Aż 30 tys. zł na dziecko? Zmiana #NiskiePodatki miałaby obowiązywać już od lipca 2022 roku

Wszystko wskazuje na to, że od lipca czeka nas kolejna rewolucja w podatkach. Budzący tak wiele kontrowersji Polski Ład ma przejść kilka zasadniczych modyfikacji. Swój projekt przedstawił również resort rodziny. Propozycja zakłada wprowadzenie specjalnej ulgi dla rodzin z dziećmi. Dzięki nowym zasadom rodzice mogliby zyskać nawet aż 30 tys. zł na dziecko. Dla kogo nowe odliczenie będzie najbardziej korzystne? Kiedy można się spodziewać reformy i jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby z niej skorzystać?

Nowa zmiana w podatkach korzystna dla rodzin

Reformy podatkowe, które weszły w życie 1 stycznia tego roku w ramach Polskiego Ładu, wywołały prawdziwą rewolucję. Wiele nowych przepisów ze względu na liczne niejasności i poziom skomplikowania spotkały się z krytyką nie tylko ze strony specjalistów, ale także zwykłych obywateli. W związku z tym rząd postanowił wycofać się z części najbardziej kontrowersyjnych zmian. Od 1 lipca Polski Ład zostanie skorygowany – zniknie między innymi ulga dla klasy średniej i przywrócone zostaną preferencyjne warunki PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Własną propozycję reformy przedstawiło również Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt zakłada wprowadzenie specjalnego rozwiązania podatkowego dla rodzin, w których wychowuje się co najmniej dwójka dzieci. Z przedstawionych informacji wynika, że najwięcej zyskałyby rodziny wielodzietne, które mogłyby liczyć na najwyższe odliczenia.

[Proponujemy – przypis red.] wprowadzenie możliwości rozliczania dochodów przez podatników wychowujących wspólnie co najmniej dwoje dzieci, łącznie z każdym drugim i kolejnym dzieckiem w rodzinieopinia MRiPS do projektu zmian w Polskim Ładzie, cytat za Fakt.pl

W praktyce oznacza to, że im więcej dzieci, tym wyższa kwota wolna od podatku. Aktualne zasady zakładają bowiem wspólne rozliczanie się małżonków, co skutkuje tym, że mogą oni podwójnie skorzystać z sumy zwolnionej z podatku (obecnie 30 tys. x2). Jeśli pomysły resortu rodziny weszłyby w życie, rodzice co najmniej dwójki dzieci mogliby rozliczać się wspólnie z nim, a co za tym idzie – skorzystać z dodatkowej kwoty wolnej i obniżyć podatek o kolejne 30 tys.

Sprawdź: Rodzice oszczędzą nawet 800 mln zł na kolejnych zmianach w Polskim Ładzie. Kogo dokładnie dotyczą?

Do zyskania aż 30 tys. zł na dziecko?

Jeśli reforma MRiPS rzeczywiście wejdzie w życie od 1 lipca, to będzie naprawdę dobra wiadomość dla rodzin 2+2 i większych. Rodzice wychowujący co najmniej dwójkę dzieci (pod warunkiem, że rozliczają się wspólnie) będą mogli odliczyć aż 90 tys. zł od podatku, czyli o 30 tys. więcej niż teraz. Jak wynika z zapowiedzi, kwota ta rosłaby odpowiednia wraz z liczbą dzieci. Oznacza to, że rodzice trójki mogliby odliczyć aż 120 tys., a w przypadku czwórki – nawet 150 tys.

Wraz ze wzrostem liczby dzieci, zwiększają się bowiem wydatki rodzin na cele konsumpcyjne oraz rośnie obciążenie podatkami […] Konieczny staje się więc rozwój systemu podatkowego w kierunku lepszego uwzględnienia faktu wychowywania dzieci i związanych z tym wydatków rodzin.cytat za Fakt.pl

Na razie nie wiadomo, czy proponowane przez resort Marleny Maląg zmiany zostaną ostatecznie przyjęte i czy nastąpi to jednocześnie z innymi modyfikacjami Polskiego Ładu, które planowane są na 1 lipca. Jeśli jednak rząd przyjmie ustawę, wielodzietne rodziny mogą na tym naprawdę wiele skorzystać. Niestety nie ma dobrych wiadomości dla rodziców jedynaków – podobnie jak w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nowe przepisy również ich nie uwzględniają.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo