Choroby z wysypką. Czym się charakteryzują wysypki wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze?

Choroby z wysypką objawiają się licznymi wykwitami na skórze. Te mogą przyjmować postać plam, krostek, pęcherzyków lub grudek. Choć w pierwszej chwili takie zmiany mogą kojarzyć się z reakcją alergiczną lub ukąszeniem owada, to w praktyce mogą wskazywać na wiele schorzeń. Zdarza się, że objawy skórne wywołują silny świąd lub nawet ból i utrzymują się na ciele przez długi czas, choć bywa też tak, że widoczne symptomy nie wywołują żadnych, nawet najmniejszych dolegliwości. Jakie schorzenia objawiają się wysypką? Jakie są ich objawy i jak przebiega leczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Choroby z wysypką objawiają się zmianami skórnymi o charakterze lokalnym lub uogólnionym.
  • Mogą być wywołane czynnikami zakaźnymi - wirusami i bakteriami - lub pasożytniczymi, ale wysypka na skórze często bywa też objawem alergii lub stanowi reakcję na inny czynnik, np. na leki.
  • W każdym przypadku, konieczne jest wdrożenie specyficznego leczenia, co w praktyce oznacza, że nie ma jednej skutecznej metody na walkę z wysypką.
  • Kluczem do pozbycia się dolegliwości jest zdiagnozowanie jej przyczyny i wdrożenie właściwej terapii.

Choroby z wysypką mogą mieć podłoże alergiczne, ale równie często są wywołane czynnikami zakaźnymi lub towarzyszą schorzeniom o podłożu metabolicznym. W przebiegu poszczególnych dolegliwości, mogą pojawiać się różne objawy. Czasami wysypka przyjmuje postać plam, innym razem grudek, krost lub pęcherzyków, może też mieć postać mieszaną. Niektóre wysypki mają charakter zlokalizowany, inne – uogólniony. 

Choroby z wysypką o podłożu wirusowym

Wirusy są jednym z czynników zakaźnych, które odpowiadają za wystąpienie zmian skórnych. Poniżej wymieniamy najczęściej występujące wysypki wirusowe.

Różyczka

Ta dolegliwość objawia się uogólnioną wysypką, w postaci bladoróżowych, drobnoplamistych zmian. Zdarza się, że plamki przypominają nieco grudki. W rzadkich przypadkach dochodzi do ich zlania, w wyniku  czego tworzą znaczne, zwarte struktury. Co istotne, objawy choroby mogą pojawić się nie tylko na skórze, ale także na błonach śluzowych. Leczenie ma charakter objawowy. Choremu podaje się leki przeciwgorączkowe. Lekarz zaleci pozostanie w łóżku i unikanie kontaktu z osobami, które nie przechodziły różyczki.

Zobacz też: Badanie krwi na obecność wirusa różyczki

Ospa wietrzna

Choroba objawia się uogólnionymi wykwitami, w postaci plamek zmieniających się w grudki i pęcherzyków. Te ostatnie początkowo wypełnione są przejrzystym płynem, który po pewnym czasie zaczyna mętnieć. Następnie pęcherzyki zaczynają wysychać i zapadać się, zamieniając się w strupy. Występowanie objawów skórnych najczęściej stwierdza się na owłosionej skórze głowy, błonie śluzowej jamy ustnej, gardła i narządów płciowych. Rzadziej pojawiają się na dłoniach i stopach. Warto podkreślić, że taka wysypka wirusowa u dorosłych może powodować szereg poważnych powikłań. Leczenie ospy wietrznej polega na obniżaniu gorączki i łagodzeniu uporczywego świądu.

Ospa wietrzna

Sprawdź: Ospa w miejscach intymnych – Jak łagodzić i czym smarować ospę w miejscach intymnych?

Odra

Odra objawia się uogólnioną wysypką, która najpierw pojawia się za uszami, w okolicy podbródka, na całej twarzy, szyi, tułowiu, rękach i nogach. Zmiany mają postać ciemnoczerwonych plamek, które później przeistaczają się w grudki. Choroba podlega leczeniu objawowemu, polegającemu na obniżaniu gorączki i zapobieganiu atakom kaszlu. Choremu zaleca się pozostawanie w łóżku, w zacienionym pokoju. Leki przeciwwirusowe nie są w stanie złagodzić objawów odry.

Sprawdź: Czym złagodzić wysypkę u dziecka?

Rumień nagły

To schorzenie objawia się uogólnionymi zmianami, w postaci średniej wielkości, bladoróżowych plam. Symptomy pojawiają się przede wszystkim na tułowiu. Leczenie ma charakter objawowy i polega przede wszystkim na obniżaniu gorączki. Konieczne jest podawanie dużej ilości płynów, co pozwoli zapobiec odwodnieniu organizmu.

Zobacz też: Wysypka na czole u dziecka: skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Rumień zakaźny

To schorzenie objawia się wysypką uogólnioną, o charakterze wielopostaciowym. Zmiany występują po zewnętrznej stronie kończyn, pośladków i tułowia. Pojawiają się też na twarzy, gdzie przyjmują kształt zbliżony do motyla. Błony śluzowe pozostają wolne od zmian. Podobnie jak większość chorób o podłożu wirusowym, w leczeniu rumienia zakaźnego nie stosuje się żadnej specyficznej terapii. Chory przyjmuje leki, które doraźnie łagodzą występujące symptomy.

Sprawdź: Czerwone policzki u dziecka: Czy to RUMIEŃ ZAKAŹNY?

Półpasiec – choroby z wysypką wirusową

Półpasiec objawia się wysypką występującą wzdłuż przebiegu nerwów czuciowych na tułowiu, rzadziej – na twarzy. Występujące zmiany mają charakter rumieniowy i pęcherzykowy. Tworzą zwarte grupy, pojawiające się na tle zaczerwienień. Co warte podkreślenia, zmianom skórnym towarzyszą dość silnie odczuwalne dolegliwości bólowe. Leczenie choroby jest dość trudne. Specjalista zwykle zaleca przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwwirusowych. Objawy zwykle utrzymują się przez 2-3 tygodnie. Terapia farmakologiczna, polegająca na podawaniu leków przeciwwirusowych, może skrócić czas występowania objawów, ale tylko pod warunkiem, że zostanie wdrożona w ciągu pierwszych kilku dni od zakażenia. 

Półpasiec

Sprawdź: Wysypka na brzuchu u dziecka: Wygląd i rodzaje wysypek + sposoby ich leczenia

Mononukleoza zakaźna

Choroba objawia się uogólnioną wysypką różnego typu. Zmiany najczęściej mają postać grudkowo-plamistą, ale w niektórych przypadkach manifestują się pod postacią pokrzywki lub zmian krwotocznych. Dostępne leki przeciwwirusowe nie uporają się z wirusem EBV, który jest odpowiedzialny za wystąpienie objawów. Mononukleozę należy zatem “przechorować”, przyjmując w tym czasie leki łagodzące doraźnie występujące symptomy. 

Zobacz też: Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka

Opryszczka zwykła

Choroba manifestuje się wysypką na ograniczonych obszarach ciała. Początkowo ma postać licznych grudek, które z czasem przeistaczają się pęcherzyki, krostki i strupy. Opryszczka doprowadza do przekrwienia i obrzmienia błon śluzowych, na których pojawiają się pęcherzyki. Te po czasie pękają, pozostawiając po sobie białawe owrzodzenia. Trzeba wiedzieć, że wirusa HSV1 nie da się usunąć z zainfekowanego organizmu. Podawane leki służą zahamowaniu jego replikacji. W łagodnych przypadkach stosuje się leczenie miejscowe. 

Opryszczka

Zobacz też: Opryszczka wargowa w ciąży [przyczyny, objawy, leczenie i skutki]

Choroby z wysypką o podłożu bakteryjnym

Choroby zakaźne z wysypką mogą też mieć podłoże bakteryjne. Oto najczęściej występujące.

Liszajec zakaźny

Chorobie towarzyszą pęcherzowe wykwity, z tendencją do sączenia i pękania. To powoduje wystąpienie strupów w ciemnożółtym, zbliżonym do miodowego kolorze. Leczenie choroby polega na stosowaniu miejscowych antybiotyków – maści lub aerozolu. Jeżeli zmiany skórne występują na znacznej powierzchni ciała, nie obejdzie się bez wdrożenia leczenia ogólnoustrojowego. 

Zobacz też: Liszaj u dziecka na twarzy [Rodzaje, Przyczyny, Leczenie]

Płonica

Płonica, czyli inaczej – szkarlatyna, objawia się drobną wysypką plamistą, która może zlewać się, tworząc w ten sposób rumieniowe plamy. W miejscu występowania zmian, skóra staje się wyraźnie szorstka. Wśród innych typowych symptomów należy wymienić linie Pastii oraz trójkąt Fiłatowa. Pierwszy z wymienionych symptomów to wybroczyny, które tworzą linie w obszarze fałdów skórnych, natomiast drugi – wolny od zmian trójkąt na twarzy między fałdami nosowymi a brodą. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków zwalczających paciorkowce.

Sprawdź: Angina czy szkarlatyna?

Borelioza – choroby z wysypką bakteryjną

Charakterystycznym objawem choroby jest rumień wędrujący – okrągła wysypka z białym środkiem. Pojawia się po kilku dniach od ukąszenia przez zakażonego kleszcza, jednak należy podkreślić, że nie występuje u wszystkich chorych. Boreliozę leczy się antybiotykami.

Zakażenie wywołane meningokokami

Takiej infekcji może towarzyszyć kilka rodzajów wysypek – pęcherzykowa, ogniska krwotoczne z ogniskami martwiczymi lub plamkowata. Podejrzenie zakażenia meningokowego stanowi wskazanie do pilnej hospitalizacji i jak najszybszego wdrożenia terapii dożylnymi antybiotykami. 

Choroby z wysypką o podłożu pasożytniczym

Także pasożyty mogą doprowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych, uporczywych zmian w postaci wysypki. Przykłady takich dolegliwości zamieszczamy poniżej.

Lamblioza

Wysypka, której towarzyszy wyraźny świąd, jest tylko jednym z wielu objawów lambliozy, należy jednak podkreślić, że występuje dość rzadko. Chorobę leczy się preparatami przeciwpasożytniczymi, należy jednak widzieć, że taka terapia zostanie zaordynowana wyłącznie w sytuacji, gdy zachodzą ku temu wyraźne wskazania. Wynika to z faktu, że takie leki mocno obciążają wątrobę.

Zobacz też: Robaki u dzieci: Przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania i leczenia

Świerzb

Charakterystycznym objawem choroby jest mocno swędząca wysypka grudkowa, zlokalizowana na powierzchniach zgięciowych i w przestrzeniach międzypalcowych. W przypadku rozpoznania choroby, najczęściej stosuje się miejscowe preparaty z permetryną, lindanem lub maści siarkowe.

Sprawdź: Świerzb u dzieci

Glistnica – choroby z wysypką pasożytniczą

Jednym z objawów choroby jest pokrzywka, której towarzyszy silny świąd. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych, najczęściej w jednorazowej dawce. W niektórych przypadkach, terapię powtarza się po kilku tygodniach.

Schistosomatoza

Objawy skórne należą do najwcześniejszych symptomów schistosomatozy. U chorego pojawia się rumień i wysypka o charakterze grudkowym. Zmianom najczęściej towarzyszy silny, wyjątkowo uporczywy świąd. Terapia schorzenia przewiduje przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych, przy czym warto zaznaczyć, że substancja powinna być dobrana stosownie do gatunku Schistosomy, który odpowiada za wystąpienie symptomów. Terapia jest tym skuteczniejsza, im wcześniej choroba zostanie rozpoznana.

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo