Skąd się biorą szczypawki w domu? Jaki środek na szczypawki jest skuteczny?

Kto nigdy nie znalazł szczypawki w domu? Skorek pospolity w domu może wzbudzać strach i obrzydzenie. Jednak czy te owady są niebezpieczne? Warto dowiedzieć się tego, jeśli pojawią się w miejscu zamieszkania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków, które umożliwiają poradzenie sobie ze szczypawkami. Odpowiedni preparat na szczypawice jest nieinwazyjny i pozwala na szybkie pozbycie się problemu.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Szczypawice to niewielkie szkodniki, które nie robią krzywdy ludziom, ale mogą niszczyć rośliny czy pozostawiać odchody na pożywieniu.
  • Żyją w ogrodach, parkach, lasach, mogą dostać się też do naszych domów. Warto stosować zachowania profilaktyczne, np. uszczelniać otwory.
  • Kwas octowy jest wykorzystywany do odstraszania owadów. Jego właściwości to charakterystyczny zapach.
  • Warto sięgnąć po środki chemiczne owadobójcze, w sytuacji, w której szczypawki w domu pojawiają się w dużej ilości.

Szczypawki w domu – czym są i czy są groźne?

Szczypawica lub szczypawka to potoczna nazwa na niewielkiego owada, którego określa się prawidłowo nazwą skorek pospolity. Skorki mają lekko spłaszczone ciała o długości około 1-1,5 centymetra, a także rudawo-brunatny kolor. Wiele osób reaguje obrzydzeniem lub strachem na spotkanie z takim owadem, ponieważ skorki wyglądają na groźne zwierzęta – mają gryzący aparat gębowy, a także szczypce na końcu odwłoka. Skorek pospolity dysponuje również dwoma parami skrzydeł. Owady te latają jednak dość rzadko, z reguły poruszając się na odnóżach – z tego względu są zaliczane do owadów biegających. Skorki to owady w środowisku naturalnym żywiące się delikatnymi częściami roślin, padliną, a niekiedy również jajami i larwami innych owadów. W Polsce skorki pospolite występują często, można spotkać je między innymi w lasach, parkach i ogrodach. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego trudno spotkać je w trakcie dnia.

Szczypawice nie stwarzają niebezpieczeństwa dla człowieka. Chociaż ich szczypce wyglądają groźne, nie są one groźne dla osoby, która zbliży się do ich posiadacza. Gdy owad poczuje się zagrożony przez obecność człowieka, może spróbować uszczypnąć, ale w takiej sytuacji nie grozi nam nic poza chwilowym bólem. Ugryzienie przez szczypawicę również jest niegroźne. Na temat tych owadów krążą w Polsce legendy, według których szczypawice mogą wchodzić ludziom do uszu i przegryzać błonę bębenkową, powodując głuchotę, a nawet przedostawać się do mózgu. Jest to jedynie mit – nigdy nic takiego nie miało miejsca, a skorki zwykle boją się człowieka.

Szczypawice w domu czy ogrodzie są jednak szkodnikami i trzeba na nie uważać – warto wiedzieć, skąd mogą się wziąć w naszym mieszkaniu i jak z nimi walczyć. 

Zobacz też: Jak i gdzie urządzić kącik zabaw dla dzieci w domu?

Szczypawki na balkonie i w domu – skąd się biorą?

Ogrody należą do miejsc, w których chętnie zadomawia się szczypawka. W domu najczęściej pojawia się wraz z praniem przyniesionym z balkonu lub wchodzi przez otwarte drzwi bądź okna. Skorek pospolity niekiedy zostaje przyniesiony też do domu wraz z owocami, warzywami lub ziołami. Może pojawiać się zwłaszcza na nisko położonych balkonach i tarasach, gdzie owadowi łatwo dostać się z ogrodu.

Sporki pospolite nie są szczególnym zagrożeniem dla człowieka, jednak niszczą roślinność, a poza tym mogą zanieczyścić ludzkie pożywienie swoimi odchodami. Warto wiedzieć, że szczypawki często pojawiają się w domach jesienią i zimą, ponieważ chcą przezimować w cieplejszym miejscu. Chętnie znajdują dla siebie miejsce m.in. w piwnicach i spiżarniach, ale często również w kuchni, gdzie mają dostęp do warzyw, czy doniczek z roślinami. Jeśli zauważymy w swoim domu szczypawice, należy podjąć odpowiednie kroki.

Sprawdź: Jak zachęcić dziecko do sprzątania po sobie? 6 kroków do większego ładu w domu

Jaki środek na szczypawki – z czego skorzystać?

Po zaobserwowaniu w swoim mieszkaniu skorków należy znaleźć odpowiedni sposób na szczypawicę, który pomoże nam w szybkim pozbyciu się problemu. Skuteczny środek na szczypawice powinien poradzić sobie z ich obecnością – warto przed zakupem środka sprawdzić jego skład chemiczny. Konieczny jest środek owadobójczy, nie zaś odstraszający. W przypadku bardzo dużego problemu związanego z obecnością tych owadów konieczne może być wezwanie firmy specjalizującej się w dezynfekcji mieszkań. W większości przypadków jednak ilość szczypawek obecnych w mieszkaniu nie jest tak duża, aby było to konieczne. Można sięgnąć również po kwas octowy do odstraszania owadów. 

Gdy zastanawiasz się, co na szczypawice zadziała najlepiej, zbyt późno już na prewencję. Jeśli jednak w swoim domu nie obserwujesz tych owadów lub jest ich stosunkowo niewiele, zadbaj o odpowiednie działania profilaktyczne. Przede wszystkim potrzebne jest uszczelnienie otworów, przez które owady mogą dostawać się do domu. Kolejnym krokiem jest niesadzenie roślin tuż przy domu i zamykanie okien przy zapalonym świetle – to eliminacja czynników przyciągających owady. Można też w newralgicznych miejscach w domu zamontować lub ułożyć pułapki lepowe, dzięki którym ograniczone zostanie przedostawanie się szkodników do dalszej części mieszkania.

Zobacz też: Zabawy dla dzieci w domu. W co się bawić?

Czytelnicy pytają:

Skąd się biorą szczypawki w domu? 

Szczypawki najczęściej pojawiają się w domu, gdy szukają miejsca do przezimowania. Mogą dostać się do domu z ogrodu czy balkonu, a także np. zostać przyniesione wraz z praniem suszącym się na zewnątrz. Niekiedy są przynoszone do domu również wraz z owocami, warzywami lub ziołami.

Czy skorki gryzą?

Szczypawka może ugryźć człowieka jedynie w sytuacji zagrożenia, np. gdy zostanie przyciśnięta ręką. Jej ugryzienia nie są jednak groźne ani szczególnie bolesne dla człowieka.

Jak wygląda szczypawica?

Szczypawica to niewielki owad biegający o lekko spłaszczonym kształcie. Ma około 1-1,5 cm długości i rudawo-brunatny kolor. Te niewielkie owady mają na odwłoku bardzo charakterystyczne szczypce, z którymi są kojarzone.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo