Czym najlepiej nawozić lawendę? Pokrusz i zalej wodą. Ta mieszanka to niezawodny patent ogrodników

Lawenda jest rośliną, która ma charakterystyczne, fioletowe kwiaty. Można ją uprawiać w Polsce i cieszy się w naszym kraju sporą popularnością. Zdobi ogrody i balkony, i trudno odwrócić od niej wzrok. Nie każdy jednak wie, jaka mieszanka sprawdzi się dla tej rośliny. Okazuje się, że nawóz do lawendy przygotujesz z resztek z kuchni bez potrzeby inwestowania w sklepowe preparaty.

Lawenda nie tylko wygląda, ale również i pachnie pięknie. Choć nie jest trudna w uprawie, warto od czasu do czasu wspomóc ją odpowiednim nawozem, dzięki czemu będzie zdrowo i bujnie rosła. Nie wiesz, jaką mieszankę zastosować? Sprawdzi się to, co zazwyczaj wyrzucasz do śmieci. Dzięki prostemu nawozowi lawenda będzie kwitła i cieszyła oko nawet przez całe lato.

Sprawdź: Posadź obok pomidorów, a plony będą ogromne. To niezawodny patent ogrodników

Nawóz do lawendy. Wykorzystaj skorupki od jajek w ogrodzie

Nawóz do lawendy możesz zrobić ze skorupek po jajkach, które zazwyczaj wyrzucasz do śmieci. Produkt jest bogaty w wapń, żelazo, siarkę, cynk i krzem, dlatego sprawdzi się zamiast sztucznych, sklepowych mieszanek. Skorupki regulują kwaśny odczyn pH gleby i sprawiają, że roślina pięknie rośnie. Ważne jednak, by stosować produkty tylko od ekologicznych dostawców, ponieważ nie zawierają one dodatkowych, sztucznych składników. Jak stosować nawóz ze skorupek po jajkach?

  1. Ugotuj jajka w nieosolonej wodzie.
  2. Obierz je i pokrusz skorupki.
  3. Zalej skorupki wodą i odstaw naczynie w suche i chłodne miejsce na kilka dni.
  4. Zamieszaj roztwór i podlej nim lawendę, a skorupki zmieszaj delikatnie z ziemią.

Nawóz ze skorupek jajek warto dostarczać lawendzie mniej więcej raz w miesiącu, a uwalniane powoli substancje zadbają o glebę i zdrowie rośliny.

Sprawdź: Włóż do wody, poczekaj 4 godziny i podlej zamiokulkasa. Szybko wypuści soczyste liście

Czym podlewać lawendę? Wykorzystaj drożdże jako nawóz

Lawendę możesz też nawozić roztworem z drożdży. Jak go przygotować? Rozpuść 100 g świeżych drożdży w 10 l ciepłej wody (sprawdzi się odstana deszczówka, która nie zawiera chloru) i odstaw mieszankę na około 1 godzinę w suche i chłodne miejsce. Po tym czasie podlewaj lawendę nierozcieńczonym nawozem. Drożdżami możesz podlewać roślinę przez cały sezon, mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Sprawdź: Zamiast wylewać, podlej pelargonie. Niepozorny płyn z kuchni to tajna broń ogrodników

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo