Dlaczego chryzantemy na cmentarz? Poznaj niezwykłą symbolikę tych popularnych kwiatów

Już od wielu lat chryzantemy zdecydowanie dominują wśród gatunków kwiatów, którymi ozdabiamy groby. Najczęściej kupujemy je w doniczkach lub w formie stroików, ale nierzadko pojawiają się również w wazonach. Kupowanie rozłożystych, wielobarwnych chryzantem stało się już poniekąd coroczną tradycją Wszystkich Świętych. 1 listopada na stoiskach pod cmentarzami można spotkać ogrom tych przepięknych kwiatów. Nie wszyscy jednak wiedzą, jaka jest ich symbolika. Dlaczego kupujemy chryzantemy na cmentarz?

Dlaczego kupujemy chryzantemy na cmentarz?

Tradycja odwiedzania grobów bliskich 1 listopada, w Święto Wszystkich Świętych jest w polskiej kulturze bardzo mocno zakorzeniona i wiele osób nie wyobraża sobie, aby w niej nie uczestniczyć. Zwyczaje związane z tym dniem nie kończą się jednak na samej wizycie na cmentarzu czy w kościele. Niezwykle istotnym elementem obchodów jest również porządkowanie, a następnie dekorowanie grobów. Służą do tego nie tylko znicze, ale także kwiaty – cięte lub w doniczce, a także w formie wiązek, stroików czy po prostu – o ile jest taka możliwość – zasadzone wokół grobu.

Sprawdź: Czy 2 listopada jest wolne od pracy i szkoły? To jedno z ważniejszych świąt kościelnych

Już od dekad na polskich cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych królują przede wszystkim chryzantemy, które stały się poniekąd symbolem tego święta. Sięgamy po nie głównie dlatego, że są dostępne w szerokiej ofercie jesienią – wybór co roku jest bardzo duży. Występują w szerokiej gamie barw, a przy tym są odporne i wytrzymałe na niezbyt optymalne warunki pogodowe. Najważniejszym i decydującym powodem jest jednak to, że zwyczajnie pięknie się prezentują i stanowią naprawdę elegancką dekorację. Z zakupem chryzantem wiążą się jednak również względy mniej przyziemne – przyczyną takiego rozpowszechnienia się tego gatunku jest również jego symbolika.

Zobacz: Dlaczego zapalamy znicze na cmentarzu? Symbolika światła jest bardzo znacząca. Sprawdź, skąd wziął się ten zwyczaj

Symbolika chryzantem. Co oznaczają chryzantemy na grobie?

W powszechnej świadomości chryzantema na tyle kojarzy się już ze Świętem Zmarłych, że kojarzy się przede wszystkim ze smutkiem, zadumą i refleksją, a nawet wprost ze śmiercią. Wbrew pozorom jednak jej znaczenie jest zupełnie inne, dużo bardziej optymistyczne. Chryzantemy w kolorze czerwonym symbolizują miłość, różowe – oddanie i tęsknotę, a żółte – myślenie o ukochanej, bliskiej osobie.

Kwiaty chryzantem w niektórych kulturach wyrażają również siłę i trwałość (co ma związek z tym, że są bardzo wytrzymałe). Niekiedy uchodzi również za symbol odrodzenia i rozpoczęcia nowego życia, co również można powiązać ze Świętem Zmarłych. Osoby religijne wierzą bowiem, że śmierć nie jest końce, a jedynie początkiem życia wiecznego.

Jak więc widać, chryzantemy to kwiaty, które nadadzą się nie tylko na cmentarz czy na pogrzeb. Należy jednak pamiętać, że w naszej kulturze już tam mocno utożsamiły się z 1 listopada, że podarowanie ich na inną okazję może być uznane za nietaktowne.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo