Czy Jagna była w ciąży? Autor nie wyjaśnia wszystkich wątków, a uczniowie mają wątpliwości

Zeszłoroczna, niezwykła ekranizacja “Chłopów” na nowo obudziła ogromne zainteresowanie tą kultową powieścią Reymonta. Szczególnie poruszająca dla widzów okazała się historia Jagny. Po seansie pojawiło się wiele pytań o to, czy Jagna była w ciąży. To zagadnienie wzbudziło wyjątkowe zainteresowanie wśród uczniów, którzy inicjowali ciekawe dyskusje na lekcjach języka polskiego.

Czy Jagna była w ciąży?

Na najnowszą ekranizację powieści “Chłopi” wybrało się mnóstwo uczniów ze szkół średnich. Film stał się jednak nie tylko ekranową interpretacją kolejnej szkolnej lektury, ale przede wszystkim okazją do ciekawych dyskusji na różne tematy, ale nie te związane wyłącznie z problematyką książki.

Jak się okazuje, jeden wątek szczególnie zainteresował widzów (szczególnie uczniów), a konkretnie – kwestia ciąży. Główna bohaterka, mimo że wielokrotnie uprawia seks z mężczyznami i nie stosuje żadnego zabezpieczenia, nie zachodzi w ciążę. Zdaniem wielu oglądających film i czytających powieść jest to wątek, który odbiera książce realizmu.

Być może jednak jest uzasadnienie takiego rozwiązania fabularnego, zastosowanego przez Reymonta. Jagna bardzo wyróżnia się na tle całej społeczności chłopskiej. Jest mniej przyziemna, bardzo uczuciowa, nie interesują jej sprawy majątkowe, można określi ją jako bardziej artystyczną, wrażliwą duszę. Ciąża i narodziny dziecka mogłyby zbliżyć Jagnę do pozostałych bohaterek, a jej życie za bardzo przypominałoby życie wszystkich mieszkańców Lipiec.

Niemniej jednak w drugim tomie pojawia się sugestia, że Jagna może być w ciąży. Stwierdzają to jej matka Dominikowa oraz Maciej Boryna. Gdy widzą, że dziewczyna ma ochotę na ogórki kiszone, zapowiadają poród w okolicach żniw. Później jednak temat nie powraca, a dziecko nie pojawia się na świecie. Nie ma też mowy o poronieniu.

Zobacz: Test z lektury “Chłopcy z Placu Broni”. Te pytania skutecznie zweryfikują Twoją wiedzę

“Chłopi”. Ile było dzieci Boryny?

Boryna ma w sumie czwórkę dzieci – najstarszego syna Antka, który mieszka z nim w jednym domu wraz z rodziną. Między mężczyznami wciąż trwa konflikt o ziemię, który narasta po tym, jak Maciej decyduje się poślubić Jagnę.

Poza Antkiem Boryna ma także syna Grzelę, który jest w wojsku, oraz dwie córki – Magdę, żonę kowala, i dorastającą Józkę.

Sprawdź: Co się stało z Jagną po wygnaniu? Finał powieści różni się od ekranowych adaptacji

Czytelnicy pytają o Jagnę z “Chłopów”

Ile lat miała Jagna?

Jagna w momencie ślubu miała 19-20 lat.

Maciej Boryna dzieci – ile ich miał?

Boryna ma czwórkę dzieci – Antka, Grzelę, Magdę i Józkę.

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo