Plama z wosku na pomniku granitowym – Czym zmyć wosk z pomnika?

Rozpalany na grobach naszych bliskich znicz może spowodować, że pojawi się nieprzyjemna plama z wosku na pomniku. Jesienne wieczory i Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki sprawiają, że o wiele więcej myślimy o zmarłych. Warto poświęcić ten okres w roku na zadbanie o pomniki nagrobne. Jak jednak poradzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami z wosku na granitowych płytach? Rozlany wosk na pomniku potrafi być prawdziwą zmorą. Sprawdź, jak usunąć wosk z pomnika.

Jak usunąć plamy z wosku na pomniku? Jak usunąć wosk z pomnika z granitu?

Nasze babcie często do czyszczenia plam używały soku z cytryny. Ten naturalny składnik rzeczywiście może sprawić, że czyszczenie wosku z pomnika będzie o wiele łatwiejsze i szybsze. Na uciążliwe plamy z wosku na pomniku wielu poleca też sodę oczyszczoną. Ten powszechnie stosowany składnik wypieków rozpuszczony w wodzie może zdziałać cuda przy czyszczeniu wosku z pomnika. Z innych kuchennych produktów rolę odplamiacza często pełni też ocet. Można nim myć zarówno uciążliwe zabrudzenia na naczyniach, jak i tłustą plamę po wosku na pomniku.

Myśląc o tym jak usunąć plamy z ciekłej parafiny na nagrobku, powinniśmy pamiętać o tym, aby płyty nie zarysować. Plamę wosku często da się podważyć, jednak nie możemy tego robić żadnym metalowym narzędziem, gdyż to może pozostawić nieestetyczne rysy. Zamiast tego lepiej użyć kawałka drewna, które jest miękkie i zmniejsza prawdopodobieństwo zniszczenia płyty.

Zobacz też: Cytaty dla zmarłego taty – najpiękniejsze wiersze ku pamięci taty

Czym zmyć wosk z pomnika?

Zastanawiasz się, jak zmyć wosk z pomnika. Ciekawym sposobem wydaje się też sztuczka z ręcznikiem papierowym i szybą. Potrzebna jest słoneczna, upalna pogoda. Najpierw zeskrobujemy wosk kawałkiem drewna, przykrywamy ręcznikiem i kawałkiem szyby. Pod wpływem intensywnego słońca wosk stopi się i wsiąknie w papier. Trik raczej niewykonywalny w zimne, jesienne dni, jednak idealnie przyda się, jeśli będziemy chcieli zadbać o groby bliskich w środku roku.

Plama z wosku na pomniku nie musi stanowić wielkiego wyzwania. Wystarczą odpowiednie środki chemiczne i odrobina wyobraźni. Sodę oczyszczoną, ocet i cytrynę znajdziemy w naszych kuchennych szafkach. Zdobycie chlorku metylenu też niekoniecznie musi wiązać się z zakupieniem specjalistycznego detergentu – wystarczy sprawdzić, czy mamy w domu zawierający go rozpuszczalnik (rzecz jasna pamiętając o środkach bezpieczeństwa). Odrobina wysiłku i pomysłowości, a wszelkie plamy z wosku na pomniku znikną i nagrobki naszych bliskich będą lśnić czystością.

Przeczytaj: Wiersze i cytaty o śmierci kogoś bliskiego

Plama z wosku na pomniku granitowym

Tłusta plama po wosku na pomniku granitowym nie jest przyjemnym widokiem. Lubimy z szacunku do bliskich dbać o ich nagrobki, a tego typu plama po zniczu olejowym może z łatwością oszpecić nawet najbardziej zadbany grób. Co ciekawe zwyczaj zapalania zniczy na grobach wywodzi się z tradycji pogańskich. Podczas przedchrześcijańskiego święta Dziadów światła miały przyzywać dusze zmarłych, których potrzebny zaspokajano poprzez różnorakie rytuały. Współcześni Polacy zachowali tradycję zapalania zniczy, jednak tym razem symbolizują one naszą niegasnącą pamięć o bliskich.

Do produkcji zniczy, których powszechnie używamy na naszych cmentarzach, używane są głównie dwie substancje: parafina i stearyna. Na pomniku umieszczamy je najczęściej w specjalnych ozdobnych obudowach, wykonanych ze szkła lub plastiku. Te jednak często nie wystarczają, aby powstrzymać wosk przed wyciekaniem. Może się też zdarzyć, że niezastygnięta jeszcze substancja wyleje się na nagrobek podczas wymiany czy przestawiania. Jak wyczyścić pomnik granitowy z wosku?

Wylany wosk na pomniku to bardzo uciążliwe do usunięcia zabrudzenie. Naszą uwagą przyciągają liczne dostępne na rynku środki służące specjalnie do czyszczenia tego typu zabrudzeń. Większość z nich zawiera chlorek metylenu, będący również dość powszechnie składnikiem rozpuszczalników. Występują w formie past, żeli czy płynów. Warto pamiętać o tym, aby przed użyciem wszelakich środków umyć grób po prostu ciepłą wodą i dowolnym detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Pozwoli to usunąć większe zabrudzenia przed bardziej precyzyjnym czyszczeniem i wstępnie rozgrzać wosk. Używając chlorku metylenu, należy też mieć na sobie rękawice i zapoznać się ze wszelkimi instrukcjami związanymi z bezpiecznym używaniem tej substancji – jest ona silnie żrąca!

Zobacz: Czy mamy 2 listopada wolne od szkoły i pracy? To jedno z ważniejszych świąt kościelnych

Rodzice pytają, czym wyczyścić wosk z pomnika

Jak usunąć parafinę z pomnika granitowego?

Stanowiącą główny składnik większości zniczy parafina jest stosunkowo łatwa do wyczyszczenia. Po zamieceniu pomnika myjemy go ciepłą wodą i płynem do naczyń, następnie podważamy kawałkiem drewna, przeczyszczamy chlorkiem metylenu, a resztki zabrudzenia usuwamy roztworem sody oczyszczonej lub octu z wodą. Można też w upalny dzień przycisnąć do podważonego wosku ręcznik papierowy przyciśnięty szybą i poczekać, aż roztopi się pod wpływem słońca i wchłonie.

Jak usunąć stopiony plastik z pomnika?

Roztopiony plastik może się pojawić na nagrobku, kiedy płomień znicza roztopi plastikowe elementy jego ozdobnej obudowy. Najłatwiej będzie go usunąć za pomocą smaru WD-40. Wystarczy delikatnie spryskać zabrudzoną powierzchnie, a następnie drewnianą skrobaczką usunąć plastik. Brud zeskrobujemy drewnem, aby uniknąć zarysowań na kamiennej płycie. To rozwiązanie przyda się również przy podważaniu plam z wosku na pomniku.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo