Ile wynosi nagroda na Dzień Nauczyciela? Wszystko zależy od dyrektora oraz wysokości budżetu.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczycielom zazwyczaj wręczane są specjalne nagrody. Zgodnie z przepisami określonymi w Karcie Nauczyciela przyznawane są za znaczące osiągnięcia wychowawcze i dydaktyczne i mają charakter uznaniowy. Wysokość nagrody zależy głównie od budżetu organów prowadzących szkoły oraz od indywidualnych regulacji danej placówki. Sprawdź, ile może wynosić nagroda na Dzień Nauczyciela.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nagrody dla nauczycieli są zwykle przyznawane w okolicach 14 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
  • O wysokości nagrody decyduje przede wszystkim budżet, jakim dysponuje organ zarządzający placówką oraz dyrektor szkoły.
  • Zgodnie z przepisami zawartymi w Karcie Nauczyciela w ramach budżetu samorządowego musi zostać utworzony specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli.
  • Nagrody od dyrektora mają charakter uznaniowy, a zatem w ramach otrzymanych z budżetu środków dyrektor samodzielnie może podjąć decyzję o tym, którego nauczyciela nagrodzić i jaką kwotą.

Nagroda na Dzień Nauczyciela – jakie są kryteria przyznawania?

Kwestię przyznawania nagród z okazji Dnia Edukacji Narodowej reguluje artykuł 49. Karty Nauczyciela. Zgodnie z przepisami każdy organ prowadzący szkoły (czyli samorząd) tworzy w ramach budżetu specjalny fundusz przeznaczony na nagrody dla nauczycieli. Środki zarezerwowane na ten cel muszą wynosić co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych. Nagrody mają charakter uznaniowy i przyznawane są zazwyczaj za znaczące osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły. Jak wynika z zapisów Karty Nauczyciela ogólne kryteria oraz tryb wręczania nagród określa organ prowadzący daną placówkę.

Zobacz też: Czy Dzień Nauczyciela 2021 jest dniem wolnym od nauki?

W praktyce wygląda to tak, że fundusz utworzony na nagrody dla nauczycieli zostaje podzielony na dwie pule. Zazwyczaj większość środków otrzymuje do dyspozycji dyrektor, który następnie przeznacza je na nagrody. Pozostała część funduszu wykorzystywana jest na nagrody od organów prowadzących szkoły (np. od burmistrza czy prezydenta miasta). Szczegółowe kryteria wręczania nagród od dyrektora są zazwyczaj określone w regulaminie danej placówki. Ostateczna decyzja o przyznaniu nagrody oraz o jej wysokości należy zatem wyłącznie do dyrektora. Rzecz jasna, dyrektor nie może przyznać nagrody samemu sobie.

Zobacz: Nauka zdalna już wkrótce?

Nagrodę najczęściej otrzymują nauczyciele, którzy wykazali się szczególnymi osiągnięciami lub wyróżniają się wyjątkowym zaangażowaniem w pracę dydaktyczno-wychowawczą. Na wyróżnienie mogą liczyć pedagodzy, którzy np. uzyskują dobre wyniki nauczania (sukcesy uczniów na olimpiadach), wprowadzają nowatorskie metody przekazywania wiedzy czy organizują dodatkowe zajęcia, uroczystości, wykłady itp.

Od czego zależy wysokość nagrody dla nauczycieli?

Każdy dyrektor szkoły ma do dyspozycji ściśle konkretną kwotę, którą musi przeznaczyć na nagrody dla nauczycieli. Taki fundusz zostaje wcześniej szczegółowo określony w budżecie danego organu prowadzącego placówkę (co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych), a następnie przekazane do dyspozycji dyrektora.

Sprawdź też: Kiedy jest Światowy Dzień Nauczyciela, a kiedy polski Dzień Edukacji Narodowej?

Nagrody dyrektora mają charakter uznaniowy, a zatem w ramach przyznanych środków dyrektor może dowolnie decydować o ich wysokości dla poszczególnych nauczycieli.

Nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla pracowników niepedagogicznych

Warto również wspomnieć o tym, że z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrody mogą otrzymać także pracownicy administracji oraz obsługi. Na ten cel organ prowadzący szkołę – podobnie jak w przypadku nagród dla nauczycieli również tworzy specjalny fundusz w ramach budżetu na wynagrodzenia pracowników niepedagogicznych. Środki te także pozostają do dyspozycji dyrektora, który następnie przydziela nagrody pracownikom niepedagogicznym na podstawie szczegółowych kryteriów zawartych w wewnętrznym regulaminie placówki. Warunkiem otrzymania nagród są najczęściej szczególne zasługi i osiągnięcia w pracy zawodowej dla szkoły.

Źródła:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Kiedy jest Dzień Chłopaka?

Dzień Chłopaka to święto, które obchodzą nawet ci całkiem duzi już chłopcy, którzy w zasadzie powinni świętować Dzień Mężczyzny. Zapewne jak wszystkie kobiety lubisz celebrować Walentynki czy Dzień Kobiet, więc...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje, Urodziny

Ile pieniędzy dać na 18 urodziny 2021?

Ile dać na 18 urodziny? Osiągnięcie pełnoletności to niezwykły czas w życiu każdego młodego człowieka. Wielu z nas miało zapewne nieraz dylemat, ile powinniśmy przeznaczyć na prezent dla solenizanta obchodzącego...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe to nieodłączny element imprez urządzanych w Andrzejki, czyli w wigilię imienin obchodzonych przez Andrzeja. Andrzejki w 2020 roku wypadają dziś, czyli w nocy z niedzieli 29 listopada na...

Czytaj dalej →
Tata, Rodzice

Jak być dobrym ojcem?

Dobry tata, czyli jaki? Jak być dobrym tatą? Jeszcze kilkanaście lat temu panowie zadawali sobie to pytanie jedynie w myślach i nieco wstydliwie. Gdzieś w ich otoczeniu dominowało przecież przekonanie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general