Dlaczego niemowlę piszczy?

Kiedy kilkumiesięczne niemowlę piszczy, pierwszą myślą jego opiekunów jest podejrzenie, że odczuwa silny ból w którejś partii ciała. Na szczęście, dolegliwości bólowe w takich sytuacjach stanowią raczej wyjątek niż regułę. Znacznie częściej okazuje się, że piski i krzyki to dla dziecka znakomity sposób, aby zwrócić na siebie uwagę otoczenia.

Kiedy niemowlę piszczy…

Każdy świeżo upieczony rodzic wyobraża sobie, że aktywność jego dziecka będzie w pierwszych miesiącach oscylowała pomiędzy całkowitym zadowoleniem a przejściowymi napadami płaczu. Reaguje zatem zdumieniem na ogłuszające piski i krzyki, które znienacka wypełniają cały dom około piątego lub szóstego miesiąca życia dziecka. W głowie mamy lub taty pojawia się pytanie: o co chodzi? Dlaczego nasz grzeczny dotąd maluch zamienia się we wrzeszczącego terrorystę?

Eksperci uspokajają, że ten etap dziecięcego rozwoju jest całkowicie naturalny i wiąże się z odkrywaniem przez malucha możliwości własnego głosu. Krzycząc, piszcząc i pohukując, dziecko podejmuje pierwsze próby posługiwania się instrumentem, który będzie mu towarzyszył do końca życia.

6-miesięczne dziecko piszczy i krzyczy – co robić?

Kiedy nasze spokojne i ciche maleństwo zaczyna piszczeć albo głośno krzyczeć, momentalnie reagujemy myślą, że musi odczuwać silny ból. Oczywiście, tego także nie sposób natychmiast wykluczyć. Jeśli jednak wiemy, że dziecko jest zdrowe (bo w trakcie wizyt lekarskich nic złego jak dotąd nie zauważono), a w dodatku nie obserwujemy na jego ciele żadnych niepokojących zmian, nie ma potrzeby przesadnie chwytać się podejrzenia o bólu. Zresztą, większość rodziców z pewnością przyzna, że dziecko cierpiące z powodu jakiejś konkretnej dolegliwości sygnalizowałoby ją raczej zwykłym płaczem.

Niemowlę krzyczy i piszczy głównie po to, aby zwrócić na siebie naszą uwagę. Czasami powody bywają uzasadnione:

  • ma mokro w pieluszce,
  • jest głodny,
  • przestraszył się kogoś lub czegoś.

Czasem jednak wydaje z siebie owe nieludzkie odgłosy po prostu dla zabicia czasu. Szybko orientuje się bowiem, jak duże spustoszenie potrafią one siać w rodzicielskim rozkładzie dnia.

A rodzice faktycznie tracą głowę. Początkowo usiłują jeszcze z maluchem negocjować, odwracać jego uwagę zabawkami, przekupywać słodyczami. Gdy wszystkie wymienione strategie zawodzą, otoczenie dziecka postanawia zaadaptować się do nowego położenia i przeczekać najgłośniejszy okres rozwoju malucha. Piszczenie niemowlęcia przysparza jednak mamie i tacie wielu nieoczekiwanych problemów międzyludzkich, na przykład z sąsiadami.

Psychologowie podpowiadają, że jeśli niemowlę nie gaworzy, tylko piszczy, warto podjąć próbę rozmowy z nim na ten temat. Rodzic powinien spokojnym głosem pouczyć dziecko o istnieniu innych, bardziej akceptowanych sposobów wyrażania złości czy frustracji. Trzeba szczerze przyznać przed maluchem, jak mocno jego krzyki wytrącają nas z równowagi, a także podsunąć mu jakąś inną metodę na wyładowanie agresji.

Taką pogawędkę warto jednak przeprowadzić dopiero w chwili, kiedy mamy pewność, że nie zawiedzie nas ani głos, ani umiejętność panowania nad sobą. Skoro bowiem pragniemy przekonać nasze maleństwo, by nieco oszczędniej szafowało krzykiem, powinniśmy jednocześnie służyć mu dobrym przykładem.

Gwoli sprawiedliwości należałoby zresztą uzupełnić, że część specjalistów doradza rodzicom coś wręcz przeciwnego: towarzyszenie dziecku w jego piskach i krzykach! Wiedząc, że ten etap jest całkowicie naturalny i niegroźny, możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i wygłupów. Warto przy okazji “przemycać” do zabawy elementy edukacyjne – np. wplatać w nasze piszczenie pojedyncze, wyraźnie artykułowane sylaby, które maluch będzie próbował powtarzać.

Niektórzy rodzice uznają pewnie tę ostatnią poradę za świetną zabawę. Inni – ci bardziej zmęczeni i zdesperowani – struchleją na samą myśl, by do wrzasku dziecka dołączyć jeszcze swój własny. Ich marzeniem jest jedynie szczęśliwie doczekać dnia, kiedy maluch nauczy się nieco spokojniejszego operowania głosem.

Piszczenie niemowlaka podczas snu

Kiedy zdarza się, że niemowlę piszczy zamiast gaworzyć, jego otoczenie niejednokrotnie reaguje zmartwieniem. Równie niepokojące bywają jednak wszelkie odgłosy dziecka w trakcie snu. Jak należałoby je odczytywać? I czy wymagają konkretnego działania?

Niemowlę piszczy podczas snu wówczas, gdy pada ofiarą zaburzeń sennych zwanych parasomniami. Wynikają one w wielu wypadkach z uwarunkowań genetycznych: jeśli rodzice prezentowali ich objawy w swoich młodych latach, jest wielce prawdopodobne, że zbliżona przypadłość “przejdzie” również na potomstwo. U dzieci, ze względu na niedojrzałość układu nerwowego, najczęściej dochodzi do zaburzenia snu głębokiego (NREM). Alarmujące zachowania daje się zaobserwować przeważnie w ciągu 2-3 godzin od zaśnięcia.

Parasomnie mogą się manifestować m.in. właśnie piskiem i krzykiem. Warto widzieć w nich stan niegroźny i przemijający. Jeżeli jednak nasilenie objawów nie pozwala nam ich bagatelizować, możemy nagrać film i pokazać go lekarzowi pediatrze. Pomoże to w zdiagnozowaniu ewentualnego problemu.

Niemowlę piszczy przy oddychaniu

Nietypowe odgłosy podczas oddychania niekoniecznie muszą świadczyć o nieprawidłowościach – zwłaszcza, jeśli nie towarzyszą im dodatkowe objawy. Mogą być spowodowane np. wiotkością krtani, a więc po prostu jej niedojrzałością. Nie ma przeważnie potrzeby z ich powodu odwiedzać lekarza, choć warto mu o nich opowiedzieć przy okazji rutynowych kontroli.

Niemowlę piszczy przy jedzeniu

Podłoże problemów z karmieniem bywa rozmaite. Czasem to tylko chwilowy kaprys naszego dziecka, ale czasami głośne protesty wynikają z dolegliwości bólowych, wiążących się na przykład z… zapaleniem ucha. W razie wątpliwości należy skontaktować się z pediatrą lub doradcą laktacyjnym.

Rodzice pytają o pisk niemowląt

Co zrobić, gdy niemowlę piszczy?

Należy się zorientować, czy dziecko nie doświadcza jakiegoś niespodziewanego bólu. Jeżeli nie, można mu wytłumaczyć spokojnym głosem, że pisk nie jest dobrym sposobem na rozwiązywanie problemów. W razie bezskuteczności perswazji, warto przez chwilę pokrzyczeć razem z maluchem, aż nasza latorośl się trochę zmęczy.

Dlaczego niemowlę piszczy przez sen?

Może to być spowodowane niegroźnymi zaburzeniami, które wynikają z niedojrzałości układu nerwowego. Poważniejsze problemy zdrowotne dość rzadko objawiają się tym, że niemowlę piszczy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo