Badanie AFP
Badanie AFP oznacza sprawdzenie stężenia markerów nowotworowych. Wykonuje się je w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie o występowaniu nowotworu wątroby, jąder lub jajników. AFP jest również jednym z elementów składowych tzw. testu potrójnego, który zaliczany jest do przesiewowych badań prenatalnych.

Badanie AFP: co to jest?
Skrót AFP pochodzi od pełnej nazwy substancji: alfa-fetoproteiny. Jest to białko płodowe, które pojawia się w krwi kobiety w czasie ciąży. Oprócz tego towarzyszy ono stanom patologicznym, do których zalicza się głównie nowotwór jajników, jąder i wątroby.
AFP i test potrójny
Test potrójny to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jego wynik wskazuje, czy u nienarodzonego maleństwa występuje ryzyko występowania wad genetycznych. Test wykonuje pomiędzy 14 a 20 tygodniem ciąży. Oprócz poziomu alfa-fetoproteiny, sprawdzany jest również poziom estriolu oraz gonadotropiny kosmówkowej.
AFP jest białkiem płodowym, które wytwarzane jest początkowo przez pęcherzyk żółty, a następnie – gdy ten już zaniknie – przez przewód pokarmowy oraz wątrobę nienarodzonego dziecka. Zbyt wysoki jego poziom może sygnalizować, że u dziecka wystąpią zespół Downa lub zespół Edwardsa. Za pomocą stężenia AFP we krwi diagnozuje się również wady cewy nerwowej.
Badanie AFP jest badaniem z krwi. Pobiera się ją jak do każdej standardowej morfologii. W warunkach laboratoryjnych badana jest surowica pod kątem ilości cząsteczek białka w danej jednostce płynu surowiczego.
Badanie AFP: normy w ciąży
U kobiety w ciąży stężenie AFP nie powinno przekraczać 120 ng/ml. W zależności od tygodnia ciąży, wynik ten może się wahać od 50 ng/ml do 100-110 ng/ml.
AFP a nowotwór
Podwyższony poziom AFP, jak już zostało wspomniane, towarzyszy ciąży lub obecności komórek nowotworowych wątroby, jajnika lub jąder. AFP jest jednym z markerów tych schorzeń. Markery są to antygeny pojawiające się w reakcji na obecność zmienionych chorobowo komórek, z którymi organizm osoby chorej walczy. U osób zdrowych normy AFP wynoszą do 15,0 ng/ml. Zwiększony poziom wymaga dalszej diagnostyki w kierunku wymienionych wyżej nowotworów. Rzadziej pojawia się przy nowotworach układu pokarmowego, piersi, a także przy chłoniakach.
Kupiła dla córki 40-letni wózek. W sieci wylała się na nią fala krytyki. “Nie widzę problemu”
Wierszyki na Dzień Chłopaka do szkoły i przedszkola i nie tylko [śmieszne, krótkie i oryginalne]
Życzenia na Dzień Chłopaka dla kolegi, męża i partnera. Czego można życzyć bliskiej osobie?
Usłyszysz je na każdym placu zabaw. Te imiona na M Polacy uwielbiają! Ranking zaskakuje
Prawie każdy spożywa go źle. Ten sposób jedzenia czosnku szokuje, a jest najbardziej wartościowy
Tajemniczy symbol na ciałach młodych Polek. Amulet czy zabobon?
Stół wiejski na weselu
Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...
Czytaj dalej →Kobiece ciało po ciąży oczami taty
Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...
Czytaj dalej →Bukiety ślubne
Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...
Czytaj dalej →