Dojrzewanie dziewczynek

Dojrzewanie dziewcząt to okres, w którym mała dziewczynka przestaje być dzieckiem i zmienia się w młodą kobietę. Pierwsze tego oznaki wywołują łezkę wzruszenia u mam, które tak bardzo chciałyby, by ten moment nadszedł jak najpóźniej. Jakie są objawy dojrzewania dziewcząt? Kiedy pojawiają się pierwsze z nich?

Dojrzewanie dziewczynek

Okres pokwitania u dziewcząt zaczyna się pomiędzy 9 a 13 rokiem życia. Warto mieć jednak w pamięci, że czas ten jest różny dla każdej z nich. Niektóre zaczynają dojrzewać szybciej, inne później – wszystko w zależności od pracy ich naturalnego zegara biologicznego. Z uwagi na to, nie należy porównywać córek z jej rówieśnicami, sama dziewczynka też nie powinna tego robić w stosunku do swoich koleżanek.

Całym procesem dojrzewania steruje mózg. Przez pierwsze lata dziecka, pewne jego rejony pozostają uśpione, powoli zaczynają się rozbudzać około 7-8 roku życia dziewczynki. Z początku słabe impulsy stają się coraz silniejsze. Pierwszy sygnał wysyłany jest przez podwzgórze. Za jego pomocą rusza produkcja hormonów FSH i LH. Aktywują one przysadkę mózgową, która wysyła sygnał do jajników. Powoduje to rozpoczęcie procesu dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Jajniki rozpoczynają produkcję estrogenów – najważniejszych hormonów płciowych kobiety. To właśnie estrogeny mają kluczowy wpływ na dojrzewanie.

Dojrzewanie dziewczyn: objawy

Wzrost

Czas gwałtownego wzrostu nazywany jest skokiem pokwitaniowym. W ciągu roku dziewczynka rośnie nawet kilkanaście centymetrów. Wydłużają się jej ręce i nogi, rosną stopy i dłonie.

Sylwetka

Sylwetka dziewczynki staje się kobieca. Pojawia się talia, biodra się zaokrąglają, podobnie jak uda, ramiona i pośladki. Kostki nadgarstków i u nóg, a także łokcie i kolana tracą dziecięcą kanciastość, lekko wypełniają się.

Piersi

Powiększające się piersi to nieodłączny objaw dojrzewania. Z początku brodawka sutkowa staje się wydajniejsza, bardziej wypukła. Jest wrażliwa na dotyk, reaguje również na zmiany temperatur. Niedługo potem rozwija się tkanka tłuszczowa dookoła brodawki, piersi zaczynają nabierać okrągłego kształtu.

Zdarza się, że piersi rozwijają się niesymetrycznie. Jedna może być sporo większa od drugiej i jest to zupełnie normalne zjawisko. Z czasem dysproporcje zaczną zanikać, ale u większości dorosłych kobiet piersi delikatnie się różnią rozmiarem i stopniem jędrności.

Twarz

Buzia dziewczynki traci dziecięcą pulchność. Rysy dorośleją: podbródek staje się wyraźniej zarysowany, podobnie jak kości policzkowe. Czoło poszerza się, a usta stają się pełniejsze. Owal twarzy ulega zmianie, z okrągłego staje się bardziej podłużny.

Trądzik

Trądzik to częsty widok na buzi dojrzewających dziewcząt. Pod wpływem burzy hormonalnej gruczoły łojowe zaczynają nadprodukcję łoju, a naskórek rogowacieje w szybkim tempie. Bakterie wywołują stan zapalny, który bardzo często trudno jest zwalczyć.

Owłosienie

W okresie dojrzewania pojawia się owłosienie na całym ciele. Włoski zaczynają wyrastać na nogach i pod pachami. Przybywa ich także na przedramionach i na udach.

Owłosienie łonowe

W okresie dojrzewania pojawia się owłosienie łonowe. Pierwsze włoski wyrastają na wzgórku łonowym, dopiero później na wargach sromowych. Z początku są dosyć cienkie, delikatne i jasne. Dopiero po pewnym czasie ciemnieją, stają się grubsze i zaczynają się kręcić.

Wydzielina pochwowa

Na około rok przed pierwszą miesiączką pojawia się wydzielina z pochwy. Przeważnie jest ona biała lub przeźroczysta, z reguły jest bezwonna. Sygnalizuje, że układ rodny zaczyna dojrzewać.

Miesiączka

Miesiączka to jeden z najważniejszych sygnałów świadczących o tym, że dziewczynka zaczęła dojrzewać. Pojawia się między 10 a 15 rokiem życia. Świadczy o tym, że układ rodny jest już gotowy do poczęcia dziecka, zarówno jajniki, które zaczynają już owulować, jak i macica, której błona śluzowa złuszczając się co miesiąc powoduje menstruację.

Dodaj komentarz

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Nauka jazdy na rowerze

O tym, że jazda na rowerze to wspaniały sport, chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Jazda na nim jest nie tylko przyjemna, ale również dobrze wpływa na nasze samopoczucie i ciało,...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Dojrzewanie chłopców

Dojrzewanie – okres w życiu każdego dziecka, którego rodzice wypatrują z niepokojem. Mają jeszcze w pamięci własne problemy, z którymi sami borykali się w tym trudnym czasie. Opowieści znajomych, którzy...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Synek bawi się siusiakiem

Twoje dziecko zaczęło mocno interesować się tym co ma w majteczkach? Majstruje między nogami w przedszkolu, podczas kąpieli, a nawet na zakupach w sklepie? Nie przejmuj się! Są sposoby, dzięki...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Porady na bunt trzy- i czterolatka

Twój trzylatek lub czterolatek przechodzi bunt? Zastanawiasz się w jaki sposób sobie poradzić, gdy malec nie słucha co do niego mówisz? Sprawdź nasze porady wychowawcze i okiełznaj zbuntowanego malucha. Bunt...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Dziecko nie chce spać w łóżeczku? Każdy niemowlak potrzebuje ciapła mamy lub taty, dlatego momentalnie przyzwyczaja się do spania w łóżku rodziców. Częste pobudki na karmienie dla wielu mam są motywacją,...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Odpieluchowanie zgodnie z pedagogiką Montessori

Odpieluchowanie to moment, który dla dzieci (jak również rodziców) jest szczególnie ważnym wydarzeniem pierwszych lat życia malucha. Istnieje wiele metod “pożegnania z pieluchą”. Jedną z nich jest odpieluchowanie ugruntowane w...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Ile powinno spać dziecko?

Sen to ważna część życia każdego z nas. Bez jego odpowiedniej ilości gorzej funkcjonujemy, zaburzone są niektóre funkcje naszego organizmu oraz praca mózgu. Wraz z wiekiem ilość zapotrzebowania na sen...

Czytaj dalej →
Ciąża, Mama

Kulki gejszy do ćwiczeń mięśni Kegla

Mięśnie Kegla to inaczej mówiąc mięśnie dna macicy, których zadaniem jest podtrzymywanie od dołu narządów wewnętrznych jamy brzusznej (takich jak pęcherz, jelita, macica) – zarówno u kobiet, jak i u...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general