„Mamo, tato, a skąd ja się wziąłem”? Takie pytanie usłyszy kiedyś praktycznie każdy rodzic. Niektórzy nie wiedzą, jak wyjaśnić dziecku tajniki tego procesu, a inni zbywają je milczeniem lub wręcz proszą, by o to nie pytało. Odpowiedź na to pytanie powinna być przemyślana i warto ją sobie wcześniej przygotować.
Dzieci są bardzo ciekawe i często chcą poznać odpowiedzi na wszystkie pytania świata. Często zadają też pytania, na które odpowiedź przychodzi rodzicom z trudem. Musimy jednak rozmawiać z maluchami, bo to właśnie na rodzicach ciąży obowiązek zaspokajania ciekawości dzieci. Choć spodziewamy się, że pociecha może zadać to pytanie, często nie wiemy, jak się zachować. Skąd się biorą dzieci? Sprawdź, jakiej najlepszej odpowiedzi udzielić.
Sprawdź: Te dzieci są w czepku urodzone – dosłownie! Taki przypadek zdarza się raz na 100 tys. porodów
Skąd się biorą dzieci? Udziel przemyślanej i mądrej odpowiedzi
To, że dzieci zadają wiele pytań i chcą poznać świat, jest zupełnie naturalne. Co jednak zrobić, gdy maluch spyta, skąd się biorą dzieci, a ma tylko kilka lat? Zachowaj spokój, nie panikuj i udziel przemyślanej odpowiedzi. W dzisiejszych czasach rodzice czasem zbywają dzieci i nie chcą z nimi na ten temat rozmawiać. Warto się jednak przełamać, gdyż pociecha ze względu na swój rozwój jest ciekawa i ufa rodzicom, zadając takie pytania. Nie kłam, że dzieci przynosi bocian lub znajduje się je w kapuście, bo nie ma to nic wspólnego z prawdą i może podburzyć zaufanie w relacji rodzic-dziecko.
Sprawdź: Położna mówi, co znajduje podczas porodu wewnątrz kobiet. Nie tylko stringi czy stare tampony
Kiedy rozmawiać z dziećmi o tym skąd się biorą dzieci? Udziel odpowiedzi zawsze, gdy o to spytają
Odpowiedź na pytanie o to, skąd biorą się dzieci, warto dostosować do wieku malca. Powinna wyglądać inaczej w przypadku pociechy pięcioletniej, a inaczej w przypadku dziesięcioletniej. Jeśli pytanie padnie z ust młodszego dziecka, po prostu powiedz, że maleństwa rozwijają się w brzuchu mamy i rodzą się po dziewięciu miesiącach. Jeśli malec będzie drążył i dopytywał, skąd dziecko się tam wzięło, możesz powiedzieć, że powstało z miłości rodziców, którzy się przytulają i kochają.
Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci? Lepiej nie owijać w bawełnę
W przypadku starszych dzieci podarowanie im książki edukacyjnej lub włączenie filmu, zamiast rozmowy może nie być korzystne. Dziewięciolatkowi lub dziesięciolatkowi warto już otwarcie wytłumaczyć, czym jest współżycie, ponieważ jeśli informacji nie otrzyma od ciebie, uzyska je w niepełnej lub złej formie od rówieśników w szkole, lub z mediów, czy portali społecznościowych. Na tym etapie warto więc wyjaśnić dziecku budowę mężczyzny i kobiety i to, w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia.