Ile kosztuje in vitro w Polsce? Prześwietlamy realne koszty i porównujemy je z cennikiem na 2024 rok

Jeśli para wyczerpała już możliwości naturalnego poczęcia dziecka, ostatnią szansą pomocy jest in vitro. Ta procedura pomaga od 40 lat spełnić marzenie o zostaniu rodzicami, a dzięki niej przyszło na świat już blisko 8 milionów dzieci. Zdecydowanie jednak nie jest to zabieg tani. Co więcej, koszt in vitro może znacząco się różnić w zależności od kondycji zdrowotnej i sytuacji danej pary, kliniki, miejscowości i oczywiście, ilości wykonanych prób. Ile kosztuje in vitro w Polsce?

Ile kosztuje in vitro? Cena procedury in vitro

Na koszt całkowity procedury nie składa się jedynie zapłodnienie in vitro. Cena procedury to łączy koszt badań wstępnych, badań rozszerzonych, pobranie komórki/komórek, zapłodnienie, transfer zarodka. To jednak najczęściej jedynie podstawowy program, który nie obejmuje nadzoru nad implantacją, badań po zapłodnieniu i leków wspomagających utrzymanie ciąży. A wszystkie te kwestie kosztują – i to nie mało.

Sprawdź: Czym jest kapacytacja plemników?

W internecie można znaleźć informację, że orientacyjny koszt całkowity procedury in vitro to około 8 tysięcy złotych. Tymczasem dla wielu par może wynieść 40 000, a nawet dwa razy więcej! Nie prowadzone są zbiorcze statystyki dotyczące kosztów ponoszonych przez pary, jednak z deklaracji pacjentów można wywnioskować, że decydując się na in vitro należy zarezerwować około 15 tysięcy złotych. Niektórzy mówią nawet o 20 tysiącach.

Cena badań do in vitro

In vitro, jak każda poważna procedura medyczna, wymaga odpowiedniej kwalifikacji. Dlatego para zdecydowana na skorzystanie z oferty konkretnej kliniki najpierw kierowana jest na specjalistyczne badania, pozwalające poznać ich stan zdrowia. W przypadku kobiet starających się o dziecko, do wstępnych badań zaliczana jest cytologia, stężenie TSH, prolaktyny, AMH i FSH. U mężczyzn bardzo ważne jest ocenienie jakości nasienia (seminogram komputerowy, badanie nasienia), a także ogólne badania, takie jak morfologia. W bardziej skomplikowanych przypadkach, lekarz może zalecić rozbudowane pakiety, obejmujące badania mykologiczne i wirusologiczne. Zatem koszty przed kwalifikacją do in vitro mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych dla obojga partnerów łącznie. Po zakwalifikowaniu się do procedury, niezbędne jest wykonanie przez kobietę wszystkich tym samych badań, które Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przy planowaniu ciąży: a to nierzadko kolejne kilkaset złotych.

Ile kosztuje in vitro w Polsce? Cennik a realny koszt w 2024 roku

To, ile kosztuje in vitro zależne jest od wielu zmiennych: miejscowości, kliniki, specjalistów przejmujących pieczę nad procedurą, stanu zdrowia starających się przyszłych rodziców, ilości koniecznych do osiągnięcia powodzenia prób i stopnia rozbudowania pakietu, na który para się zdecyduje.

Poznaj: Najczęstsze przyczyny bezpłodności kobiecej

Najczęściej podaje się, że koszt in vitro bez refundacji państwowej to około 10 tysięcy za pojedynczą próbę. Koszt ten nie obejmuje badań kwalifikacyjnych, często również leków hormonalnych i nadzoru nad implantacją. To również koszt samej procedury, więc nie zalicza się do nich kosztów badań poprzedzających pobranie komórki jajowej i jej inseminację – a to może zwiększyć całościowe koszty o 6 tysięcy złotych.

Już ogólne przejrzenie cenników różnorodnych klinik specjalizujących się w leczeniu bezpłodności w Polsce daje obraz, że znalezienie jednego, obowiązującego wszędzie cennika jest niemal niemożliwe. Do kosztów procedury doliczyć należy również renomę danej kliniki, ilość posiadanych przez nią certyfikatów i skuteczność, jaką jest się w stanie poszczycić.

Sprawdź: Na czym polega i jak przebiega diagnostyka preimplantacyjna?

Procedura in vitro to jednak nie tylko samo pobranie materiału, inseminacja i przeniesienie zarodka, ale również leki do stymulacji in vitro. Cena tych leków to około 2000 złotych i może w całości podlegać refundacji. Niezbędne jest jednak spełnienie szeregu warunków: kobieta starająca się o dziecko nie może mieć przekroczonego 40. roku życia, nie stwierdzono u niej nawracających poronień z aktualnym partnerem, stężenie FSH w jej krwi mieści się w wyznaczonym przedziale i nie podejmowała w przeszłości nieudanych prób zapłodnienia pozaustrojowego (refundacja obejmuje maksymalnie 3. cykle).

Dowiedz się: Ile dni po inseminacji dochodzi do zapłodnienia?

Dofinansowanie in vitro

Państwowy program dofinansowania procedury in vitro trwał od lipca 2013 do czerwca 2016 roku, kiedy ostatecznie został zamknięty przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W tym czasie z dofinansowania skorzystało blisko 19 tysięcy par, a urodziło się blisko 9 tysięcy dzieci. Od tego momentu koszt procedury in vitro musi być całościowo opłacany z kieszeni starających się o zostanie rodzicami partnerów. Szacuje się, że jest to wydatek niemały – rzędu nawet 16 tysięcy złotych licząc za pojedynczą próbę.

Z tego powodu niektóre samorządy zdecydowały się wspomóc starania pragnących zostać rodzicami i ruszyły miejskie programy refundacji. Nie gwarantują one pełnego zwrotu środków, ale dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych do 3. podejmowanych prób. Na liście miast wspierających partnerów w walce z bezpłodnością znajduje się Łódź, Szczecinek, Częstochowa, Warszawa, Chojnice, Słupsk, Bydgoszcz, Tarnów Podgórny – lista co pewien czas się zwiększa.

Sprawdź: Czym się różni naprotechnologia od in vitro?

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo