Już wkrótce dodatkowe 500 plus trafi do rodziców! Kiedy dokładnie ruszą wypłaty?

Wkrótce wejdzie w życie ustawa o Rodzinny Kapitale Opiekuńczym. Projekt wprowadza nowe świadczenie dla rodzin w wysokości nawet 12 tysięcy złotych na dziecko. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wypłata środków rozpocznie się już niedługo. Kiedy dokładnie dodatkowe 500 plus zasili konta rodziców? Od kiedy można składać wnioski?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym wchodzi w życie 1 stycznia 2022. W ramach nowego programu rodzice będą mogli się ubiegać o kolejne świadczenie, zwane potocznie "dodatkowym 500 plus".
  • Środki będą przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Łączna kwota wsparcia może wynieść maksymalnie 12 tysięcy na dziecko.
  • Wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Dodatkowe 500 plus: niedługo pierwsze wypłaty

Ustawa o Rodzinny Kapitale Opiekuńczym została niedawno podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co oznacza, że przeszła już całą ścieżkę legislacyjną i niedługo oficjalnie wejdzie w życie. Data rozpoczęcia obowiązywania zawartych w niej przepisów określona została na 1 stycznia 2022 roku. Począwszy od tego terminu niektórym rodzicom przysługiwać będzie prawo do wypłaty funduszy z tytułu RKO.

Dla kogo przeznaczone jest nowe świadczenie? Zgodnie z zapisami ustawy, środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przysługują na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Pieniądze mogą trafiać do rodziców w kwocie 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. Decyzja o formie wypłat należy do rodzica. Łączna suma może wynieść maksymalnie 12 tysięcy złotych na dziecko. Co istotne, kryterium dochodowe nie będzie brane pod uwagę przy przyznawaniu świadczenia. Pieniądze będą wypłacane niezależnie od wysokości dochodu.

Aby otrzymać świadczenie, konieczne będzie złożenie specjalnego wniosku. Dokumenty będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej, “za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie Dobry start i świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500+”.

Sprawdź: Nauka zdalna grudzień 2021. Rodzicom nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak złożyć wniosek o nowe świadczenie?

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ to właśnie ta instytucja odpowiada za realizację programu. Na stronie gov.pl, w zakładce dotyczącej RKO, znajduje się informacja, że składanie wymaganych dokumentów będzie się odbywać wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem tych samych systemów, z których rodzice korzystają już w przypadku ubiegania się o świadczenia “Rodzina 500+” i “Dobry start”:

  • Portal Emp@tia
  • PUE ZUS
  • Bankowość elektroniczna

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o wypłatę świadczenia będzie można zacząć się ubiegać od pierwszego dnia miesiąca na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia. Termin składania wniosków upłynie ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu ukończenia przez dziecko 1. roku życia. W praktyce oznacza to, że jeśli dziecko urodziło się 22 maja 2021, to rodzice mogą złożyć wniosek o RKO między 1 lutego 2022 a 30 czerwca 2022. Niedotrzymanie tego terminu i złożenie wniosku z opóźnieniem będzie skutkować niewypłaceniem pełniej kwoty (12 tysięcy), czyli utratą pieniędzy.

Aby uzyskać kapitał w pełnej wysokości 12.000 zł, rodzic powinien złożyć wniosek w określonym oknie czasowym obejmującym okres między pierwszym dniem trzeciego miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia a ostatnim dniem pierwszego miesiąca przypadającego po miesiącu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. W przypadku dziecka urodzonego 15 czerwca 2021 r., oznacza to że rodzic powinien złożyć wniosek pomiędzy 1 marca 2022 r. a 31 lipca 2022 r.gov.pl

Co istotne, świadczenie będzie przysługiwało także na dzieci, które ukończyły 12. miesiąc życia przed wejściem w życie ustawy, ale nie osiągnęły jeszcze wieku 36 miesięcy. Wypłata środków będzie się należała za okres od 1 stycznia 2022 do ostatniego miesiąca przed tym, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia.

Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwać także rodzicom na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r. czyli przed dniem wejścia w życie ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, w wysokości 500 zł za każdy miesiąc proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko kończy 36. miesiąc życia.gov.pl

Zobacz też: Szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw Covid! MZ podało termin! Kiedy rozpocznie się akcja szczepień?
Zobacz też: Nadchodzą zmiany w urlopach 2022! Dodatkowe dni na opiekę i skrócone godziny pracy? “Rozwiązania korzystne dla rodziców”
Zobacz też: Obowiązek szczepień a przymus szczepień: czym się różni? Czy nauczyciele finalnie będą musieli się szczepić?

Źródła:

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general