura nie jest egzaminem obowiązkowym. Nie trzeba jej zdawać, aby ukończyć edukację w szkole średniej, ale jest niezbędna, jeśli uczeń chce kontynuować naukę na studiach. Jeśli już zdecydujemy się zdawać egzaminy, koniecznie trzeba spełnić wszystkie wymagania. Jakie są konsekwencje niepodejścia do matury? Co jeśli nie przyjdę na maturę rozszerzoną?

Nieobecność na maturze rozszerzonej. Co jeśli nie przyjdę na maturę rozszerzoną?

Uzyskanie świadectwa maturalnego jest konieczne, jeśli chcemy ubiegać się na miejsce na studiach. Im wyższy wynik i więcej zdawanych przedmiotów dodatkowych, tym większa szansa na pozytywny rezultat rekrutacji.

Aby zdać maturę, trzeba spełnić kilka warunków. Uczeń musi uzyskać minimum 30% punktów z trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym – z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Konieczne jest także zaliczenie na co najmniej 30% dwa egzaminy ustne – z języka polskiego i obcego. Nie są to jednak jedyne wymagania. Zgodnie z zasadami maturzysta musi również podejść do przynajmniej jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie podstawowym.

Na egzaminach na poziomie rozszerzonym nie obowiązuje próg punktowy, co oznacza, że nie trzeba uzyskać z niego określonej liczby punktów, ale trzeba się na nim stawić. Jeśli uczeń nie przyjdzie, nie uzyska w danym roku świadectwa maturalne – po prostu nie zda matury, niezależnie od wyników pozostałych egzaminów.

Zobacz: Ile trzeba mieć punktów na maturze z matematyki, żeby zdać? Te zadania musisz rozwiązać poprawnie!

Czy jest kara za niepodejście do matury?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami nie ma żadnych kar dla uczniów, którzy stwierdzą, że jednak nie czują się na siłach i nie przystąpią do matury. Dotyczy to również tych, którzy złożyli deklarację maturalną. Jedyną konsekwencją jest niezdanie i nieuzyskanie świadectwa maturalnego.

Jeśli uczeń nie może pojawić się w wyznaczonym terminie, może skorzystać z terminu dodatkowego w czerwcu. Konieczne jest jednak przedstawienie dobrego uzasadnienia nieobecności. CKE wydaje zgodę na przystąpienie do dodatkowego terminu w przypadku choroby czy np. pobytu w szpitalu.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo