Co jeśli nie zda się matury ustnej? Nie wszyscy mogą przystąpić do poprawki, ważny jest jeden czynnik

Maturalny maraton rozpoczął się już na dobre. W pierwszych dniach maja abiturienci zmierzyli się z obowiązkowymi przedmiotami, czyli językiem polskim, matematyką i językami obcymi. To jednak jeszcze nie koniec stresów. W szkołach właśnie startują egzaminy ustne, które sieją postrach wśród uczniów. Najwięcej obaw budzi język polski. W tym roku absolwenci 4-letnich liceów po raz pierwszy przystąpią do niego w nowej formule. Ile trwa matura ustna z polskiego? Jak się do niej przygotować? Co jeśli nie zda się matury ustnej 2024?

Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego?

Matura ustna wraca po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Tegoroczni maturzyści nie zgadzali się z tą decyzją, biorąc pod uwagę, że oni również przez długi czas uczyli się w trybie zdalnym. Szczególnie pokrzywdzeni czują się absolwenci techników z rocznika 2003, ponieważ ich rówieśnicy kończący w zeszłym roku licea nie zostali zwolnieni z egzaminów ustnych. Mimo protestów i petycji uczniów Ministerstwo Edukacji nie zmieniło jednak decyzji i egzaminy ustne normalnie się odbędą.

Jak będzie przebiegał egzamin ustny z języka polskiego w nowej formule? Każdy zdający po wejściu do sali losuje jeden zestaw egzaminacyjny, w którym znajdować się będą dwa pytania. Pierwsze zadanie to analiza jednej z lektur obowiązkowych – będzie to polecenie z puli pytań jawnych udostępnionych przez CKE. Drugie zadanie jest związane z literaturą, kulturą i językiem. Nie będzie ono wcześniej znane dla zdającego, a może składać się z tekstu literackiego, kulturowego, ikonograficznego lub jego fragmentu.

Pytania do matury ustnej z polskiego 2024 zostały opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i można je znaleźć pod tym linkiem. Przygotowując się do egzaminu, należy przede wszystkim powtórzyć lektury obowiązkowe i przeanalizować udostępnione zagadnienia.

Zobacz: Matura matematyka 2024 odpowiedzi. Sprawdź, czy poprawnie rozwiązałeś zadania!

Co jeśli nie zda się matury ustnej 2024?

Zdawalność matury ustnych na ogół jest dosyć wysoka. Zawsze jednak może się zdarzyć, że z powodu stresu czy wylosowania trudnego tematu, maturzyście powinie się noga i nie uzyska wymaganych 30%. W takiej sytuacji ma jeszcze możliwość podejścia do poprawki, ale jest jeden ważny warunek.

Do sierpniowej poprawki mogą podejść wyłącznie uczniowie, którzy nie zdali tylko jednego spośród obowiązkowych przedmiotów. Poprawkowy termin matury pisemnej został wyznaczony na 20 sierpnia o godzinie 9:00. Natomiast matura ustna poprawkowa zostanie przeprowadzona w dniu 21 sierpnia 2024 roku.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general