Czy 2 listopada jest wolny od szkoły i pracy?

Zbliża się listopad 2021. To pierwszy miesiąc od początku roku szkolnego, kiedy możemy liczyć na nieco dłuższy odpoczynek. Już w pierwszych dniach listopada czekają na nas dwa ważne święta: 1 listopada Wszystkich Świętych oraz 2 listopada Zaduszki. Jaka dokładnie tradycja wiąże się z Dniem Zadusznym? Czy 2 listopada jest wolny od szkoły i pracy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 2 listopada to Dzień Zaduszny, bardzo ważne święto w tradycji chrześcijańskiej. Tego dnia wspomina się zmarłych, a intencją modlitw w kościołach są przede wszystkim dusze czyśćcowe, które czekają na zbawienie.
  • 1 listopada wypada święto Wszystkich Świętych i to tego dnia przyjęło się odwiedzać cmentarze i wspominać zmarłych bliskich. W tradycji kościelnej jest to jednak święto poświęcone szczególnie świętym, kanonizowanym oraz beatyfikowanym, wszystkim duszom, które dostały się do nieba.
  • 2 listopada nie jest dniem wolnym. Tego dnia wszystkie szkoły, firmy, urzędy i sklepy są otwarte i pracują normalnie.

Czy 2 listopada jest wolny od szkoły?

Dzień Zaduszny również, podobnie jak 1 listopada, jest bardzo ważnym świętem. Dlatego wiele osób, zastanawia się, czy 2 listopada jest wolny od szkoły. Informacja ta szczególnie interesuje uczniów, którzy chętnie dłużej pozostaliby w domu. Niestety tego dnia trzeba powrócić do szkolnych obowiązków. 2 listopada nie jest wolny od szkoły. Tego dnia wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki pracują normalnie, a dzieci wracają do codziennych zajęć.

Sprawdź: Dni wolne od szkoły 2021/2022: Jak wygląda kalendarz tego roku szkolnego?

Czy 2 listopada jest wolny od pracy?

Dzień Zaduszny, czyli przypadające na 2 listopada święto jest uroczystością o dużym znaczeniu w katolickim kalendarzu liturgicznym. Mimo to jednak 2 listopada wolny od pracy niestety nie jest. W przeciwieństwie do 1 listopada, Zaduszki nie są dniem ustawowo wolnym, dlatego we wtorek 2 listopada wracamy do pracy. Wszystkie urzędy, firmy i instytucje funkcjonują w normalnym trybie.

2 listopada – sklepy

Oprócz pojawiających się wątpliwości, czy 2 listopada jest wolny od szkoły i pracy, sporo osób zastanawia się także, czy 2 listopada sklepy są otwarte w normalnym trybie. Zaduszki to ważne święto kościelne, ale traktowane jest jako zwyczajny dzień pracy, dlatego 2 listopada wszystkie galerie handlowe i sklepy są otwarte normalnie. Można więc będzie tego dnia swobodnie zrobić zakupy w dowolnym supermarkecie.

Czy Wszystkich Świętych 1 listopada jest dniem wolnym od szkoły i pracy?

Zgodnie z obowiązującym prawem i tradycją Wszystkich Świętych to bardzo ważne święto związane z kulturą chrześcijańską i jest ono ustawowo wolne od pracy i szkoły. 1 listopada wszystkie szkoły, firmy, urzędy czy sklepy muszą zostać zamknięte, a większość osób może cieszyć się dniem wolnym i odpoczywać. Kolejna taka okazja już niedługo później, ponieważ już 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które również jest dniem wolny od szkoły i pracy.

Zobacz: 1 listopada – Jak spędzamy Dzień Wszystkich Świętych?

Listopad – dni wolne od szkoły i pracy

Listopad to pierwszy miesiąc od początku roku szkolnego, kiedy dzieci oraz ich rodzice mogą liczyć na chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Pierwsze wolne to oczywiście 1 listopada, który w tym roku przypada na poniedziałek, a więc nieznacznie przedłuży nam weekend. Nieco bardziej atrakcyjnie zapowiada się 11 listopada, czyli ustawowo wolny od pracy dzień związany z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości wypada bowiem w czwartek, czyli wystarczy wziąć urlop w piątek, aby przedłużyć weekend wydłużył się aż od dwa dni. Niektórzy dyrektorowi szkół w takich sytuacjach postanawiają zwolnić uczniów z zajęć, aby także mieli długi weekend. Warto się zorientować, czy w placówce, do której uczęszcza nasze dziecko również planowane jest takie rozwiązanie.

Sprawdź: Dlaczego uczniowie nie odpoczną w dni wolne w listopadzie 2021? 

Zaduszki 2 listopada – co to za święto?

Święto Wszystkich Świętych, które obchodzimy co roku 1 listopada, jest raczej powszechnie znane. Tego dnia zgodnie z tradycją odwiedzamy cmentarze i spotkamy się przy grobach, aby powspominać zmarłych bliskich. Zazwyczaj przy okazji odwiedzamy także bliższą lub dalszą rodzinę i zasiadamy do wspólnego obiadu. 1 listopada to dzień pełen zadumy i refleksji, kiedy rozmyślamy o śmierci i stracie, a pamięcią wracamy do szczęśliwych chwil spędzonych ze bliskimi zmarłymi.

Zwyczajowo przyjęło się, że to właśnie 1 listopada jest dniem pamięci o naszych nieżyjących krewnych i momentem, kiedy odwiedzamy ich groby. Tymczasem zgodnie z kalendarzem kościelnym dzień poświęcony zmarłym przypada tak naprawdę na 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych. 1 listopada to uroczystość Wszystkich Świętych, a więc święto na cześć wszystkich, którzy zostali zbawieni i dostali się do nieba, przede wszystkich oficjalnych świętych – kanonizowanych i beatyfikowanych.

Pełna nazwa święta przypadającego na 2 listopada to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji chrześcijańskiej przyjęło się, że tego dnia podczas nabożeństw i modlitw wspomina się szczególnie dusze czyścowe, które muszą odpokutować tam różne winy, aby dostąpić zbawienia. Uważa się, że tradycja zaduszek ma swoje źródło jeszcze w kulturach pogańskich. W podobnym okresie swoje święta ku czci zmarłych obchodzili m.in. Celtowie, Germanie i część Słowian.

Zobacz: Halloween 2021 – historia i zwyczaje

Na terenie Polski już w okresie przedchrześcijańskim uroczystości związane z kultem zmarłych miały bardzo duże znaczenie. Tego dnia odbywały się różnego rodzaju obrzędy z przywoływaniem dusz zmarłych – najczęściej tych przebywających w czyśćcu. Jeden z takich zwyczajów, który przetrwał jeszcze do XIX wieku, zainspirował Adama Mickiewicza do stworzenia “Dziadów”. Wiara w to, że w Dzień Zaduszny przybywają goście z zaświatów była tak silna, że jeszcze w XIX wieku niektórzy ludzie bali się tego dnia wychodzić z domu, nie wyruszali w podróż i nie odwiedzali się nawzajem. Panowało bowiem powszechne przekonanie, że jest to moment, kiedy po ziemi chodzą także złe dusze i straszą. Zwyczaj palenia zniczy wywodzi się właśnie z tych wierzeń, ponieważ uważano wówczas, że ogień chroni przed złymi mocami.

Rodzice pytają, czy 2 listopada jest wolny od szkoły i pracy:

Co jest 2 listopada?

2 listopada to Święto Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny. W kościele zazwyczaj tego dnia modli się w intencji dusz czyśćcowych.

2 listopada: czy galerie handlowe są otwarte?

Tak, 2 listopada wszystkie galerie handlowe i instytucje państwowe, urzędy, szkoły i sklepy będą otwarte.

Które dni są wolne od pracy i szkoły w listopadzie?

Dni wolne od pracy i szkoły w listopadzie to 1 (Wszystkich Świętych) oraz 11 (Święto Niepodległości) listopada.

Czy 2 listopada sklepy są otwarte?

Tak, 2 listopada sklepy są otwarte w całej Polsce.

Czy 2 listopada idziemy do szkoły?

Tak, 2 listopada wolne od szkoły niestety nie jest, ponieważ nie jest to już oficjalne święto. Nie jest to dzień ustawowo wolny, tego dnia wszyscy wracają do normalnych obowiązków.

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Wróżby andrzejkowe dla dzieci

Wróżby andrzejkowe dla dzieci pozwalają na wspaniałą zabawę. Dzieci uwielbiają robić nowe rzeczy i ciekawe są przyszłości – lubią też poznawać zwyczaje i tradycje. Andrzejki to zatem idealny moment by...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Tłusty Czwartek – cytaty

Jeśli chodzi o Tłusty Czwartek, cytaty o pączkach bywają chętnie wyszukiwane i wykorzystywane na przykład do przesyłania okazjonalnych życzeń. Pączki to wyroby cukiernicze w kształcie lekko spłaszczonej kuli, wyrabiane z...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje, Urodziny

Ile pieniędzy dać na 18 urodziny 2021?

Ile dać na 18 urodziny? Osiągnięcie pełnoletności to niezwykły czas w życiu każdego młodego człowieka. Wielu z nas miało zapewne nieraz dylemat, ile powinniśmy przeznaczyć na prezent dla solenizanta obchodzącego...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe to nieodłączny element imprez urządzanych w Andrzejki, czyli w wigilię imienin obchodzonych przez Andrzeja. Andrzejki w 2020 roku wypadają dziś, czyli w nocy z niedzieli 29 listopada na...

Czytaj dalej →
Cotygodniowy Łamacz Głowy

Cotygodniowy Łamacz Głowy #1

Cotygodniowy Łamacz Głowy… … czyli niedzielna łamigłówka. Od dziś, w każdą niedzielę będziemy publikować kolejną odsłonę Łamacza Głowy. Odpowiedzi szukajcie u nas we wtorki. Quizy, rebusy, zagadki i wszystko inne,...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Eozynofile podwyższone u dziecka

O czym mogą świadczyć eozynofile podwyższone u dziecka? Czym w ogóle są krwinki białe, do których zaliczamy eozynofile i czy ich podwyższony poziom powinien być niepokojącym sygnałem? Jak zbadać ich...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general