Opieka na dziecko 2022. Rodzice mogą spodziewać się zmian na plus!

W nadchodzącym roku rodziców czekają spore zmiany dotyczące urlopów opiekuńczych, wprowadzające m.in. dodatkowe dni opieki nad dzieckiem 2022. Nowe zasady mają wejść w życie w sierpniu i stanowią konsekwencje przyjętej przez Parlament Europejski i Radę w 2019 roku tzw. dyrektywy work-life balance. Przepisy zaproponowane w tym dokumencie mają na celu ułatwienie opieki nad dziećmi pracującym rodzicom i pomoc w zachowaniu równowagi między obowiązkami zawodowymi a rodzinnymi. Jak będzie wyglądała opieka na dziecko 2022? Zmieni się także urlop opiekuńczy 2022? Ile dni opieki na dziecko 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W sierpniu 2022 roku mają wejść w życie zapisy dyrektywy przyjętej przez Parlament Europejski i dotyczącej kwestii urlopów i dni wolnych na opiekę nad dziećmi.
  • Dyrektywa work-life balance wprowadza m.in. możliwość skrócenia czy uelastycznienia czasu pracy, a także reguluje prawnie kwestię pracy zdalnej.
  • Nowe przepisy będą dotyczyć także urlopów związanych z opieką - m.in. umożliwiają jednoczesne wzięcie urlopu rodzicielskiego przez obydwoje rodziców oraz wydłużają tzw. urlop opiekuńczy przysługujący z powodu choroby - aktualnie są to 2 dni, a po zmianach aż 5.

Opieka nad dzieckiem 2022 – zmiany w urlopach!

Współcześnie niezwykle ciężko jest zachować zdrową równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Zawrotne tempo życia, praca pochłaniająca nas bez reszty oraz inne domowe obowiązki bardzo negatywnie odbijają się na relacjach rodzinnych. Dodatkowo czynniki te sprawiają, że coraz więcej par odwleka decyzję o rodzicielstwie lub całkowicie rezygnuje z posiadania potomstwa, ewentualnie ogranicza się do jednego dziecka. Dlatego, właśnie z myślą o rodzicach i opiekunach, w 2019 Parlament Europejski i Rady przyjęli tzw. dyrektywę work-life balance, która ma na celu wsparcie ich w opiece nad dziećmi. Ustawa ma także ułatwiać kobietom powrót do pracy i zwiększenie ich aktywności zawodowej, np. poprzez szersze możliwości korzystania z urlopów opiekuńczych przez mężczyzn. Opieka na dziecko 2022, od momentu wprowadzenia zmian, ma wyglądać nieco inaczej.

Wśród planowanych zmian znajduje się sporo nowych zasad, bardziej korzystnych dla rodziców niż aktualne przepisy. Zgodnie z założeniami dyrektywy uzyskają możliwość m.in. skrócenia wymiaru godzin czy ubiegania się o zastosowanie elastycznego czasu pracy. Ponadto otrzymają prawo do wolnego z powodu “siły wyższej”, czyli np. wypadkiem czy nagłą chorobą w rodzinie. Zmianom mają ulec także urlopy rodzicielskie i opiekuńcze.

Polska ma obowiązek wdrożenia rozwiązań zawartych w dokumencie do sierpnia 2022 roku. Według rządowych informacji nad pracą nad nowymi przepisami zajmuje się już Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak dokładnie będą wyglądały nowe zasady?

Opieka nad zdrowym dzieckiem 2022 do lat 14

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem regulowanym przez Kodeks pracy, każdemu pracownikowi, który wychowuje dziecko do 14 lat przysługują dwa dni lub 16 godzin zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckie. Należą się one bez względu na staż pracy, rodzaj umowy o pracę czy wymiar czasu pracy.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.Art. 188 Kodeksu pracy

Aby uzyskać wspomniane dni wolne, należy złożyć u pracodawcy specjalny wniosek, który nie powinien zostać odrzucony bez wyraźnych i uzasadnionych powodów.

Dzięki przyjętej unijnej dyrektywie opieka nad zdrowym dzieckiem do lat 14 w 2022 ma wyglądać inaczej, korzystniej dla rodziców i ich pociech. Dokument nakazuje bowiem wprowadzenie urlopu opiekuńczego, który ma wydłużyć obowiązujące dotąd 2 dni do 5 dni opieki nad dzieckiem w 2022. Uzasadnieniem ubiegania się o wolne mają być względy medyczne, nagła choroba, kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia. Pracownik zyska również prawo do zwolnienia na opiekę nad innymi członkami rodziny takimi jak matka, ojciec czy małżonek.

Opieka nad dzieckiem 2022 – aktualne przepisy

Nowa dyrektywa przyczyni się nie tylko do uelastycznienia wymiaru i formy pracy, ale także wpłynie znacząco na kształt przepisów regulujących urlopy związane z opieką. Aktualnie ustawa przewiduje następujące rodzaje urlopów opiekuńczych przysługujących rodzicom i opiekunom prawnym (informacje i cytat za portalem prawo.pl):

  • urlop macierzyński – przysługuje matce oraz ojcu, ale w takim zakresie, w jakim nie wykorzystała go matka. Wymiar urlopu zależy od liczby narodzonych dzieci (przy jednym porodzie) i może wynosić od 20 tygodni (jedno dziecko) do 37 tygodni po urodzeniu pięciu lub większej liczby dzieci.
  • urlop rodzicielski – przysługuje matce i ojcu łącznie, zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie: do 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka oraz do 34 tygodni po urodzeniu dwójki lub więcej.
  • urlop wychowawczy – wynosi łącznie do 36 miesięcy; może być wykorzystywany przez oboje rodziców jednocześnie i podzielony na maksymalnie 5 części.
  • Ojcowski – może być wykorzystany wyłącznie przez ojca do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Wymiar tego urlopu wynosi 2 tygodnie i może zostać wykorzystany w dwóch tygodniowych częściach lub jednorazowo.

Zobacz: Kolejna zmiana w podatkach! Ulga na dziecko 2022 nie dla wszystkich. Kto straci zwrot podatku na dziecko?

Dyrektywa work-life balance: ile dni opieki na dziecko 2022?

Dokładnego kształtu nowych przepisów jeszcze nie znamy. Wiadomo jedynie, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma czas do sierpnia, aby wprowadzić je w życie. Jedno jest jednak pewno – rodzice na pewno skorzystają z nowych ustaleń, będzie im łatwiej sprawować opiekę nad dziećmi i godzić ją z rozwojem kariery zawodowej.

Dyrektywa work-life balance – jakie zmiany wprowadza?

  • Artykuł 9. – daje możliwość skrócenia wymiaru godzin pracy, a także o wprowadzeniu tzw. elastycznego czasu pracy w razie konieczności. Poza tym punkt ten ma regulować także możliwość przejścia na pracę zdalną, czyli o dopasowaniu miejsca pracy. Rozwiązania mają dotyczyć prawdopodobnie wszystkich pracujących rodziców i opiekunów dzieci do 8. roku życia.
  • Artykuł 7. – prawo do uzyskania wolnego z powodu “siły wyższej”, czyli w sytuacji nagłej choroby bliskiej osoby lub jakiegoś wypadku w rodzinie.

Unijna dyrektywa reguluje także precyzyjnie kwestie związane z urlopami na opiekę (rodzicielskimi, opiekuńczym). Zgodnie z ustaleniami zmiany w urlopach 2022 mają wyglądać następująco:

  • Urlop rodzicielski 2022 – urlop przysługujący rodzicom po narodzinach lub po przysposobieniu dziecka w łącznym wymiarze 4 miesięcy, z tym, że będą im przysługiwać po dwa miesiące takiego urlopu, niepodlegające przeniesieniu. Oznacza to, że obydwoje będą mogli opiekować się dzieckiem w domu przez dwa miesiące. Dotychczas przepisy w Polsce nie zakładało, a część urlopu rodzicielskiego przysługiwała każdemu z rodziców osobno.
  • Urlop opiekuńczy 2022 – urlop przysługujący na opiekę nad członkiem rodziny lub mieszkańcem tego samego gospodarstwa domowego w wymiarze 5 dni. Powodem ubiegania się o ten urlop będą względy medyczne, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, choroba, kontuzja itp. Obecnie polskie prawo przewiduje tylko 2 dni z tytułu opieki nad dzieckiem. Dyrektywa nie tylko zwiększy wymiar czasu, ale także rozszerzy obowiązywanie przepisu na innych członków rodziny takich jak matka, ojciec, małżonek.

Dyrektywa work-life balance przewiduje także wdrożenie nowych zasad w kwestii urlopu ojcowskiego. Zgodnie z zapisami ojciec będzie miał prawo do wolnego z okazji narodzin dziecka, w wymiarze 10 dni. Warto jednak zaznaczyć w tym miejscu, że polskie prawo jest akurat dużo korzystniejsze, ponieważ umożliwia świeżo upieczonym ojcom wzięcie 14 dni urlopu. Przepis ten powstał jednak prawdopodobnie z myślą o innych krajach członkowskie UE, w których dotychczas nie istniał taki rodzaj urlopu.

Rodzice pytają, jak będzie wyglądała opieka na dziecko 2022

Opieka na dziecko 2022 ile dni?

Liczba dni przysługujących pracownikowi z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat ma w 2022 roku zwiększyć się z 2 do aż 5 dni.

Zostanie wprowadzone 5 dni opieki na zdrowe dziecko?

Prawdopodobnie tak, zgodnie z przyjętą dyrektywą Polska ma czas do sierpnia na wprowadzenie odpowiednich zmian w prawie. Jednym z nich ma być zwiększenie liczby dni na opiekę nad dzieckiem, z 2 do 5.

Opieka nad zdrowym dzieckiem 2022: Od kiedy dodatkowe 5 dni opieki na dziecko?

Dyrektywa unijna wprowadzająca ten przepis zobowiązuje Polskę do odpowiednich zmian w prawie do sierpnia 2022, czyli prawdopodobnie wtedy możemy spodziewać się, że opieka na dziecko będzie wynosiła 5 dni.

Sprawdź też: Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?
Sprawdź też: Zasiłek opiekuńczy według nowych przepisów! Podstawą przyznania nie tylko kwarantanna dziecka
Sprawdź też: Eksperci alarmują! Nowe przepisy od 2022 mogą spowodować podwyżki za żłobek! O ile wzrosną opłaty?

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo