Drżenie rąk u dziecka. Sprawdź, na co może wskazywać!

Drżenie rąk u dziecka to objaw, który może wzbudzać w rodzicach niepokój. Najczęściej wynika ono z silnych przeżyć emocjonalnych – wówczas nie powinno nas martwić, o ile oczywiście przydarza się maluchowi tylko sporadycznie. Czasami jednak tego rodzaju drżenia bywają symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych. Jak należałoby w takim wypadku postąpić?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Drżenie rąk u dziecka wynika często ze zwykłego zdenerwowania i jako takie nie jest dla niego groźne.
  • Może jednak także świadczyć o rozmaitych dolegliwościach, np. o nadczynności tarczycy albo chorobie Wilsona.
  • Medycyna zna też tzw. drżenie samoistne, czyli oddzielną jednostkę chorobową przebiegającą z mimowolnymi ruchami kończyn górnych.

Drżenie rąk u dziecka – przyczyny

Drżenie rąk występuje wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać przed sobą dłoni w pozycji wyprostowanej. Drżenie takie posiada charakter mimowolny i nierzadko rytmiczny; może nam utrudniać np. posługiwanie się sztućcami w trakcie posiłku albo pisanie długopisem. Czasami jednak objaw ten jest na tyle nieznaczny, że niemal w ogóle nie zaburza codziennego funkcjonowania.

Drżenie rąk może się objawiać na kilka sposobów. Wyróżniamy zatem:

  • drżenie statyczne – występuje w trakcie unoszenia albo prostowania rąk, czyli przyjmowania konkretnej pozycji ciała,
  • drżenie zamiarowe – związane z określonym ruchem, jaki pragnie wykonać pacjent,
  • drżenie spoczynkowe – pojawia się podczas spoczynku,
  • drżenie złożone – będące kombinacją wszystkich powyższych objawów.

Przyczyny trzęsienia rąk bywają rozmaite. Niektóre z nich (jak nadużywanie kofeiny czy odstawienie alkoholu) charakterystyczne są wyłącznie dla osób dorosłych. Inne mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Dotarcie do właściwej genezy schorzenia jest możliwe często dopiero po specjalistycznych konsultacjach oraz wykonaniu szeregu badań.

Zobacz też: Choroby z wysypką. Czym się charakteryzują wysypki wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze?

Trzęsienie rąk u dziecka

Trzęsące się ręce u dziecka – podobnie zresztą jak u dorosłego – mogą oznaczać podwyższony poziom lęku. Kiedy nasza pociecha wyrusza po raz pierwszy do przedszkola albo debiutuje w kontaktach rówieśniczych, jej zdenerwowanie jest rzeczą całkowicie zrozumiałą. Towarzyszącego mu drżenia rąk nie należy przesadnie demonizować; to po prostu przejaw naturalnego i zdrowego społecznego rozwoju, czyli coś, przez co każdy z nas prędzej czy później przechodzi.

Zaniepokojenie może natomiast budzić chroniczna obecność drżenia rąk u dziecka. Każe nam ona podejrzewać, że stres, którego maluch doświadcza, jest dla niego zbyt intensywny. W takim wypadku należałoby się uważniej przyjrzeć koleżeńskim kontaktom naszej latorośli, a także dyskretnie wysondować jego relacje z przedszkolnymi opiekunami. Dobrze będzie również zadać sobie pytanie, czy klimat w rodzinnym domu nie sprzyja powstawaniu lękowych zachowań. Jeżeli problem nasila się zamiast zmniejszać, z pewnością warto zasięgnąć opinii psychologa.

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego trzęsą się ręce, powinniśmy dokładnie przeanalizować dietę dziecka. Drżenie kończyn górnych bywa bowiem nierzadko konsekwencją niedoboru witamin i minerałów, niezbędnych do właściwej pracy układu mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowego. Drżenie rąk u dziecka może zatem wiązać się ze zbyt małą ilością dostarczanego organizmowi magnezu, potasu i wapnia, jak również witamin z grupy B. Tymczasowe rozwiązanie przynosi suplementacja preparatami doustnymi, którą jednak należy skonsultować z pediatrą. 

Drżenie rąk stanowi w pewnych wypadkach samodzielną jednostkę chorobową, określaną jako drżenie samoistne. Jest to schorzenie niezwykle częste, dotyka bowiem ok. 4% całej populacji. Przydarza się ludziom w każdym wieku, chociaż najczęściej spotykamy je w 2. oraz 6. dekadzie życia. Czasami dotyka również dzieci osób chorujących, co przemawia za genetycznym podłożem tej przypadłości. W takich wypadkach lekarze mówią o tzw. rodzinnym drżeniu samoistnym. Leczenie polega na przyjmowaniu określonych specyfików (najczęściej propranololu bądź prymidonu), przeważnie do końca życia. Niekiedy, wobec niewystarczającej skuteczności farmakoterapii, wykonuje się zabieg neurochirurgiczny polegający na uszkodzeniu albo stymulacji ściśle określonej struktury w mózgu (np. jąder wzgórza). Zabieg taki obarczony jest jednak pewnym ryzykiem powikłań. 

Drżenie samoistne należy różnicować z wieloma innymi chorobami przebiegającymi z drżeniem kończyn górnych. Takie same objawy daje bowiem np. nadczynność tarczycy, niewydolność nerek i wątroby, cukrzyca, udar czy tężyczka, jak również nowotwór. Specyficznie dziecięcym schorzeniem jest natomiast tzw. choroba Wilsona. Powodują ją mutacje genetyczne, objawia się zaś zaleganiem miedzi w komórkach wątroby. Oprócz drżenia rąk, chorobę tę charakteryzuje sztywność mięśni, występowanie ślinotoku oraz szereg symptomów neuropsychiatrycznych. 

Zobacz również: Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach

Drżenie rąk u niemowlaka

Nietypowe ruchy rączek u najmłodszych dzieci wzbudzają zazwyczaj zrozumiały niepokój w ich rodzicach. Drżenie rąk i nóg u noworodka nie musi jednak stanowić zapowiedzi problemów zdrowotnych – wynika najczęściej po prostu z niedojrzałości poszczególnych układów, które potrzebują nieco więcej czasu na osiągnięcie prawidłowej koordynacji. 

Drżeniu rąk u małych dzieci sprzyja z pewnością niedobór wapnia (wynikający np. z nietolerancji krowiego mleka). Podobne kłopoty wiążą się z nieprawidłowym poziomem cukru we krwi. Potencjalnych przyczyn drżenia jest naprawdę sporo, a wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinien rozstrzygać lekarz.

Po zapoznaniu się z wynikami podstawowej analizy krwi i moczu, specjaliści zlecają nierzadko tzw. badania obrazowe – przede wszystkim USG przezciemiączkowe główki niemowlęcia. Umożliwia im ono postawienie prawidłowej diagnozy oraz wdrożenie adekwatnego postępowania terapeutycznego, aby wyeliminować drżenie rąk u dziecka.

Sprawdź: Dlaczego niemowlę wkłada rączki do ust?

Rodzice pytają:

Co robić, kiedy dziecku trzęsą się ręce?

Zastanawiasz się jak uspokoić drżenie rąk u Twojego dziecka? W pierwszej kolejności należy przeanalizować dietę dziecka pod kątem składników takich jak wapń, magnez czy witamina B12 – niedobór tych substancji sprzyja bowiem występowaniu drżenia rąk. Starsze dzieci doświadczają tego objawu również pod wpływem stresu, co bywa do pewnego stopnia naturalne (niepokój powinno wzbudzać dopiero spore nasilenie takich symptomów, połączone z ogólną nerwowością). U niemowląt drżenie rączek wynika często z niedojrzałości układu nerwowego i mięśni. W razie wątpliwości, warto zasięgnąć porady pediatry lub neurologa dziecięcego.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo