Czy mamy 2 listopada wolne od szkoły i pracy? To jedno z ważniejszych świąt kościelnych

W pierwszych dniach listopada czekają na nas dwa ważne święta: 1 listopada Wszystkich Świętych oraz 2 listopada Zaduszki. Pierwsza tradycja jest nam wszystkim bardzo dobrze znana i obchodzona właściwie w całej Polsce. O Dniu Zadusznym wiadomo jednak zazwyczaj nieco mniej, chociaż jest również bardzo istotne kościelne święto. Czy 2 listopada jest wolne od szkoły? Czy 2 listopada jest wolny od pracy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 2 listopada to Dzień Zaduszny, bardzo ważne święto w tradycji chrześcijańskiej. Tego dnia wspomina się zmarłych, a intencją modlitw w kościołach są przede wszystkim dusze czyśćcowe, które czekają na zbawienie.
  • 1 listopada wypada święto Wszystkich Świętych i to tego dnia przyjęło się odwiedzać cmentarze i wspominać zmarłych bliskich. W tradycji kościelnej jest to jednak święto poświęcone szczególnie świętym, kanonizowanym oraz beatyfikowanym, wszystkim duszom, które dostały się do nieba.
  • 2 listopada nie jest dniem wolnym. Tego dnia wszystkie szkoły, firmy, urzędy i sklepy są otwarte i pracują normalnie.

Czy 2 listopada jest wolny od szkoły 2022?

Dzień Zaduszny również, podobnie jak 1 listopada, jest bardzo ważnym świętem. Dlatego wiele osób, zastanawia się, czy drugiego listopada dzieci idą do szkoły. Informacja ta szczególnie interesuje uczniów, którzy chętnie dłużej pozostaliby w domu. Niestety tego dnia trzeba powrócić do szkolnych obowiązków. 2 listopada nie jest wolny od szkoły, przynajmniej oficjalnie. Tego dnia wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki powinny pracować normalnie, a dzieci powinny wrócić do codziennych zajęć. Jeśli jednak dyrektor zdecyduje inaczej i postanowi wykorzystać jeden dzień z przysługującej mu puli dni dyrektorskich. Wówczas dana szkoła czy przedszkole mogą być zamknięte, ale należy pamiętać, że jest to indywidualna kwestia dla każdej placówki.

Sprawdź: Zaduszki: wiersze z okazji Święta Zmarłych. Utwory refleksyjne, poetyckie

Czy 2 listopada jest wolny od pracy?

Dzień Zaduszny, czyli przypadające na 2 listopada święto jest uroczystością o dużym znaczeniu w katolickim kalendarzu liturgicznym. Mimo to jednak 2 listopada wolny od pracy niestety nie jest. W przeciwieństwie do 1 listopada, Zaduszki nie są dniem ustawowo wolnym, dlatego we wtorek 2 listopada wracamy do pracy. Wszystkie urzędy, firmy i instytucje funkcjonują w normalnym trybie.

Zobacz: Wiersze i cytaty o śmierci kogoś bliskiego

2 listopada wolne? Sklepy będą zamknięte?

Oprócz pojawiających się wątpliwości, czy Dzień Zaduszny jest wolny od szkoły i pracy, sporo osób zastanawia się także, czy 2 listopada sklepy są otwarte w normalnym trybie. Zaduszki to ważne święto kościelne, ale traktowane jest jako zwyczajny dzień pracy, dlatego 2 listopada wszystkie galerie handlowe i sklepy są otwarte normalnie. Można więc będzie tego dnia swobodnie zrobić zakupy w dowolnym supermarkecie.

Sprawdź: Plama z wosku na pomniku granitowym – Czym zmyć wosk z pomnika?

1 listopada wolny od pracy? Pracujemy we Wszystkich Świętych?

Zgodnie z obowiązującym prawem i tradycją Wszystkich Świętych to bardzo ważne święto związane z kulturą chrześcijańską i jest ono ustawowo wolne od pracy i szkoły. 1 listopada wszystkie szkoły, firmy, urzędy czy sklepy muszą zostać zamknięte, a większość osób może cieszyć się dniem wolnym i odpoczywać. Kolejna taka okazja już niedługo później, ponieważ już 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które również jest dniem wolny od szkoły i pracy.

Zobacz: 1 listopada – Jak spędzamy Dzień Wszystkich Świętych?

Listopad – dni wolne od szkoły i pracy

Listopad to pierwszy miesiąc od początku roku szkolnego, kiedy dzieci oraz ich rodzice mogą liczyć na chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Pierwsze wolne to oczywiście 1 listopada, który w tym roku przypada na wtorek, a więc może przedłużyć nam weekend (większość szkół zapewne będzie miała wolne 31 października, a osoby pracujące mogą wziąć wolne). Dosyć atrakcyjnie zapowiada się również 11 listopada, czyli ustawowo wolny od pracy dzień związany z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości. Święto Niepodległości wypada w piątek, co także oznacza przedłużony weekend. Niektórzy dyrektorowi szkół w takich sytuacjach postanawiają zwolnić uczniów z zajęć, aby także mieli długi weekend. Warto się zorientować, czy w placówce, do której uczęszcza nasze dziecko również planowane jest takie rozwiązanie.

Zobacz: Dni wolne 2022/2023. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

Zaduszki 2 listopada – co to za święto?

Święto Wszystkich Świętych, które obchodzimy co roku 1 listopada, jest raczej powszechnie znane. Tego dnia zgodnie z tradycją odwiedzamy cmentarze i spotkamy się przy grobach, aby powspominać zmarłych bliskich. Zazwyczaj przy okazji odwiedzamy także bliższą lub dalszą rodzinę i zasiadamy do wspólnego obiadu. 1 listopada to dzień pełen zadumy i refleksji, kiedy rozmyślamy o śmierci i stracie, a pamięcią wracamy do szczęśliwych chwil spędzonych ze bliskimi zmarłymi.

Zwyczajowo przyjęło się, że to właśnie 1 listopada jest dniem pamięci o naszych nieżyjących krewnych i momentem, kiedy odwiedzamy ich groby. Tymczasem zgodnie z kalendarzem kościelnym dzień poświęcony zmarłym przypada tak naprawdę na 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych. 1 listopada to uroczystość Wszystkich Świętych, a więc święto na cześć wszystkich, którzy zostali zbawieni i dostali się do nieba, przede wszystkich oficjalnych świętych – kanonizowanych i beatyfikowanych.

Sprawdź: Cytaty dla zmarłego taty – najpiękniejsze wiersze ku pamięci taty

Pełna nazwa święta przypadającego na 2 listopada to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji chrześcijańskiej przyjęło się, że tego dnia podczas nabożeństw i modlitw wspomina się szczególnie dusze czyścowe, które muszą odpokutować tam różne winy, aby dostąpić zbawienia. Uważa się, że tradycja zaduszek ma swoje źródło jeszcze w kulturach pogańskich. W podobnym okresie swoje święta ku czci zmarłych obchodzili m.in. Celtowie, Germanie i część Słowian.

Na terenie Polski już w okresie przedchrześcijańskim uroczystości związane z kultem zmarłych miały bardzo duże znaczenie. Tego dnia odbywały się różnego rodzaju obrzędy z przywoływaniem dusz zmarłych – najczęściej tych przebywających w czyśćcu. Jeden z takich zwyczajów, który przetrwał jeszcze do XIX wieku, zainspirował Adama Mickiewicza do stworzenia “Dziadów”. Wiara w to, że w Dzień Zaduszny przybywają goście z zaświatów była tak silna, że jeszcze w XIX wieku niektórzy ludzie bali się tego dnia wychodzić z domu, nie wyruszali w podróż i nie odwiedzali się nawzajem. Panowało bowiem powszechne przekonanie, że jest to moment, kiedy po ziemi chodzą także złe dusze i straszą. Zwyczaj palenia zniczy wywodzi się właśnie z tych wierzeń, ponieważ uważano wówczas, że ogień chroni przed złymi mocami.

Sprawdź: Wiązanki na Wszystkich Świętych. Jakie kwiaty wybrać? Sprawdź, jak wykonać piękny stroik własnoręcznie

Czytelnicy pytają, czy 2.11 jest dniem wolnym od szkoły i pracy

Co jest 2 listopada?

2 listopada to Święto Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny. W kościele zazwyczaj tego dnia modli się w intencji dusz czyśćcowych.

Zaduszki czy wolne?

Dzień Zaduszny wolny od pracy ani szkoły oficjalnie nie jest – wszyscy powinni wrócić tego dnia do swoich codziennych obowiązków (chyba że dyrektor postanowi dać swoim uczniom wolne, ale to już zależy od danej placówki). Otwarte są również wszystkie sklepy, galerie handlowe, urzędy, firmy itd.

Czy 2 listopada idziemy do szkoły?

Tak, 2 listopada wolne od szkoły niestety nie jest, ponieważ nie jest to już oficjalne święto. Nie jest to dzień ustawowo wolny, tego dnia wszyscy wracają do normalnych obowiązków.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?

Z 1 i 2 listopada wolne mamy tylko 1.11, 2 listopada jest normalnym dniem roboczym.

Czy 2 listopada dzieci idą do szkoły?

Tak, 2 listopada to normalny dzień szkoły.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general