Świadczenie rehabilitacyjne to jedna z form wsparcia, która przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu problemów zdrowotnych. Aby otrzymywać wypłaty z ZUS-u, trzeba jednak spełniać określone w ustawie warunki. Świadczenie jest bowiem przyznawane tylko w wyjątkowych sytuacjach i nie każdy może na nie liczyć. W jakich okolicznościach można ubiegać się o środki? Kto informuje pracodawcę o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego? Czy ZUS może odmówić wypłaty świadczenia?
ZUS: świadczenie rehabilitacyjne 2022 – ile wynosi i komu przysługuje?
Podstawowym warunkiem uprawniającym do ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest odprowadzanie do ZUS składek chorobowych. Innymi słowy przysługuje ono wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego. To jednak nie jedyna formalność, którą należy spełnić. Świadczenie przysługuje bowiem dopiero od momentu wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Co to oznacza w praktyce? Każdy ubezpieczony pracownik w przypadku choroby lub złego stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie obowiązków ma prawo przebywać na zwolnieniu i pobierać w tym czasie – najpierw wynagrodzenie chorobowe (do 33 dni wypłaca je pracodawca), a po upływie 33 dni – zasiłek chorobowy (wypłacany już przez ZUS).
Co ważne jednak, okres pobierania zasiłku chorobowego ma swój wyznaczony limit. Można go otrzymywać przez maksymalnie 182 dni lub 270 dni w przypadku ciąży lub zachorowania na gruźlicę. W momencie gdy okres ten dobiegnie końca, pracownik wciąż nie będzie w stanie wrócić do pracy z powodu stanu zdrowia, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Co ważne jednak, zostanie ono przyznane maksymalnie na okres 12 miesięcy pod warunkiem, że kontynuacja leczenia lub rehabilitacji rokuje na powrót do pracy. Dlatego też ostateczną decyzję o przyznaniu środków podejmuje lekarz orzecznik ZUS.
Kwota świadczenia różni się w zależności od tego, jak długo go pobieramy. W pierwszym okresie (przez 3 miesiące) jest 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a przez kolejne miesiące już tylko 75%. Podstawa wymiaru zasiłku to to średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy, kiedy jeszcze normalnie pracował.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni),
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli pobierasz świadczenie w czasie ciąży,
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub choroby zawodowej.
Jak wypełnić wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
Przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego nie odbywa się automatycznie. Aby otrzymać środki, należy rozpocząć w ZUS-ie procedurę, składają specjalny wniosek. Dokument składa się w placówce ZUS właściwej dla naszego miejsca zamieszkania. Dokładny adres sprawdzić można po tym linkiem: https://www.zus.info.pl/wyszukiwarka-zus/.
Chcąc ubiegać się o świadczenie, trzeba udać się do ZUS-u z następującymi dokumentami (lista pochodzi z oficjalnej strony ZUS-u – zus.info.pl):
- wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (formularz ZNp-7),
- zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełnił Twój lekarz,
- wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10) – nie jest konieczny, jeśli Twoja niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia, składasz wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego lub prowadzisz działalność pozarolniczą.
- oświadczenie (Z-10) — jeśli składasz wniosek o świadczenie i nie masz już ubezpieczenia chorobowego,
- Jeśli ZUS będzie wypłacał świadczenie, złóż dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na formularzu: Z-3 – jeśli jesteś pracownikiem lub Z-3b – jeśli wykonujesz działalność pozarolniczą, współpracujesz z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub jesteś duchownym lub Z-3a – jeśli jesteś inną osobą ubezpieczoną.
ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku.
Wniosek o przyznanie przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego należy złożyć w terminie co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.
poradnikpracownika.pl
Sprawdź: Dla kogo 14 emerytura? Wkrótce ruszają wypłaty, ale nie wszyscy dostaną pieniądze
Czy na świadczeniu rehabilitacyjnym można zwolnić pracownika?
Zgodnie z przepisami pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika, który przebywa na zwolnieniu i pobiera zasiłek chorobowy. Nieco inaczej wygląda sytuacji po przejściu na świadczenie rehabilitacyjne. Wówczas – w pewnych okolicznościach – pracodawca może rozwiązać umowę. Dotyczy to pracowników, którzy z uwagi na zły stan zdrowia, pozostają niezdolni do pracy przez okres dłuższy niż trzy miesiące, a jednocześnie są zatrudnieni w danym miejscu krócej niż 6 miesięcy.
Pracodawca może rozwiązać umowę również wtedy, gdy niezdolność do pracy przy jednoczesnym pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego trwa dłużej niż 3 miesiące.
Zobacz: Najniższa renta 2022 – ile wynosi? Od marca nowe stawki! Rekordowo wysokie podwyżki
Czytelnicy pytają o zasiłek rehabilitacyjny
Jeśli po zakończeniu okresu, na który przyznane zostało świadczenie rehabilitacyjne pracownik wciąż jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
W takiej sytuacji można złożyć odwołanie do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Od momentu otrzymania decyzji pracownik ma na to miesiąc.
90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni), 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres.
ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku i jeśli podejmie decyzję pozytywną, wypłaci pieniądze na konto.