Co odstrasza chrabąszcze?

Co odstrasza chrabąszcze? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Chrabąszcze pojawiają się zarówno w dużych ogrodach, jak i na balkonach mieszkań w blokach. Ich rozwój trwa około 5 lat. Chrabąszcze majowe, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się w maju i żerują na roślinach przez około 6 tygodni. Jak się z nimi uporać?

Co odstrasza chrabąszcze? Wszystko o szkodnikach

Chrabąszcz majowy to szkodnik z rodziny żukowatych. Dorosły osobnik może osiągnąć nawet 3,5 centymetra długości. Ma długi, czarny odwłok, brązowy grzbiet i czułki, po których go rozpoznamy. Duży aparat gębowy służy do obgryzania młodych liści. Czy może wyrządzić krzywdę człowiekowi? Nie musisz się go obawiać, chrabąszcz majowy nie jest jadowity i z pewnością Cię nie zaatakuje.

Czym żywi się chrabąszcz majowy? W ciągu całego dnia znajdziesz go na gałęziach drzew liściastych, które chętnie obgryza. Ten gatunek upodobał sobie szczególnie topole, brzozy, wierzby, a także drzewa owocowe. Jeżeli jesteś posiadaczem sadu, z pewnością wiesz, jak duże szkody potrafi wyrządzić zmasowany atak chrabąszczy majowych. Te szkodniki przenoszą się z miejsca na miejsce, ale tylko w przypadku, gdy skończy im się źródło pożywienia.

Samice chrabąszczy majowych mogą jednorazowo złożyć nawet 40 jaj. Cały proces odbywa się pod ziemią, dlatego często zdarza się, że giną w drodze na powierzchnię. Larwa chrabąszcza wylęga się po około 5 tygodniach. Nim jednak stanie się dorosłym osobnikiem, niszczy bulwy roślin i podgryza ich korzenie. Je praktycznie wszystko, co stanie jej na drodze, dlatego zagraża zarówno kwiatom, drzewom, jak i krzewom czy rosnącym w ogródku warzywom.

Zobacz też: Skąd się biorą szczypawki w domu? Jaki środek na szczypawki jest skuteczny?

Odstraszacz chrabąszczy

Co odstrasza chrabąszcze i pozwala uwolnić się od nich na długo? Zanim podejmiesz się trudnego zadania, jakim jest zwalczenie plagi chrabąszczy majowych z ogrodu, wiedz, że nie każdy specyfik może zadziałać. Masowy atak chrabąszczy to nie tylko problem ogrodników, ale i leśników czy sadowników. Te szkodniki równie często znajdziesz na polach, jak i w lasach liściastych czy nawet szkółkach drzew. Istnieją również chrabąszcze czerwcowe, równie groźne jak te majowe. W walce z chrabąszczami sprawdzą się zarówno metody w pełni naturalne, jak i chemiczne. Sprawdź, która sprawdzi się w Twoim przypadku i będzie najbardziej bezpieczna dla Twojego ogrodu.

Zobacz również: Meszka – Jak wyglądają meszki? [DOMOWE SPOSOBY na pogryzienia przez meszki]

Metody odstraszania chrabąszczy

Pierwszym i najbardziej znanym sposobem na pozbycie się uciążliwych szkodników jest w pełni ekologiczna i naturalna metoda, od lat stosowana przez ogrodników i sadowników. Na czym ona polega? Wczesnym rankiem, pod drzewami liściastymi, na których mieszkają chrabąszcze majowe, rozłóż płachty materiału. Następnie wejdź na drabinę i potrząsaj gałęziami tak, żeby szkodniki spadały. Chrabąszcze nie są zdolne do lotu rano, dlatego nie będą uciekać, będą osowiałe i ospałe. Zebrane w ten sposób, szybko możesz unieszkodliwić przez zwykłe zgniecenie, lub spryskanie ich środkiem chemicznym.

Chrabąszcze na balkonie mogą stanowić nie lada problem. Również w miastach te szkodniki potrafią żerować na liściach kwiatów i krzewów postawionych na tarasie. Ich naturalni wrogowie to liczne gatunki ptaków, a także nietoperze. Co zrobić, kiedy kot je chrabąszcze? Właściciele tych pupili zadają to pytanie, gdyż martwią się, że po zjedzeniu tego szkodnika, coś złego może stać się zwierzęciu. Koty z pewnością nie są naturalnymi przeciwnikami chrabąszczy majowych, jednak może się zdarzyć, że upolują go i zjedzą na balkonie. Owady z twardymi pancerzykami są nietoksyczne, jednak nie powinno się zachęcać kota do ich jedzenia. Egzoszkielety szkodników mogą podrażnić koci żołądek, jak i jego jamę ustną.

Jako odstraszacz na chrabąszcze doskonale sprawdzą się wszelkie opryski chemiczne. Odwiedź zaufany sklep ogrodniczy i zakup taki preparat, lub zatrudnij do tego profesjonalną firmę. Jak odstraszyć chrabąszcze majowe? Środek owadobójczy da sobie z nimi radę. Warto zastosować go na małej powierzchni, na balkonach będzie to najlepsze rozwiązanie. Oprócz tego, postaw na preparaty, które likwidują larwy chrabąszczy majowych. Rośliny można podlewać środkami, które są bezpieczne zarówno dla nich, jak i ludzi, jednak skutecznie zabijają chrabąszcze majowe. Teraz już wiesz, co odstrasza chrabąszcze.

Sprawdź: Co odstrasza kleszcze? Domowe sposoby na kleszcze

Rodzice pytają o to, co odstrasza chrabąszcze:

Co je chrabąszcze?

Chrabąszcze to szkodniki występujące zarówno w ogrodach, lasach, jak i sadach. Dobrym sposobem na walkę z nimi jest stosowanie w pełni naturalnych środków. Jednym z rozwiązań, jest znalezienie ich wrogów. W naturalnym środowisku chrabąszcze majowe są zjadane przez dziki, ptaki oraz nietoperze.

Chrabąszcze majowe to popularny szkodnik, którego znajdziesz w swoim ogrodzie w lecie. Ich ulubionym pożywieniem są liście topoli, brzozy, wierzby i wszelkich drzew owocowych. Ich zmasowane ataki stanowią problem ogrodników, sadowników i leśników. Naturalnym środkiem na ich zwalczenie jest rozłożenie płachty pod drzewem i zrzucanie szkodników, kiedy nie mogą lecieć i są oszołomione. Warto poszukać naturalnych wrogów chrabąszczy, którymi są dziki, ptaki i nietoperze.

Dodaj komentarz

Dom i ogród, Pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dla 3 latka?

Pokój dla 3-latka musi być miejscem, w którym dziecko będzie czuć się swobodnie i komfortowo. Warto pamiętać, że sypialnia dziecięca to nie tylko miejsce odpoczynku, ale również zabawy i nauki....

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Tapety idealne do pokoju dziecięcego

Satysfakcjonujące urządzenie pokoju dziecięcego nie zawsze jest prostą sprawą. Wybrana przez nas aranżacja musi bowiem zostać zaakceptowana przez małego lokatora, a sam pokój powinien być nie tylko atrakcyjny, ale także...

Czytaj dalej →
Dom i ogród, Pokój dziecięcy

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka – to pytanie nurtuje wiele osób mieszkających w bloku. Nawet jeśli posiadamy niewiele przestrzeni, chcielibyśmy oczywiście, aby aranżacja w pełni odpowiadała na potrzeby...

Czytaj dalej →
Dom i ogród

Mycie okien bez smug: czym i jak myć okna?

Mycie okien bez smug nie wymaga posiadania specjalistycznych, drogich środków czystości. Istnieją metody, dzięki którym w łatwy sposób pozbędziesz się wszelkich śladów na oknach za pomocą produktów obecnych w wielu...

Czytaj dalej →
Moda

Jak prać buty?

Jak prać buty? To pytanie często zadajemy sobie, szczególnie, kiedy kupiliśmy drogie i markowe obuwie, którego szkoda nam zniszczyć. Dzięki temu artykułowi już żaden deszcz, plucha, błoto, kurz czy piasek...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general