Co odstrasza kleszcze? Domowe sposoby na kleszcze

W sezonie wiosenno-letnim warto zaopatrzyć się w sprawdzone środki odstraszające kleszcze, które pomogą zminimalizować ryzyko bycia ugryzionym przez tego pajęczaka. Które z nich działają, a które są nieskuteczne?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Odpowiednie zabezpieczenie przeciwko kleszczom minimalizuje ryzyko zachorowania na boreliozę.
  • Istnieją skuteczne naturalne środki, bazujące na olejkach eterycznych, które są bezpieczne dla zdrowia.
  • Środki z DEET nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i małe dzieci. Istnieją także wątpliwości co do ich bezpieczeństwa u pozostałych osób.

Co odstrasza kleszcze? Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

W internecie można odnaleźć mnóstwo porad na temat tego, czego “nie lubią” kleszcze. Część z nich bez wątpienia jest zasadna, ale niektóre można wsadzić między bajki, tak jak np. mit o tym, że skuteczne odstraszanie kleszczy zaczyna się od jaskrawego ubrania. Tymczasem warto mieć solidną wiedzę na temat tego, jak uchronić siebie oraz swoich bliskich od ugryzienia. Przede wszystkim dlatego, że kleszcze są głównymi nosicielami groźnej choroby, jaką jest borelioza. Po drugie dlatego, że chociaż usuwanie kleszcza nie jest wyjątkowo bolesne, nie należy też do przyjemności.

Ubranie – czyli jak się ubrać, aby nie spotkać kleszcza

Kleszcze zamieszkują tereny zadrzewione, ale także łąki z wysokimi trawami, ogródki działkowe i niewielkie miejskie parki (jeśli nie były opryskiwane). Dlatego na każdą wycieczkę do lasu do obowiązkowych elementów stroju powinny należeć długie spodnie, kapelusz, bluza. Dobrze jest zrezygnować z sandałów na rzecz zabudowanych butów, a w ich cholewkę wpuścić nogawki spodni. Krótkie spodenki czy bluzki z głębokimi dekoltami uławiają wbicie się kleszcza i odsłaniają skórę, której zapach przyciąga kleszcze. Wbrew obiegowej opinii, jasne ubranie czy jaskrawe kolory w żaden sposób nie zabezpieczają nas przed atakiem kleszcza. Z pewnością jednak ułatwiają nam zadanie w jego zlokalizowaniu – na jasnych kolorach czarny pajęczak szukający gołej skóry do wkłucia będzie znacznie bardziej widoczny, niż na czarnej tkaninie.
Kleszcze są ślepe, a w lokalizowaniu swojej ofiary kierują się węchem, wyczulonym zmysłem wykrywania zmian temperatury i poziomem dwutlenku węgla. Co więcej, są w tym bardzo skuteczne – potencjalnego nosiciela są w stanie wykryć z odległości nawet 20 metrów! Dlatego wszelkie metody na kleszcze bazujące na odstraszaniu ich bodźcami wzrokowymi są zwykłymi mitami.

Chociaż ubranie jest bez wątpienia bardzo ważnym elementem zapobiegania ugryzieniom, należy mieć świadomość, że nie chroni nas całkowicie. Z pewnością jednak utrudnia zadanie kleszczom.

Metody na kleszcze dostępne w aptece

Preparaty odstraszające kleszcze sprzedawane w aptekach to prawdopodobnie najbardziej skuteczny sposób zapobiegania ugryzieniom, chociaż oczywiście nie idealny. Stosując tego typu produkty warto pamiętać, że zawierają szkodliwe – także dla ludzi – substancje, takie jak DEET, ikarydynę czy IR3535. Są to toksyczne środki, co do których bezpieczeństwa lekarze mają wiele wątpliwości. Chociaż producenci deklarują, że wszystkie te substancje usuwane są z organizmu ludzkiego wraz z moczem do 24 godzin od momentu ich zastosowania, istnieją badania przeczące tym twierdzeniom. Znane są też przypadki zatrucia tymi substancjami, a zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej z roku 2010 r., stosowanie repelentów, których składnik aktywny stanowi DEET, jest całkowicie zakazane u kobiet w ciąży i noworodków do 2 miesiąca życia. DEET stwarza ryzyko uszkodzenia płodu i układu neurologicznego młodego organizmu. Stosowanie silnych repelentów powinny być również ograniczone u dzieci przed ukończeniem 12 roku życia.

Alternatywą dla silnych chemicznych środków są substancje pochodzenia naturalnego, takie jak olejki czy preparaty roślinne. Są one bezpieczne nawet dla małych dzieci. Wbrew pozorom ich skuteczność nie jest dużo słabsza od preparatów zawierających DEET – warto jednak przetestować kilka, ponieważ efektywność może się różnić.

Sprawdź: Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?

Domowe sposoby na kleszcze

Naturalne sposoby na kleszcze obejmują wytwarzanie własnych środków odstraszających te pajęczaki, a także sadzenie odpowiednich roślin w przydomowych ogródkach i na balkonach. Niektórzy uważają, że spożywanie konkretnych produktów o silnym zapachu, takich jak czosnek czy cebula, może odstraszać te pajęczaki. Jednak z punktu widzenia naukowego okazuje się, że taka naturalna ochrona przed kleszczami może raczej bardziej doskwierać nam samym i towarzyszom naszego spaceru, niż przeszkadzać samym pajęczakom. Bez wątpienia jednak istnieją rośliny i zioła, których zapach “nie podoba się” owadom takim jak komary czy kleszcze, a jednocześnie jest całkiem przyjemny dla ludzi. Dlatego w sezonie warto zaopatrzyć się w eteryczne olejki na kleszcze, które posłużą nam do przygotowania domowych płynów do kropienia ubrań i skóry.

Olejki na kleszcze – bezpieczna i naturalna alternatywa dla repelentów

Na całe szczęście, zapachy odstraszające kleszcze w większości przypadków są przyjemne dla ludzi. Dobrym przykładem jest olejek goździkowy. Kleszcze ewidentnie nie przepadają za jego wonią, podobnie jak za zapachem wydzielanym przez olejek lawendowy, pomarańczowy, miętowy pieprzowy i z melisy. Nie ma natomiast stuprocentowej pewności na temat tego, czy olejek waniliowy odstrasza kleszcze – pozostałe wykazują w tym względzie większą skuteczność.

Jak przygotować domowy płyn na kleszcze?

Naturalny płyn na kleszcze powinien składać się z olejku zapachowego i substancji nośnej – doskonale w tym celu nadaje się olej winogronowy albo ze słodkich migdałów. Na każe 10 ml oleju wystarczy 1 kropla olejku zapachowego. Taką miksturą można smarować gołe ciało, a także kropić ubranka, elementy wózka, nosidełek  i czapeczki małych dzieci.

Walka z kleszczami: Pytania i odpowiedzi

Jakiego koloru nie lubią kleszcze?

Kleszczom kolory są zupełnie obojętne, ponieważ są one ślepe. Jasne kolory ubrań pomagają jednak w zlokalizowaniu kleszcza. Należy pamiętać, że pajęczaki te rzadko kiedy wkłuwają się od razu w ciało ofiary – najpierw przemieszczają się, szukając najbardziej dogodnej lokalizacji (między włosami, w zagłębieniach pach, pachwin, szyi, za uszami, itp.).

Jakich zapachów nie lubią kleszcze?

Kleszcze odstraszane są przez zapachy wydzielane przez goździki, lawendę, pomarańcze, pieprz, miętę, geranium. W ogrodach i na balkonach warto sadzić wrotycz, chrzan, lawendę, czosnek niedźwiedzi i kocimiętkę.

Jakie zioła odstraszają kleszcze?

Tak naprawdę niemal wszystkie o intensywnym zapachu. Sadzenie ziół nie tylko odstrasza komary i kleszcze, ale także jest bardzo przydatne kulinarnie – warto zatem eksperymentować z różnymi roślinami.

Co jeść, żeby odstraszyć kleszcze?

Istnieje przekonanie, że regularne spożywanie czosnku zapobiega ugryzieniom kleszczy. Nie ma stuprocentowego potwierdzenia tej tezy. W dodatku spożywanie dużych ilości czosnku, chociaż zdrowe, nie dla wszystkich jest wskazane. Osoby cierpiące z powodu refluksu i innych dolegliwości układu pokarmowego mogą doświadczać wzdęć i niestrawności. Ponadto czosnek – jak wszyscy wiemy – jest silnie wyczuwalny także przez ludzi, co może wpływać na dyskomfort w towarzystwie.

Źródła:
  • Dyrektywa Komisji Europejskiej (2010/51/UE z dnia 11.08.2010 r.)
  • Fradin MS. Mosquitoes and mosquito repellents: a clinician’s guide. Ann Intern Med. 1998; 128:931-940.
  • Bioactivity-guided investigation of geranium essential oils as natural tick repellents, ational Center for Natural Products Research (NCNPR), and ∥Department of Pharmacognosy, School of Pharmacy, University of Mississippi , University, Mississippi 38677, United States, NCBI.
  • Repellent Activities of Essential Oils of Some Plants Used Traditionally to Control the Brown Ear Tick, Rhipicephalus appendiculatus,Department of Biological Sciences, School of Pure and Applied Sciences, South Eastern Kenya University, P.O. Box 170-90200, Kitui, Kenya, NCBI.

Dodaj komentarz

Kleszcze

Jak usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza w wielu rodzicach budzi lęk. Nie jest ono bolesne dla dziecka, lecz jego skutki mogą być poważne i niebezpieczne. W sytuacji, w której do niego doszło, kluczowe jest...

Czytaj dalej →
Kleszcze

Borelioza: Rumień wędrujący

Co to jest rumień wędrujący? To charakterystyczne zaczerwienienie, które na początku wygląda jak niewielka plamka i z czasem zaczyna się promieniście rozchodzić, jest sygnałem, którego nie należy ignorować. Wywołuje go...

Czytaj dalej →
Kleszcze

Fakty i mity na temat boreliozy

Borelioza od kilku miesięcy pozostaje tematem nr 1. Wiele się na jej temat mówi. Co z docierających do nas informacji jest prawdą, a co tylko mitem? Borelioza jest chorobą nieuleczalną:...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general