Ile kosztuje in vitro w Polsce? Prześwietlamy realne koszty i porównujemy je z cennikiem na 2021 rok

Jeśli para wyczerpała już możliwości naturalnego poczęcia dziecka, ostatnią szansą pomocy jest in vitro. Ta procedura pomaga od 40 lat spełnić marzenie o zostaniu rodzicami, a dzięki niej przyszło na świat już blisko 8 milionów dzieci. Zdecydowanie jednak nie jest to zabieg tani. Co więcej, koszt in vitro może znacząco się różnić w zależności od kondycji zdrowotnej i sytuacji danej pary, kliniki, miejscowości i oczywiście, ilości wykonanych prób.

W 2016 został zamknięty program dofinansowujący starania par o zajście w ciążę metodą in vitro i na razie nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek w tym temacie miało ulec zmianie. Dlatego warto bardzo dokładnie rozeznać temat pod kątem finansowym, aby być przygotowanym na odpowiednio wysoki wydatek. Należy także pamiętać, że zazwyczaj kwota, którą znajdziemy w cenniku kliniki nie jest ostateczną. Należy do niej doliczyć chociażby koszty badań oraz leków do stymulacji in vitro.

Cena procedury in vitro

Na koszt całkowity procedury nie składa się jedynie zapłodnienie in vitro. Cena procedury to łączy koszt badań wstępnych, badań rozszerzonych, pobranie komórki/komórek, zapłodnienie, transfer zarodka. To jednak najczęściej jedynie podstawowy program, który nie obejmuje nadzoru nad implantacją, badań po zapłodnieniu i leków wspomagających utrzymanie ciąży. A wszystkie te kwestie kosztują – i to nie mało.

Sprawdź: Czym jest kapacytacja plemników?

W internecie można znaleźć informację, że orientacyjny koszt całkowity procedury in vitro to około 8 tysięcy złotych. Tymczasem dla wielu par może wynieść 40 000, a nawet dwa razy więcej! Nie prowadzone są zbiorcze statystyki dotyczące kosztów ponoszonych przez pary, jednak z deklaracji pacjentów można wywnioskować, że decydując się na in vitro należy zarezerwować około 15 tysięcy złotych. Niektórzy mówią nawet o 20 tysiącach.

Cena badań do in vitro

In vitro, jak każda poważna procedura medyczna, wymaga odpowiedniej kwalifikacji. Dlatego para zdecydowana na skorzystanie z oferty konkretnej kliniki najpierw kierowana jest na specjalistyczne badania, pozwalające poznać ich stan zdrowia. W przypadku kobiet starających się o dziecko, do wstępnych badań zaliczana jest cytologia, stężenie TSH, prolaktyny, AMH i FSH. U mężczyzn bardzo ważne jest ocenienie jakości nasienia (seminogram komputerowy, badanie nasienia), a także ogólne badania, takie jak morfologia. W bardziej skomplikowanych przypadkach, lekarz może zalecić rozbudowane pakiety, obejmujące badania mykologiczne i wirusologiczne. Zatem koszty przed kwalifikacją do in vitro mogą wynieść nawet 1500 złotych dla obojga partnerów łącznie. Po zakwalifikowaniu się do procedury, niezbędne jest wykonanie przez kobietę wszystkich tym samych badań, które Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przy planowaniu ciąży: a to nierzadko kolejne kilkaset złotych.

Cennik, a realny koszt w 2021 roku

To, ile kosztuje in vitro zależne jest od wielu zmiennych: miejscowości, kliniki, specjalistów przejmujących pieczę nad procedurą, stanu zdrowia starających się przyszłych rodziców, ilości koniecznych do osiągnięcia powodzenia prób i stopnia rozbudowania pakietu, na który para się zdecyduje.

Poznaj: Najczęstsze przyczyny bezpłodności kobiecej

Najczęściej podaje się, że koszt in vitro bez refundacji państwowej, która została zlikwidowana w 2016 roku, to około 7 tysięcy za pojedynczą próbę. Koszt ten nie obejmuje badań kwalifikacyjnych, często również leków hormonalnych i nadzoru nad implantacją. To również koszt samej procedury, więc nie zalicza się do nich kosztów badań poprzedzających pobranie komórki jajowej i jej inseminację – a to może zwiększyć całościowe koszty o 2-3 tysiące złotych.

Już ogólne przejrzenie cenników różnorodnych klinik specjalizujących się w leczeniu bezpłodności w Polsce daje obraz, że znalezienie jednego, obowiązującego wszędzie cennika jest niemal niemożliwe. Do kosztów procedury doliczyć należy również renomę danej kliniki, ilość posiadanych przez nią certyfikatów i skuteczność, jaką jest się w stanie poszczycić.

Sprawdź: Na czym polega i jak przebiega diagnostyka preimplantacyjna?

Procedura in vitro to jednak nie tylko samo pobranie materiału, inseminacja i przeniesienie zarodka, ale również leki do stymulacji in vitro. Cena tych leków to około 1500 złotych i może w całości podlegać refundacji. Niezbędne jest jednak spełnienie szeregu warunków: kobieta starająca się o dziecko nie może mieć przekroczonego 40. roku życia, nie stwierdzono u niej nawracających poronień z aktualnym partnerem, stężenie FSH w jej krwi mieści się w wyznaczonym przedziale i nie podejmowała w przeszłości nieudanych prób zapłodnienia pozaustrojowego (refundacja obejmuje maksymalnie 3. cykle).

Dowiedz się: Ile dni po inseminacji dochodzi do zapłodnienia?

Dofinansowanie in vitro

Państwowy program dofinansowania procedury in vitro trwał od lipca 2013 do czerwca 2016 roku, kiedy ostatecznie został zamknięty przez obecny rząd. W tym czasie z dofinansowania skorzystało blisko 19 tysięcy par, a urodziło się blisko 9 tysięcy dzieci. Od tego momentu koszt procedury in vitro musi być całościowo opłacany z kieszeni starających się o zostanie rodzicami partnerów. Szacuje się, że jest to wydatek niemały – rzędu 10-12 tysięcy złotych licząc za pojedynczą próbę.

Z tego powodu niektóre samorządy zdecydowały się wspomóc starania pragnących zostać rodzicami i ruszyły miejskie programy refundacji. Nie gwarantują one pełnego zwrotu środków, ale dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych do 3. podejmowanych prób. Na liście miast wspierających partnerów w walce z bezpłodnością znajduje się Łódź, Szczecinek, Częstochowa, Warszawa, Chojnice, Słupsk, Bydgoszcz, Tarnów Podgórny – lista co pewien czas się zwiększa. Warto więc śledzić nowinki w tym zakresie i sprawdzać, czy nie objęła już naszego miasta.

Sprawdź: Czym się różni naprotechnologia od in vitro?

Jak widać, osoby pragnące zostać rodzicami i decydującymi się na starania poprzez podjęcie próby zapłodnienia in vitro nie są zupełnie pozbawione pomocy, jednak muszą liczyć się na znaczny wkład finansowy ze swojej strony. Warto wybierać kliniki o sprawdzonej renomie, mogącej poszczycić się certyfikowanymi specjalistami i wysoką skutecznością przeprowadzanych procedur. Należy również zwrócić uwagę na to, co oferują poszczególne pakiety z cennika danej kliniki – być może znacznie bardziej rozbudowany pakiet przewyższa znacząco ten podstawowy, ale gwarantuje nadzór nad implantacją i mrożenie niewykorzystanych zarodków, co obniża koszty ewentualnych dalszych prób lub zmniejsza ryzyko ich konieczności.

Dodaj komentarz

Problemy z zajściem w ciążę

Ciąża z in vitro: Diagnostyka preimplantacyjna

Zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik i zagnieżdżenie się jej w ścianie macicy to dopiero połowa drogi do przyjścia na świat zdrowego maluszka. Zaburzenia genetyczne zarodków nie należą do rzadkości i stanowią...

Czytaj dalej →
Metody planowania ciąży, Problemy z zajściem w ciążę

Bank spermy

Banki spermy nie są rozwiązaniem skierowanym jedynie dla kobiet decydujących się na samotne macierzyństwo. Z ich usług korzystają przede wszystkim pary borykające się z niepłodnością mężczyzny lub z problemem nosicielstwa...

Czytaj dalej →
Problemy z zajściem w ciążę

Niepłodność wtórna

Posiadanie jedynaka nie zawsze jest świadomym wyborem. Okazuje się, że co dwudziesta para, która miała problemy z zajściem w pierwszą ciążę, ma je również przy drugim dziecku. Niepłodność wtórna może...

Czytaj dalej →
Problemy z zajściem w ciążę

Problem z zajściem w drugą ciążę

Masz już dziecko? Zajście w pierwszą ciążę nie było żadnym problemem? Zdecydowałaś się przejść przez to ponownie, ale… No właśnie. Czemu jest tak, że z zajściem w drugą ciążę może...

Czytaj dalej →
Problemy z zajściem w ciążę

Co to jest inseminacja i na czym polega?

Inseminacja – tajemniczo brzmiący termin, który budzi wiele obaw i pytań dotyczących sposobu wykonania, skuteczności oraz tego co dalej. Czym właściwie jest inseminacja i na czym polega jej zabieg? Inseminacja...

Czytaj dalej →
Chrzest

Sukienka na chrzest dla mamy

Chrzciny to wyjątkowa okazja i każdy rodzic chce, by zarówno dziecko, jak i reszta rodziny wyglądała świetnie. W przypadku ojców sytuacja jest jasna: trzeba włożyć garnitur i zawiązać krawat. Pojawia...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general