Co jedzą jaskółki? Sprawdź, czym karmić te piękne ptaki, aby im nie zaszkodzić

Jaskółki to ptaki, które cieszą się w Polsce największą sympatią. Głównie dlatego, że zgodnie z przekonaniami ich pojawienie się na niebie oznacza rychłe nadejście wiosny. Są niewielkie, delikatne i pięknie śpiewają. Najliczniej występującym na terenie naszego kraju gatunkiem jest dymówka, która często buduje gniazda w pobliżu zabudowań. Czasami potrzebują pomocy człowieka, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda karmienie jaskółek. Co jedzą jaskółki? Czym karmić pisklęta jaskółki?

Co jedzą jaskółki?

Jaskółki to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych ptaków w Polsce. Najczęściej spotkanym gatunkiem jest jaskółka dymówka, która charakteryzuje się smukłą sylwetką, długimi i wąskimi skrzydełkami, a także dość długim ogonem. Wyróżniają ją także przepiękne barwy piór i wyjątkowy rozkład piór, który nadaje im bardzo oryginalnego wyglądu. Grzbiet, ogon oraz skrzydła mają kolor czarno-granatowy, ale z delikatnym połyskiem. Ponieważ jednak brzuszek ma jasnobeżowy, pod szyją tworzy się przeuroczy kołnierzyk. Kolejną cechą szczególną jest także ceglasto ubarwione gardło i czoło.

Jednak nie tylko specyficzny wygląd sprawia, że ptak cieszy się taką sympatią w naszym kraju. Przede wszystkim odpowiada za to fakt, że jego wspaniały śpiew staje się co roku zwiastunem zbliżającej się wiosny. Często budują gniazda w pobliżu zabudowań, a nawet na strychach budynków – zależy im na tym, aby pozostać poza zasięgiem ewentualnych drapieżników (m.in. rysiów, lisów czy sów).

Jaskółki wywołują pozytywne emocje również dlatego, że są to ptaki pożyteczne z naszego punktu widzenia. Żywią się bowiem komarami i muchami, czyli owadami, które są dla nas wyjątkowo uciążliwe w okresie wiosenno-letnim. Ich dieta składa się w zdecydowanej większości właśnie z owadów, dlatego sporą część dnia spędzają w locie. Jedzą bowiem także mszyce, ćmy, chrząszcze, osy, motyle i rozmaite inne gatunki insektów latających.

Zobacz: Te domowe sposoby na odkamienianie czajnika są naprawdę skuteczne!

Czym karmić małe jaskółki?

Niekiedy zdarza się, że jaskółka potrzebuje pomocy człowieka. Co roku można trafić na chorego, okaleczonego, osłabionego lub wygłodzonego ptaszka, któremu bez odpowiedniego zabezpieczenia i wsparcia może grozić śmierć. Jeśli znajdziemy takiego osobnika, najlepiej natychmiast powiadomić lokalny ekopatrol, “ptasi azyl” lub inne organizacje na rzecz ochrony zwierząt. W przypadku, gdyby było to jednak niemożliwe, może spróbować samodzielnie dokarmić ptaka. Specjaliści polecają kilka składników, które można w takiej sytuacji wykorzystać.

Czym karmić jaskółki? Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych przygotował następującą listę:

  • mieszanka dla ptaków owadożernych (dostępna w sklepach zoologicznych)
  • gammarus (dostępna w sklepach zoologicznych)
  • świerszcze, larwy mączniaka (dostępna w sklepach zoologicznych)
  • twaróg tłusty
  • tarta sepia (jako źródło wapnia) – dodawana do mieszanki przed karmieniem
  • woda z witaminami (komercyjnie dostępnymi dla drobiu lub gołębi).

Sprawdź: Ocet do prania – jak go użyć? Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty

Czym karmić pisklę jaskółki?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każde pisklę koniecznie wymaga naszej pomocy. Bezwzględnie należy zająć się tylko tymi, które mają widoczne rany, są bardzo młode (bez piór), zostały zaatakowane przez inne zwierzęta. Najlepiej w takiej sytuacji powiadomić lokalny ekopatrol lub ptasi azyl, ewentualnie inne organizację zajmujące się ochroną ptaków. W ostateczności można spróbować udać się do najbliższego weterynarza.

Jeśli znajdziemy starsze pisklę, które ma już pióra konturowe, czyli wygląda podobnie do rodziców, tylko jest mniejsze i zazwyczaj ma po prostu krótszy ogon i nie widzimy, żeby miało krwawiące rany, poza tym ptak wygląda na dziarskiego, żywo reaguje na bodźce i obserwuje cały czas otoczenie, nie należy takiego ptaka zabierać z miejsca znalezienia. Ptaki wychodzą z gniazd zanim nauczą się latać.Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków

W przypadku piskląt znacznie ważniejsze od pożywienia może okazać się odpowiednie najpojenie. Najlepiej więc podawać mu odrobinę wody (kilka kropli na końcówkę dzioba np. za pomocą pipety) oraz mieszankę martwych owadów (np. larw mączniaka), które można kupić w sklepach zoologicznych.

Zobacz: Podlewasz trawę, a ona schnie? Dowiedz się, czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem

Jak karmić jaskółkę?

Najlepiej, aby pokarm dla jaskółki składał się z mieszanki dla owadożernych. Poleca się uformowanie z tej mieszanki malutkich kuleczek, maksymalnie wielkości paznokcia, które następnie podaje się ptakowi. Trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie i delikatnie, aby zwierzę się nie zadławiło. Najrozsądniej byłoby pozostawić tę sprawę specjalistom, chyba że rzeczywiście nie ma takiej możliwości. Można także spróbować skontaktować się ze specjalną organizacją telefonicznie, aby otrzymać dokładne instrukcje.

Sprawdź: Wsyp sól do zlewu i odkryj jej niezwykłe właściwości! Sprawdzona i tania metoda na kuchenny problem

Jak uratować jaskółkę?

Jeśli chcemy pomóc chorej lub osłabionej jaskółce, najlepiej powiadomić działającą w pobliżu organizację zajmującą się ochroną zwierzą – np. ekopatrol lub ptasi azyl. W przypadku gdy w naszej okolicy nie ma takiego stowarzyszenia, możemy udać się po pomoc do najbliższego weterynarza. Jeśli chcemy pomóc ptaszkowi samodzielnie, ważne jest odpowiednie napojenie – czasami ważniejsze niż karmienie. Trzeba to jednak robić bardzo ostrożnie i powoli, aby ptak się nie zadławił. Można użyć pipety. A czym karmić młodą jaskółkę? Najlepiej mieszanką martwych owadów, które zakupić można w sklepie zoologicznym.

Zobacz: Co odstrasza chrabąszcze?

Rodzice pytają, co jedzą jaskółki

Czym karmić jaskółkę?

Mieszanką martwych owadów ze sklepu zoologicznego.

Co jedzą małe jaskółki?

Martwe owady ze sklepu zoologicznego (np. larwy mącznika).

Jaskółka co je?

Mieszanka dla ptaków owadożernych, gammarus, świerszcze, larwy mączniaka.

Pisklę jaskółki czym karmić?

Najlepiej mieszanka dla ptaków owadożernych, którą można kupić w sklepie zoologicznym.

Jak uratować małą jaskółkę?

Najlepiej powiadomić najbliższy ekopatrol lub ptasi azyl z okolicy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo