Kiedy niemowlę wkłada piąstki do ust, oznacza to, że jest głodne – taki mit często jest przekazywany młodym mamom i ojcom przez rodzinę czy znajomych. Ci zaś chętnie w niego wierzą, ponieważ pierwsze miesiące z dzieckiem są czasem wzajemnego poznawania się, wielkich emocji i obaw. Warto poczytać o rozwoju niemowląt, by nie błądzić po omacku w komunikacji z własnym maluchem.Trudne zadania rozwojowe

Nauczenie się właściwego chwytania przedmiotów zajmuje dziecku aż cztery do pięciu miesięcy. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to bardzo ważna umiejętność. Dlatego ćwiczenia w tym kierunku zaczynają się już w czwartym miesiącu życia płodowego! Koordynacja ruchowa oraz wzrokowo – ruchowa postępuje wraz z dojrzewaniem układu nerwowego oraz z praktyką. Dlatego zanim dziecko nauczy się łapać grzechotkę, wkłada piątki do ust.

Dlaczego niemowlę wkłada piąstki do ust?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których dzieci wymyślają sobie taką właśnie zabawę. Wkładanie rąk do ust przez niemowlaka jest częścią jego rozwoju. Oto kilka podstawowych przyczyn, dla których dzieci to robią:

1. Aby poznać świat. Dla niemowląt w wieku dwóch czy trzech miesięcy własne ciało jest szalenie interesujące. Jest ciągle nieznane, wygląda ciekawie, ma dziwne kształty i funkcje. Dlatego dzieci z uwagą oglądają swoje dłonie i stopy, wkładają je do buzi, kontemplują. To wcale nie jest nudne! Gdy niemowlę wkłada rączki do ust, jest prawdopodobnie na drodze do ciekawego odkrycia. Z pewnością ucieszy je mała zabawka zawieszona na nadgarstku – przykuje dodatkowo uwagę i zapewni stymulację.

2. Aby osiągnąć więcej. Dopiero pięciomiesięczne dzieci potrafią z całą świadomością i intencjonalnie chwytać przedmioty. Przedtem dużo ćwiczą, by zdobyć możliwość złapania i oglądania otaczających je przedmiotów. Następnym etapem będzie wyrzucanie ich z wózka czy łóżeczka – to nie złośliwość, to kolejny etap eksperymentów i sprawdzanie własnych możliwości.

3. Aby się uspokoić. Usta są dla malutkich dzieci sposobem na poznawanie świata. Ssanie piąstki u niemowlaka może służyć regulowaniu własnych emocji poprzez skojarzenie z karmieniem i pokarmem. Nie oznacza to jednak, że malec jest głodny lub zaniepokojony i potrzebuje natychmiastowej interwencji rodzica. Wkładanie rąk do ust nie jest niebezpieczne, o ile paznokcie są zawsze równo przycięte, a rączki czyste.

Czy ssanie rączki powinno martwić?

Niektórzy rodzice martwią się, widząc ssanie piątki u niemowlaka. Boją się zarazków, zastanawiają, czy ich dziecko nie sygnalizuje przypadkiem, że jest głodne, coś je boli lub w inny sposób mu dokucza. Zabawa własnym ciałem stanowi całkowicie normalny etap rozwoju. To jej brak ma prawo zaniepokoić rodzica. Gdy więc niemowlę wkłada piąstki do ust, nie ma najmniejszych powodów do obaw.