Co kupić komisji na obronę? Uniwersalne podarunki, które sprawdzą się najlepiej

Przełom czerwca i lipca to czas, kiedy na szkołach wyższych rozpoczyna się maraton z obronami pracy dyplomowych. Niezależnie od tego, czy student broni pracy licencjackiej, magisterskiej czy inżynierskiej, jest to zawsze ogromny stres i jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Ze względu na podniosłą atmosferę i okoliczności, często pojawia się pytanie, czy powinno się kupić jakiś prezent dla komisji egzaminacyjnej. A jeśli tak, to jaki? Sprawdź, co kupić komisji na obronę, aby nie popełnić nietaktu.

Co kupić komisji na obronę?

Obrona prac dyplomowych przypada najczęściej na pierwszą połowę lipca. Chociaż niewątpliwie wiąże się ona z olbrzymim stresem i wymaga ogromu przygotowań, to jednak jet to moment, na który studenci czekają z niecierpliwością. Stanowi bowiem bez wątpienia zwieńczenie i ukoronowanie dotychczasowych wysiłków, zamyka również pewien ważny etap w życiu i otwiera nowe możliwości.

Jak nie trudno się domyślić, samo wydarzenie ma charakter bardzo oficjalny i podniosły, a wszystko musi odbywać się zgodnie z procedurami. Dlatego wielu studentów zastanawia się, czy w tej poważnej atmosferze jest miejsce na wręczenie drobnych podarunków członkom komisji. Najczęściej zależy im oczywiście na tym, aby podziękować za pomoc promotorowi, szczególnie jeśli wyjątkowo mocno wspierał cały proces twórczy.

Prezenty dla komisji na obronie nie są jednak sprawą oczywistą. Wszystko zależy od tego, jakie zasady panują w danej szkole wyższej. Na niektórych uniwersytetach wręczanie upominków z tej okazji nie jest dobrze widziane i może być uznane za niestosowne. Nie jest to jednak powszechna reguła.

W większości środowisk podarowanie członkom komisji drobnego prezentu nie stanowi problemu. Zazwyczaj jednak wybiera się bukiety kwiatów i słodkości, ponieważ są to upominki na tyle uniwersalne, że zawsze pasują do okoliczności i nadają się zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zdecydowanie lepiej nie kupować zbyt wyszukanych i drogocennych prezentów – może to stawiać obdarowanego w niezręcznej sytuacji.

Najbezpieczniej postawić na klasykę. Oprócz kwiatów i słodyczy można ewentualnie kupić także bilety do teatru czy opery, które również są bardzo eleganckie i uniwersalne. Lepiej natomiast darować sobie personalizowane upominki czy alkohol. Jeśli chcemy wyjątkowo odwdzięczyć się promotorowi i mamy z nim naprawdę dobre relacje, można pokusić się o bardziej oryginalny prezent – np. dobrej jakości pióro.

Kiedy daje się prezent dla promotora? Moment wręczenia upominków jest niezwykle istotny. Należy to zrobić już po zakończeniu obrony i po ogłoszeniu rezultatów przez komisję. Absolutnie nie wolno tego robić przed całą procedurą lub w jej trakcie – mogłoby to zostać odebrane bardzo negatywnie.

Zobacz: Symbolika kwiatów. Jakie znaczenie niosą nasze bukiety?

Poczęstunek na obronę

Zazwyczaj obrona ma charakter bardzo formalny, w związku z czym nie towarzyszą jej żadne dodatki w postaci poczęstunku czy napojów. Chyba że chodziłoby o obronę doktoratu, która wygląda jednak nieco inaczej. Jeśli jednak danego dnia broni się więcej osób, można pomyśleć o przygotowaniu drobnych przekąsek. Należy to jednak ustalić wcześniej z promotorem i z pozostałymi studentami.

Sprawdź: Jak napisać dedykacje do książki?

Podziękowania dla komisji po obronie

Oficjalne podziękowania z wręczeniem kwiatów czy drobnych upominków powinny odbyć się już po zakończeniu wszystkich obron danego dnia. Oczywiście można podziękować słownie tuż po ogłoszeniu pozytywnego rezultatu, nie zawsze jednak można wówczas wręczyć również kwiaty czy prezenty, jeśli w kolejce na swoją obronę oczekuje po nas jeszcze kilka osób. Wręczanie upominków lepiej więc przełożyć na koniec dnia tak, aby nie powodować opóźnienia. Pamiętajmy, że obrona to ogromny stres i każdy chce mieć ją jak najszybciej za sobą.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo