Dlaczego niemowlę wkłada rączki do ust?

Kiedy niemowlę wkłada rączki do ust, oznacza to, że jest głodne – taki mit często jest przekazywany młodym mamom i ojcom przez rodzinę czy znajomych. Ci zaś chętnie w niego wierzą, ponieważ pierwsze miesiące z dzieckiem są czasem wzajemnego poznawania się, wielkich emocji i obaw. Warto poczytać o rozwoju niemowląt, by nie błądzić po omacku w komunikacji z własnym maluchem. Wkładanie rączek do ust przez niemowlaka nie jest jednoznaczne z tym, że dziecko jest głodne – może mieć kilkanaście innych powodów! Dlaczego niemowlę ssie piąstki? 

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Odpowiedź na pytanie dlaczego niemowlę wkłada rączki do ust nie jest oczywista i nie zawsze wiąże się z uczuciem głodu.
 • Wkładanie piąstek do buzi jest naturalnym i ważnym elementem rozwoju dziecka.
 • Odruch ssania towarzyszy malcowi już na wczesnych etapach życia płodowego. Pozwala mu się uspokoić i wyciszyć.
 • Ssanie piąstek pozwala przede wszystkim na zmniejszenie wrażliwości buzi, a tym samym pozwala na zanik odruchu wymiotnego, co jest bardzo istotne podczas wprowadzania pokarmów stałych i chociażby mycia zębów.

Dlaczego niemowlę wkłada rączki do ust?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których niemowlę wkłada rączki do ust i się ślini. Ta zabawa jest częścią rozwoju dziecka. Oto kilka podstawowych przyczyn, dla których niemowlę wkłada rączki do ust:

 1. Aby poznać świat. Dla niemowląt w wieku dwóch czy trzech miesięcy własne ciało jest szalenie interesujące. Jest ciągle nieznane, wygląda ciekawie, ma dziwne kształty i funkcje. Dlatego dzieci z uwagą oglądają swoje dłonie i stopy, wkładają je do buzi, kontemplują. To wcale nie jest nudne! Gdy niemowlę wkłada rączki do ust, jest prawdopodobnie na drodze do ciekawego odkrycia. Z pewnością ucieszy je mała zabawka zawieszona na nadgarstku – przykuje dodatkowo uwagę i zapewni stymulację.
 2. Aby osiągnąć więcej. Nauczenie się właściwego chwytania przedmiotów zajmuje dziecku aż cztery do pięciu miesięcy. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to bardzo ważna umiejętność. Dlatego ćwiczenia w tym kierunku zaczynają się już w czwartym miesiącu życia płodowego! Koordynacja ruchowa oraz wzrokowo – ruchowa postępuje wraz z dojrzewaniem układu nerwowego oraz z praktyką. Dopiero pięciomiesięczne dzieci potrafią z całą świadomością i intencjonalnie chwytać przedmioty. Przedtem dużo ćwiczą, by zdobyć możliwość złapania i oglądania otaczających je przedmiotów. Zanim niemowlę nauczy się łapać grzechotkę, wkłada piątki do ust. Następnym etapem będzie wyrzucanie ich z wózka czy łóżeczka – to nie złośliwość, to kolejny etap eksperymentów i sprawdzanie własnych możliwości.
 3. Aby się uspokoić. Usta są dla malutkich dzieci sposobem na poznawanie świata. Ssanie piąstki przez niemowlaka może służyć regulowaniu własnych emocji poprzez skojarzenie z karmieniem i pokarmem. Nie oznacza to jednak, że malec jest głodny lub zaniepokojony i potrzebuje natychmiastowej interwencji rodzica. Wkładanie rąk do ust nie jest niebezpieczne, o ile paznokcie są zawsze równo przycięte, a rączki czyste.
 4. Bo lubi ssać. Po prostu: jedne dzieci mniej, inne bardziej, ale generalizując można powiedzieć, że niemowlęta lubią ssać. Chociażby własne piąstki. Tę umiejętność ćwiczą już od 11 tygodnia życia płodowego w brzuchu mamy, a rezygnują z niej dopiero około 7 miesiąca życia, kiedy to ssanie zostaje wyparte przez gryzienie.
 5. By zmniejszyć wrażliwość na bodźce. Usta i rączki to dwa najbardziej wrażliwe obszary ciała dziecka. 3-miesięczne dziecko wkłada raczki do ust by zmniejszyć dzięki temu wrażliwość na bodźce.
 6. Przygotowuje się do rozszerzania diety. Mniejsza wrażliwość okolic buzi pomaga w… radzeniu sobie z niezmiksowanym pokarmem! Bywa, że dzieci, które niewystarczająco często ssały piąstki, miewają problemy z przełykaniem, a nawet z innym niż mleko pokarmem w ich buzi. Natychmiast pojawia się u nich odruch wymiotny lub plucia.
 7. By język giętki mógł powiedzieć wszystko… Na naukę mowy przyjdzie jeszcze czas, jednak gdy noworodek wkłada rączki do ust jednocześnie wykonuje pierwsze ćwiczenia języka.
 8. By łatwiej trawić. Niemowlę wkłada rączki do ust i się ślini? Doskonale! Większa ilość śliny pomaga w szybszym trawieniu!
 9. By być bardziej odpornym. Strach przed bakteriami na rączkach oczywiście bywa uzasadniony, jednak w warunkach domowych niemowlę nie powinno mieć kontaktu jedynie ze sterylnymi przedmiotami. Gdy niemowlę wkłada piąstki do ust, razem z nimi do buzi wędrują wszechobecne bakterie, które stymulują odporność dziecka. Oczywiście warto dbać o to, by rączki dziecka były czyste, szczególnie gdy odwiedziliśmy duże skupiska ludzi.
 10. By być mniej podatnym na alergie. Udowodniono, że dzieci wychowywane w sterylnych warunkach, częściej doświadczają przykrych symptomów alergii.
 11. By uśmierzyć ból. Przede wszystkim ten związany z ząbkowaniem.

Zobacz też: Alergie pokarmowe u dzieci: Jak powstają? Kiedy się zaczynają? Czy można z nich wyrosnąć?

Jak reagować, gdy niemowlę wkłada piąstki do ust?

Niektórzy rodzice martwią się, widząc, że niemowlę bierze rączki do ust. Boją się zarazków i zastanawiają, czy ich dziecko nie sygnalizuje przypadkiem, że jest głodne, coś je boli lub w inny sposób mu dokucza. Zabawa własnym ciałem stanowi całkowicie normalny etap rozwoju. To jej brak ma prawo zaniepokoić rodzica. Gdy więc niemowlę wkłada piąstki do ust, nie ma najmniejszych powodów do obaw.

Sprawdź: Jakie kosmetyki dla noworodka?

Ssanie piąstek to tylko początek!

O ile ssanie piąstek przez niemowlaka nawet bardzo nie dziwi, o tyle możecie być w szoku, gdy już wkrótce zaobserwujecie, jak Wasz szkrab do buzi wkłada… własne stópki. Ten mały pokaz gimnastyki będziecie mogli zaobserwować w okolicach 6-7 miesiąca życia dziecka. Również w tym wypadku nie ma się czym martwić! Wkładanie stópek do ust do dowód właściwej integracji napięcia mięśniowego.

Zobacz też: Niemowlę wierci się przez sen i śpi niespokojnie

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo