Szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw Covid! MZ podało termin! Kiedy rozpocznie się akcja szczepień?

Pod koniec listopada Europejska Agencja Leków, a następnie Komisja Europejska wydały zgodę na szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciwko Covid-19. Najmłodsi mają być według zaleceń szczepione specjalną dziecięcą dawką preparatu stworzonego przez firmę Pfizer/BioNTech. Dotychczas nie była jeszcze znana dokładna data, ponieważ wszystko zależało od tego, kiedy dotrą do nas pierwsze dostawy. Niedawno Ministerstwo Zdrowia podało konkretne terminy. Kiedy rozpocznie się akcja szczepień najmłodszych dzieci?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pierwsza duża dostawa szczepionek dla dzieci w wieku 5-11 lat firmy Pfizer/BioNTech ma dotrzeć do Polski 13 grudnia.
  • Jak wynika z deklaracji przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, 11 lub 12 grudnia prawdopodobnie zostaną wystawione e-skierowania.
  • Pierwsze dawki do punktów szczepień mogą trafić już 16 grudnia.

Szczepienia dla dzieci od 5 do 11 roku życia dopuszczone w UE

Niedawno media obiegła informacja, że Europejska Komisja Leków dopuściła w końcu możliwość szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw Covid-19 preparatem Pfizer/BioNTech. Kilka dni później, pod koniec listopada, podobną decyzję podjęła Komisja Europejska i wydała ostateczną zgodę. Rozstrzygnięcie KE w tej sprawie było kluczowe i oznacza, że od teraz wszystkie kraje członkowskie UE mogą rozpocząć procedurę szczepień najmłodszych.

Decyzje obu instytucji zostały podjęte na podstawie wyników badań klinicznych, które jednoznacznie potwierdziły, że szczepionki Pfizer/BioNTech są całkowicie bezpieczne dla dzieci w tym wieku. Rezultaty testów wykazały, że skuteczność szczepionek w tej grupie wiekowej wynosi około 90% procent, a zaobserwowane skutki uboczne mają łagodny i niegroźny przebieg. Najczęściej zgłaszane dolegliwości przypominały te towarzyszące pacjentom po przyjęciu innych szczepionek, były to: zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu zastrzyku, ból mięśni i dreszcze.

W badaniach klinicznych efekty uboczne były łagodne, samoograniczające się, podobne do obserwowanych u dorosłych, a także występujących podczas podawania innych szczepionek zalecanych dla dzieci. Najczęstszym efektem ubocznym był ból ramieniaRochelle Walensky, dyrektorka Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób

Do tej pory nie było wiadomo, kiedy akcja szczepień będzie mogła się rozpocząć. Start jest uzależniony przede wszystkim od terminy pierwszych dostaw preparatów od firmy Pfizer. Początkowo mówiono o przełomie grudnia i stycznia. Teraz jednak okazuje się, że wszystko może zacząć się szybciej – nawet w połowie grudnia. Kiedy dokładnie ruszą zapisy na szczepienia dzieci 5-11 lat?

Zobacz: Pięciolatki otrzymają dziecięcą wersję szczepionki Pfizer/BioNTech

Szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw Covid-19 mają się rozpocząć już wkrótce

Według informacji podanych przez przedstawicieli resortu zdrowia, pierwsza duża dostawa szczepionek ma dotrzeć do Polski 13 grudnia. W związku z tym ministerstwo planuje wystawienie e-skierowań dla dzieci 5-11 lat już 11 lub 12 grudnia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to pierwsze dawki zostaną rozdysponowane do punktów szczepień już 16 grudnia, co oznacza, że zapisy ruszą prawdopodobnie właśnie między 12 a 16 grudnia.

Mamy w tej chwili decyzję producenta, że partia 1,1 mln szczepionek dotrze do Polski 13 grudnia. W granicach 11-12 grudnia Ministerstwo Zdrowia wystawi e-skierowania dla tej grupy wiekowej, które będą musieli podjąć rodzice. Chcielibyśmy od 16 grudnia, po dystrybucji szczepionek do punktów sczepień, podjąć akcję szczepień wśród dzieci.Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Warto wspomnieć, że szczepionka przeznaczona dla najmłodszych dzieci będzie się nieco różniła od tej, którą przyjmują dorośli. Dawka preparatu będzie trzykrotnie mniejsza.

Sprawdź też: Zdalne nauczanie już w grudniu 2021! Ogłoszono nowe obostrzenia
Sprawdź też: Zasiłek opiekuńczy według nowych przepisów! Podstawą przyznania nie tylko kwarantanna dziecka “Rodzice skorzystają”
Sprawdź też: Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general