Uprawa pomidorów nie należy do trudnych. Przeciwnie – jest łatwa i przyjemna, a obfite zbiory mogą przynieść wiele radości. Jeśli chcesz cieszyć się w tym roku samymi okazałymi zbiorami, posadź obok pomidorów te rośliny. Triku nie powstydzi się żaden doświadczony ogrodnik.
Aktualnie trwa sezon na uprawę pomidorów w ogrodzie. Każdy chciałby, by plony były duże i soczyste, jednak nie zawsze wiemy, jak wspomóc wzrost roślin. Okazuje się, że ogromne znaczenie ma środowisko, w którym rosną. Sprawdź, co sadzić obok pomidorów, by cieszyć się tylko okazałymi zbiorami.
Co sadzić obok pomidorów? Postaw na sałatę
Połączenie sałaty i pomidorów sprawdzi się nie tylko na kanapkach. Okazuje się, że posadzenie warzyw w niewielkiej odległości sprawi, że gleba będzie wilgotna, na czym pozytywnie skorzystają pomidory. Z drugiej strony, krzaczki zapewnią sałacie odpowiednią ilość cienia, dzięki czemu oba warzywa urosną bujnie i zdrowo.
W jakiej odległości sadzić pomidory? Bliskie sąsiedztwo tych warzyw to klucz do sukcesu
Wiele osób docenia walory zdrowotne czosnku. Niektórzy przygotowują z niego opryski na rośliny, których aromat działa odstraszająco na wiele szkodników. Okazuje się, że podobne działanie przyniesie, jeśli posadzi się go w pobliżu pomidorów. Bliskie sąsiedztwo warzywa zapewni zdrową glebę, dzięki czemu pomidory będą silne i duże. Oprócz czosnku sprawdzi się też posadzenie szczypioru. Zapach sprawi, że rośliny nie zostaną zaatakowane przez szkodliwe uprawom mszyce. Pomidory zyskają też ochronę przed innymi chorobami.
Czego nie można sadzić obok pomidorów? Ci goście im nie służą
Oprócz korzystnego roślinnego sąsiedztwa są też połączenia, których warto unikać. Czego nie sadzić obok pomidorów? Lepiej zrezygnuj z bliskości tych roślin.
- Kapusta i rzodkiewka – Opóźnią kwitnienie i dojrzewanie pomidorów;
- Ogórek i papryka – Bliskie sąsiedztwo sprawi, że pomidory urosną słabiej. Dodatkowo rośliny atakowane są przez te same szkodniki, dlatego przy takim połączeniu ryzyko ataku rośnie;
- Ziemniaki – Posadzenie ich przy pomidorach zwiększa ryzyko porażenia plonów zarazą ziemniaczaną.