Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Dziecko nie chce spać w łóżeczku?

Każdy niemowlak potrzebuje ciapła mamy lub taty, dlatego momentalnie przyzwyczaja się do spania w łóżku rodziców. Częste pobudki na karmienie dla wielu mam są motywacją, by zabrać maleństwo do siebie i nie wstawać kilkakrotnie w nocy. Ten system doskonale się sprawdza, ale do czasu… W pewnym momencie niemowlę “dorasta” i chcielibyście, by zaczęło spać samo. Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Wieczorny rytuał zasypiania

W większości dzieci uwielbiają sztywne ramy i zasady. Oczywiście każdy szkrab jest inny, ale o ile to możliwe staraj się wprowadzać stałe elementy dnia: pory spacerów i jedzenia, godziny zasypiania. Pomocny jest także wieczorny rytuał, który przygotuje maluszka do snu. Przyjemna kąpiel, a potem delikatny masaż plecków i brzuszka pozwolą się wyciszyć, a ciepłe mleko na kolację zadziała usypiająco.

By dziecko mogło zasnąć, powinno czuć się komfortowo. Zadbaj o niezbyt wysoką, ale też nie za niską temperaturę pokoju malca. Sprawdź, czy ma suchą pieluszkę. Od pierwszych dni życia staraj się też poznać zwyczaje swojego niemowlęcia, bo dzieci od urodzenia mają swoje upodobania. Jedne lubią spać ściśle otulone kocykiem, inne odkryte, a jeszcze inne przykryte, ale z odsłoniętymi nóżkami.

Jak usypiać niemowlę w łóżeczku? Na raty!

Utul dziecko do snu w jego własnym łóżeczku, a następnie wyjdź z pokoju. Gdy tylko zacznie płakać, wróć, weź niemowlę na ręce i zaczekaj aż się uspokoi. Teraz delikatnie połóż je do łóżeczka. Jedną rękę podłóż pod główkę, a drugą na brzuszku brzdąca. Powoli wyjmij pierwszą rękę nie przestając głaskać malca po brzuszku. W kolejnym kroku powoli odejdź od dziecka, ale jeśli zacznie płakać wróć do niego z powrotem. Powtarzaj ten schemat do momentu, gdy niemowlę zaśnie w swoim łóżeczku.

Zwiększaj dystans

Nie wiesz, jak nauczyć dziecko spać w swoim pokoju? Ten sposób również wymaga od rodziców nie lada cierpliwości. Połóż niemowlę do łóżka i usiądź obok trzymając je za rączkę. Następnym razem połóż swoją dłoń jedynie w pobliżu dziecka. Kolejnego dnia odsuń się jeszcze trochę dalej. I tak do osiągnięcia upragnionego samodzielnego zasypiania dziecka w jego własnym łóżeczku.

A może znacie inne sposoby, jak nauczyć dziecko spać w jego własnym łóżeczku?

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo